SERBEST PİYASADAN VAZGEÇİLMELİ
Reklam
Mehmet DOBOĞLU

Mehmet DOBOĞLU

SERBEST PİYASADAN VAZGEÇİLMELİ

Kulakları çınlasın Eski Belediye Başkanlarımızdan Ali Sezal’a, yerel konularda sorunları götürdüğümüz zaman, bize derdi ki: “ Arkadaş eleştiriyi yapın ancak çözümünü de beraberinde getirin..”  Öyle ya, eleştirmek kolay da çözümü nedir, bunu da belirtmek gerek.

Gazeteciler, özellikle de köşe yazarları eleştirmeyi çok severler(ne güzel !) Ancak, çözümünü de dediğim gibi beraberinde yazmaları gerekiyor.

Serbest piyasayı bahane eden fırsatçılar son günlerde Dolar artışını bahana ederek,  herşeye zam yaptılar. Dövize bağlı, maliyet artışı olan mallara yapılan zamları anlarım, şöyle ki deterjan fiyatları zamlanabilir, çünkü petrol kaynaklı ama bana yumurta fiyatlarının artışını nasıl izah edeceksiniz? Arkadaş yaptığınız bal gibi kul hakkı, belki bu dünyada size bir yaptırım uygulanmaz ama ahirette yetimlere nasıl hesap vereceksiniz! Tabi bu söyledikleri ahirete inananlar için, inanmayanlara ise zaten sözümüz yok.

Burada şunu da belirtelim, eleştiri hakkı herkesin vardır. Ancak haksız eleştiriyi de doğru bulmuyorum. Çünkü insanları, kurumları haksız eleştirdiğinizde yıpranır çöker, pozitif enerjisini bitirirsiniz. Bunun için eleştirmeden önce, eleştiriye konu olan hadiseyi doğru araştırmak, bilmeden konuşmamak gerekyor.

Örneğin, toptancı ya da stokçu, fırsatçı he kimse una zam yaptığında, fırıncı amca ne yapacak, elbette ekmeğe zam yapacak,  adam zararına mı mal verecek? Hayır, bunun için küçük esnafa sahip çıkmak görevimiz…

 

TÜRK MALI KULLANACAĞIM AMA

Bu konu yerel manada konuşulduğu gibi, büyük medya kuruluşlarında da günlerdir haber oluyor. Özellikle atv  akşam haberlerin de bir haftadır stokçu ve fırsatçılarla ilgili geniş haberler yapıyor ve bu konuda da ses getiriyor.

Dün akşam yerli malı kullanma konusu da haber yapmışlar. Çok da güzel bir çözüm önerileri var: derler ki, Türk Mallarını tanımak için ambalaj üzerine Türk Malı olduğuna dair bir işaret koyun, örnek ürünlerin üzerine Türk malı olduğunu gösteren sembol yapılsın.  Böylece tüketici, yerli malanı ithal mallardan ayırır. Sonra,  Türkiye’de üretilen, ancak yabancı sermaye tarafından imal edilen mallar da var, ben şahsen bunları da öğrenmek istiyorum. Bunun için yüzde % Türk Malı sembolleri belirlenmeli, vatandaş markete gittiğimde yerli malını  yabancı maldan kolayca ayırt etmeli. Bu arada yerli mallarımız da yabancı malları gibi kaliteli olmak zorunda…

 

SERBEST PİYASADAN VAZGEÇİLMELİ

Peki neden yerli malı kullanmalıyız, kısaca onu da izah edelim.  Yerli malı, kendi imkanlarımızla üretilen, dışarıdan alınmayan mallardır. Yerli malı kullanmak ülke ekonomisinin güçlenmesi ve ülkenin kalkınması için çok önemlidir. Ülkemizin kalkınması için paranın ülkemizde kalması gerekir. Yerli malı kullanılarak paramız başka ülkelere kaptırılmamış olur ve ülke kalkınır. Bu yüzden yerli malı kullanırız.

Burada bir konuya daha açıklık getirmek istiyorum. SERBEST PİYASA EKONOMİSİ BİZE GÖRE LÜKS. Neden? Serbest piyasa ekonomisi modelinde paranın hızı bir şekilde, her hangi bir yasal engele takılmadan hareket edecekti. Etti de, paranın babaları böyle hesap etmişti ama hızı bize uymadı.

Bunlar sermayenin haraketlerini kısıtladılar, biraz öne çıkanları(Anadolu Sermayesini) hızını keserken, kendiler aldı başını gitti. Sistemlerini iyi kurmuşlardı. Karşılarına kim çıkarsa imha ediyorlardı. Hani şu çekirgelerin, bitkilere verdiği zarar gibi bir şey…

Bu düzen işsizliği artırdı, tekelleşmeyi sağladı( mesela bakkal amca bitti, marketler zincirleri piyasaya hakim oldu) böyle olunca da tekelleşme kolaylaştı, piyasayı bu güçlü aktörler belirlemeye başladı. Bilmem anlatabildim mi?

Sonuç, serbestlik ahlaklı, adil ve toplumsal sorumluluğu gelişmiş, toplumlar için faydalı olabilir, çünkü onlar Allah korkusu ile ‘halkı aldatmaz’ kul hakkı yemez. Peki ya biz?

Kalın sağlıcakla.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar