İNSAN BİLMEDİĞİNİN CAHİLİLDİR
Reklam
Mehmet DOBOĞLU

Mehmet DOBOĞLU

İNSAN BİLMEDİĞİNİN CAHİLİLDİR

Yaklaşık kırk yıl önce, İslami konularda merak ettiklerimi araştırma yapmaya başlamıştım. İlk araştırdığım konu ise Kader olmuştu.

Merak bu ya, :” Kader’i Allah(cc) belirliyor, yoksa bizim kendi ellerimizle yaptıklarımız mı? Kader çizgimizi belirliyor sorusunun cevabını araştırdım durdum.

İyi ki de araştırmışım, Kader’i enine boyuna öğreneyim derken, bilmediğim bir çok konuyu öğrendim, o günden bu yana okuyorum, inanın hale derya da bir kaşık su misali öğrenibildiklerim. Çünkü İslam dininin boyutları çok geniş. Bütünü bilmeden de konulara tam vakıf olamıyorsunuz!

Konuyu son günlerde herkesin gündemine giren ‘halvet’ konusuna getirmek istemiyorum. Çünkü, konu benim alanım değil. Ancak bir Müslüman olarak da belirtmek istediğim bazı konular var.

Yerel radyolarda 2 yıl kadar ‘Manevi Dünyamız’ isimli bir proğram yaptım. Yaptığım sohpetlerde hep kaynak gösterdim. Kaynaklarım ya ayetler oldu ya da hadisler. Çünkü Efendimiz(sav) ben size iki emanet bırakıyorum buyurmuştu.

Sonra yerel televizyonlarda 6 yıl yine aynı benzer programlarda editörlük yaptım. O zamanın müftülerinden Mustafa Sinanoğlu ile yaptığımız program büyük ilgi gördü. Halk dini konularda bize canlı yayında sorular yöneltiyor, hocamızda cevaplıyordu.

Birgün hocam beni uyardı, canlı yayında telefonla soru almayalım, bazen avamın karşısında sorulmayacak sorular geliyor, cevaplasan olmaz, cevaplasan olmaz!” dedi.

Sonraki programlarda sekreter soruları aldı, bizde vatandaşa bu soruların cevaplarını aktardık. Şunu söylemek istiyorum. Halkımız dini konularda yeterli bilgiye sahip değil. Çünkü vatandaş dini konalarda aç bırakılmış. Yeterli bilgi verilmemiş.

Şahsen kendimden biliyorum, ne anam ne de babam beni bilgilendirmedi ki ikisi de mektep medrese görmemiş. Sonra okulda da yeterli bilgi verilmedi sonrasında da bir merak hala okuyup duruyorum. 8 defa Kur’an-ı mealli okudum, şimdi ikinci tefsiri başladım. Ayetlerin nüzul sebepleri ve hadis bağlantılı okuyorum. Okudukça da ne kadar cahil olduğumu anlıyorum.

 

DİNİ HASSASİYETLERİMİZ

Şimdi halk bilmiyorsa ve aç ise kimde bir bilgi varsa ona koşacaktır! Dolayısı ile soru sorana sorumluluk yüklememeli. Soruyu cevaplandıran hocalarımız ise çok dikkatli olmalı, cevaplarda kaynak göstermeli. Dinleyenin aklını da gönlünü de ikna etmeli.

Cemal Nar hocam, hafta sonu bir mesaj paylaşmış. Bir bayan kardeşimizde onu paylaştığı mesajla ilgili değerlendirme yapmış. Konu, kadına dayak.

Konu hassas ancak nüzul sebebi çok önemli. Bu ayet, niçin ve hangi şartlarda gelmiş bir defa bu bilinmeli. Sonra Efendimizin hayatına bir bakmalı, eşlerinden birini dövmüş mü?(Haşa)Bildiğim kadarı ile yok. Hatta bir eşi, diğer annelerimizin yanında süt içip geldiği için süt içmesen deyince, ‘peki’ demiş. Bunun üzerine de ayet nazil olmuş. Eşleri uyarılmış.

Dedim ya ben ilahiyatçı değilim. İslami konular derinliğine bilen insanlar tarafından anlatılmalı. Şahsen televizyon kanallarında arama yapıyorum, gönlüme ve aklıma hitap eden çok az program buluyorum. Son günlerde Diyanet TV bir boşluğu doldurdu. O da yarım.

Yani ruh boşluk kabul etmiyor. Gönül muhabbet istiyor. Aşk istiyor, sevgi dileniyor.

Akıl, boşluk kabul etmiyor. Bilgi istiyor, ikna istiyor.

Bütün bunları yapacak olanlar öncelikle Diyanet personeli. Mesela niye camiler bu noktada sohbet ortamı hazırlamaz.

Kusura bakmayın ama namaz kılıp, camiden çıkıyoruz.

Tabi bizde de eksiklik var. Araştırmıyoruz ve okumuyoruz.

Şu anda, bazı vakıflar ve cemaatler de dersler yapılıyor. Şahsen kendim bu sohpetleri uzun yıllar katıldım. Risaley-i Nur dersleri aldım. Ömer Paksu hocamın derslerine katıldım. Ali Demirdöven hocamızı yıllarca camilerde dinledik.

Şimdi internet de herşeye var. Cep telefonumda Kur’an yüklü, tefsir yüklü, meal yüklü, Esmalar yüklü, Risaleler yüklü. İhtiyaç duydukça okuyorum.

İslam cehaleti kabul etmez ama biz cehiliz bu konuda, kimse kusura bakmasın. Yeterli dini bilgiye sahip olmadın, doğrularla buluşamazsınız.

Kalın sağlıcakla.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar