HANGİ DERDİMİZE YANALIM
Reklam
Mehmet DOBOĞLU

Mehmet DOBOĞLU

HANGİ DERDİMİZE YANALIM

Eğitim Bir Sen önceki gün yaptığı basın açıklamasında, Doğu Türkistan’ın, 1949 yılından beri Çin işgali altında bulunduğunu,  o günden bu yana Doğu Türkistan’dan feryatların hiç eksik olmadığını belirterek; kulaklar sağır, gönüller körleşmiş modern dünyada. Ne Çin işkencesi görüldü, ne de zulüm altında yükselen feryatlar duyuldu…” diyerek dikkatleri Türkistanlı kardeşlerimizin sıkıntılarına dikkat çekmişler.

Bu arada Hindistan Tac Mahalde yabancıların namaz kılmasını yasaklanmış, Fransa ise camilere yapılan yardımları kontrol altında tutma kararı çıkartmış.

Sizin anlayacağınız içerde dertler kat kat, dışarda da Müslümanlar açısından bir o kadar zor yıllar devam ediyor.

Dışarda olup bitenleri anlıyorum, ‘batıl kendi inancının gereğini yapacak, peki içerde bizim insanımıza ne oluyor?

Biliyorsunu, geçtiğimiz günlerde enflasyon fiyatları açıklandı, yıllık en fazla artış yüzde 37,92 ile ev eşyası grubunda gerçekleşti TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre ulaştırma yüzde 32,00, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 31,50, gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 29,26 ve konut yüzde 25,72 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama kalemi olarak gösterildi.  

 

ENFLASYONDA EN YÜKSEK İLLER ARASINDAYIZ

Aylık en yüksek artış yüzde 3,84 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt)’de oldu. İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey’de bulunan 26 bölge içinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış yüzde 25,41 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 28,63 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış yüzde 16,68 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) bölgesinde gerçekleşti.(Kaynak Akşam Gaz)

 Evet, Kahramanmaraşlı enflasyonda birinci iller arasında, bu size birşeyler anlatmıyor mu?

Şimdi doları bahane ederek yapılan zamlar, dolar düşmesine rağmen niye alınmıyor? Bu ahlaki meselenin altında kalanlar vicdansızdır, arsızdır, ahlaksızdır.  Bunu bütün milletimiz böyle değerlendiriyor.

 

ÇİN ZULMÜ UNUTULMAMALI

Yeryüzünde kan ve gözyaşı var, ağlayanlar ise Müslümanlar dedik. Filistine mi yanalım, Mısır’a mı? Suudi Arabistan’a mı?

“ Evet,  Çin, Doğu Türkistan’da bir soykırım gerçekleştiriyor. Bunu yaparken de kendince meşrulaştırıcı bazı politik argümanlar geliştiriyor. Zaten modern dünyada bütün katliamlar, zulümler bu kılıf altında, yani masum gibi görünen teoriler ve politik söylemlerle gerçekleştiriliyor. Çin hükümeti de, Doğu Türkistan’daki soykırımı, zulmü gizlemek için “Sosyo-ekonomik reformlar” söylemini kullanıyor.

Eğitim Bir Sen Basın açıklaması bu bağlamda önemli, çünkü kamuoyu bu Çin zulmünü unutmuş gibi görünüyor. En azından, hatırlatılmış oldu bu açıklama.  

Abdülaziz AYDIN(Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen İl Başkan) yaptığı açıklamanın sonunda şöyle seslenmiş:  “Kur’an okumanın, terör eğitimi, namaz kılmanın terör eylemi ve oruç tutmanın devlete başkaldırı olarak ilan edildiği Doğu Türkistan fotoğrafı Çin’in bu yüzyıla hediye ettiği utanç tablosudur. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz anlattıkları gerçekten tüyler ürpertici. Çin hükümeti, kendi politikalarını meşrulaştırmak için El-Kaide, DAİŞ söylemlerinin arkasına gizlense de mızrak artık çuvala sığmıyor. Buradan Çin hükümetine seslenmek istiyorum. Doğu Türkistan İslam Medeniyetinin kadim bölgelerinden biridir. Hangi politikaları uygularsanız uygulayın, hangi söylemin arkasına gizlenirseniz gizlenin; Doğu Türkistan’dan İlk Müslüman Türk Hakanı Satuk Buğra Han’ı, “DîvânüLugati’t-Türk” adlı eseri yazan ilk Türk dil bilgini Kaşgarlı Mahmud’u, “Kutadgu Bilig” adlı eserin sahibi şair, yazar ve devlet adamı Yusuf Has Hacip’i silemezsiniz. Biz insanlığın vicdan sesi olarak Doğu Türkistan’ın yanında Çinin ve zulmünün karşısındayız.

Bizler, insanlık ailesinin onurlu fertleri ve özgürlük sesleri olarak; soykırıma sessiz kalmayacağız, Çin’e karşı ses vermekten geri durmayacağız. Bizler, medeniyetimizin değerlerine yüklenen adil insanlar olarak Doğu Türkistan adaletle, kardeşlerimiz özgürle bulaşana kadar susmayacağız”

Evet susmamamız gerekiyor.

 Hadi kalın sağlıcakla.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar