ANLAMADIĞINIZ OKUMA, OKUMA DEĞİLDİR
Reklam
Mehmet DOBOĞLU

Mehmet DOBOĞLU

ANLAMADIĞINIZ OKUMA, OKUMA DEĞİLDİR

Herkes gibi bende ülkem ve şehrimdeki gelişmelerle yakından ilgileniyorum, mesele yeni atanan bakanlıklar, yeni sistem v.s. Özellikle yeni Milli Eğitim Bakanımız, nasıl bir çalışma yapacak? Tüm bunlarla ilgili düşüncelerimi yazacağım. Ancak bu günkü konumuz bu değil. O halde konumuza geçelim.

İnsanın ağzından çıkanı, kulağının duyması; kulağının duyduğunu da zihnen tefekkür edip, algılaması ve ona göre haraket etmesi gerekir. Dikkat edin düşünüyorum dedim! Neden?

Bu sabah da Rabbim nasip etti, namazımızı camide kıldık Elhamdürillah! (Riya olmasın,  meselenin anlaşılması için yazıyorum) Sabah namazında imam efendi Rahman Süresini okudu, okuda ama anlamını bilmediğim için eve geldim tekrar mealini okumak zorunda kaldım. Zira bir insan okuduğunu ya da dinlediğini anlamıyorsa, öğrendiğinin anlamı ile yaşamsı mümkün değil. Açayım, belki bir kulak veren olur ne demek istiyoruz!

Namazdan önce kısa da olsa tefsir okuyoruz. Yine bu sabah dersinde, gerek Yahudilerin ve gerekse daha önceki dinlere mensup olanların, kendilerine gönderilen kitaplara ve peygamberlerin yolundan gitmedikleri için başlarına gelen belaları anlatıyordu.

Kendi kendime demek ki, biz Müslümanlarda Kur’an ve Allah Resulünün yolundan(sav)gitmez isek, bizde aynı duruma düşeriz! İyi de biz Kur’anı okuyoruz ama anlamını çoğumuz bilmiyoruz, bu durumda ne olacak? İşte bu sorunun cevabını bulmak gerek diye bu yazıyı kaleme aldım. Devam edelim.

“Kur’an, doğru bir şekilde anlaşılıp amel edilsin, yaşansın diye indirilen bir hidayet kaynağıdır. Manası anlaşılmayan bir kitap nasıl doğru olarak yaşanabilir. Bu konuda da Kur’an-ı Kerim, “Gerçekten bu Kur’an insanları en doğru yola, en isabetli tutuma yöneltir.” ve “İşte bu Kitap! Şüphe yoktur onda. Rehberdir Allah’tan korkanlara!” buyurmuştur.

Hz. Ali’nin (r.a) naklettiği bir hadiste Hz. Peygamber(sav), “Bilinçsizce yapılan ibadette hayır olmadığı gibi, düşünmeksizin yapılan kıraattada (Kur’an okumada) da fayda yoktur.” sözü bu konuda çok anlamlı olsa gerek!

Kur’an, bize Yüce Yaratıcımızdan bir öğüt ve nasihattir. Bir düsturlar ve prensipler buketidir. İnsanı Rabbine bağlayan sapasağlam bir iptir. Bu sağlam ipe sarılıp O’ndan kopmamanın yolu, sevgi ve heyecanla O’na sımsıkı sarılmaktan geçmektedir. Bu sarılış, Kur’an’ı tanıyıp sevmeye bağlıdır. Sevmek de, Kur’an-ı Kerim’i anlayarak okumaktan geçmektedir. Kur’an-ı Kerim, “Biz sana feyizli ve bereketli bir kitap indirdik ki insanlar onun ayetlerini iyice düşünsünler ve aklı yerinde olanlar ders ve ibret alsınlar.’ diyerek bize bu gerçeği anlatmaktadır.

 

KUR’AN ZİKİRDİR

Kur’an-ı Kerim aynı zamanda sürekli tekrarlanan bir zikirdir. Okuması ve tefekkürü, sınırsız sevap kazandıran bir hayır kaynağıdır. İnsanın böyle bir kaynağa duyarsız kalması, büyük bir zarar olur. İnsanın sürekli bu güzellik kaynağından faydalanabilmesi, Kur’an-ı Kerim’i zevk alarak okumasıyla mümkündür. Bu da anlayarak okumasına bağlıdır. Kur’an-ı Kerim, Yüce Allah’ın bu konuda gayret gösteren kullarını övdüğünü müjdeleyerek;

“Allah’ın evlerinden birinde, Allah’ın kitabını okumak ve aralarında müzakere ederek anlamak için toplanan kimselerin kalplerine huzur dolar, onları rahmet kuşatır, melekler etraflarını sarar ve Allah onları kendi katında bulunanlara överek anlatır.’ buyurmaktadır.

Kur’an, dünya ile imtihan edilen insanın, Yüce Rabb’i ile kurduğu bir bağ ve özel konuşmasıdır. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, Kur’anı okuyan kimse Yüce Allah ile konuşmaktadır.

Sevgili Peygamberimizin, Kur’an okurken onunla sıkı bir bağlantıya girdiği ve Kur’an ile konuştuğu ifade edilmektedir.  Bu nedenle, ayetlerin, anlamı bilinmeden ve anlaşılmadan okunup geçilmemelidir.  Diyeceğim şu ki, gerek evde namaz kılarken ve gerekse camide imam efendiler, farz namazlarda okunan zammı surenin anlamını(kısaca içeriğini) cemaatle paylaşmalı. Evet, Efendimizin döneminde   böyle bir şey olmaya bilir ancak onlar anlamını biliyorlardı ve böyle birşeye gerekte duymuyorlardı ama biz duyuyoruz.

Kalın sağlıcakla…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar