A- TAKIMINDA KİMLER OLACAK?
Reklam
Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

A- TAKIMINDA KİMLER OLACAK?

24 Haziranda yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinden sonra insanlarımızın büyük çoğunluğu yeni kurulacak Hükümet modelinde “Hangi Kahramanmaraşlı yer alacak?” sorusu ağır basıyor.

Bu beklentiler giderek artıyor. Seçimlerde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ‘a verilen oylar ortalamanın üzerindeydi. Çünkü “İnsanlarımızda Tayyip tutkusu var. Ak Partiye verilen oylarda bir miktar düşüş gösterdi.

Şimdi seçimleri geride bıraktık. Birçok siyasilerin yaptığı açıklamalarda yerel seçimlerin öne alınacağı bir şekilde seslendirilirken, hükümet kanadından yapılan açıklamalarda yerel seçimlerin zamanında Yani 31 Mart 2019 yılında yapılacağı söyleniyor.

Ancak 9 Cumhurbaşkanı Merhum Süleyman Demirel’in bir sözü aklıma geldi. “Türkiye’de 24 saat çok uzun bir zamandır.” demişti. Onun için yarının ne olacağını kestirmek şimdiden bir hayli zor.

Bir bakarsınız sabah yeni açıklama olur. Yerel seçimler bu yılın Kasım ayında yapılacağı kararı çıkar. Bazı hukukçular hukuka aykırı dese de bunun hiçbir önemi yok. Ohal devam ediyor. KHK kararı ile seçim öne alınılır mı? Yoksa Anayasa değişikliği mi gerekecek? Onu zaman gösterecek!

Tabi ki bunun ekonomik ve siyasi boyutunu unutmamak lazım. Tüm parti liderleri seçime hazırız deseler de…

Bu tip haberler veya açıklamalar bizlerde artık sürpriz olarak karşılık bulmuyor… Olabilir diyoruz.

 Ülkemizin bulunduğu şartlar doğrultulusunda, ivedilikle seçim atmosferinden çıkması gerekiyor.

Gelgelelim bir başka konuya; Bir tarihte Başbakan Ahmet Davutoğlu döneminde  %70’in üzerinde AK partiye oy veren illere bakanlık verileceğini açıklamıştı… Buna karşılık olarak Mahir Ünal Kültür ve Turizm Bakanı olmuştu!  10 ay gibi kısa bir süre bakanlık yaptı… Ünal, turizm ile ilgili bir hayli yatırımların önünü açtı. Keşke uzun süre bakanlıkta kalsaydı… Olmadı… Ardından yeni kabinede Veysi Kaynak bu kez başbakan yardımcısı oldu. Bu bakanlıktan da ilimiz bir hayli yatırımları elde etti!

Şimdi uzun yıllar uğraş verilerek elde edilen başkanlık sistemi var.  TBMM meclisinde 8 Temmuzda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 600 milletvekili yemin edecekler. Ardından yeni kabine açıklanacak.

Bu konuda nasıl bir pozisyon almamız lazım?  İş dünyası tarafından bir çalışma yapılıyor mu?  Bunu bilmiyoruz. Ben şahsen tahmin etmiyorum. Biz oyumuzu kullanırız. Attığımız oyun arkasına düşüp de bize bir bakanlık verin deme alışkanlığımız olmadı günümüze kadar. Her şey biter yerli yerine oturur daha sonra Ticaret ve Sanayi odasında bu konular tartışmaya açılır. O zaman atı alan Üsküdar’ı geçmiş olur.  

Hâlbuki iş dünyası bir araya gelerek bir bakanlığın bize verilmesi için kulis yapılabilirdi.

Kahramanmaraş istihdamıyla ve üretip ihracatıyla ülkemizin 16’ncı ekonomisine sahip. Bunun karşılığında, ilimizin geleceği ile ilgili, çalışma diye bir işlevimiz yok. Keşke Komşumuz Gaziantep gibi olabilsek iyi olmaz mıydı? Kahramanlık isminin bize ayrı algı oluşturduğundan, ilimizin geleceği açısından aktif olamıyoruz.

Örneğin Mahir Ünal, Celalettin Güvenç, Ahmet Özdemir ve Sefer Aycan gibi hem bürokrasiden hem de siyasetten gelen milletvekillerimiz var.

İnşallah Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan vicdana gelirde “Bir Bakanlık da Kahramanmaraş’a verelim” der. İşte o zaman sürpriz olur. Bu sürpriz karşılığında A takımında yerimizi almış oluruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar