CHP AYNI HAMAM AYNI TAS
Reklam
Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

CHP AYNI HAMAM AYNI TAS

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 36’ıncı olağan kurultayı yapıldı. Kazanan Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

Osmanlı döneminden bu yana: Bizim ülkemizde köklü ve değişmeyen bir anlayış var; Alpaslan Türkeş, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu… Bu liderler şuan ömürleri sona erdiği için partilerinin başında değiller...

Partileri 9 kez veya ömür boyu seçimleri kaybetse de o koltukta oturmaktan mutlu oldukları bilinen bir geçektir.

Demokrasilerle yönetilen ülkelerde siyasi partiler olmazsa olmazıdır. Bu yoldan hareket ederek Seçimler sonucunda en çok oyu alan parti iktidar olur. Muhalefet partileri de üstelerine düşen görevi yapar, iktidar partisinin yaptıkları olumlu veya olumsuz icraatları eleştirir veya takdir eder.  Bunda kimsenin bir diyeceği olmaz, olamazda.

Ancak: Bizim ülkemizde bilhassa ana muhalefet partisi hiçbir zaman iktidar olmak için bir çaba göstermez. Bazı spor takımları gibi maça 1-0 geride başlar. Çünkü iktidar olmak gibi bir niyetleri yok. İddiasız olarak yola çıktığınızda psikolojik olarak iddialı olan bir partiyle elbette yarışamaz ve sonuçta ipi göğüslemeyesiniz.

Kurultay konuşmalarında Kemal Kılıçdaroğlu: 2019 seçimlilerine dönük bir hedef ortaya koymadı. CHP’nin Cumhurbaşkanlığı adayını nasıl belirleyeceğini anlatmadı. Konuşmasında en çok eksikliği hissedilen; değişimin ve yenileşmeydi. Yeni heyecan ve yeni bir umut veremedi.

Muharrem İnce ise heyecanlı ve daha çok eleştirel konuşma yaptı. % 42 oyu hatırlatıp iktidar ateşini yakmaya çalıştı. Bir miktarda Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştirisinin içerisine koydu.

İstanbul’un bazı ilçelerine bağlı kaldıklarını ve bunula yetindiklerinin altını çizdi. Ülkenin geleceği için yeni bir vizyon ortaya koyamadı.

Sonuç olarak seçim sonuçlarından Muharrem İnce sürprizi beklenirken yine ikinci kez kazanma şansı elde edemedi.

Hâlbuki gelişmiş ülkelerde seçim sonuçlarında başarısız olan bir lider hemen istifasını verir ve faturayı kendisine keser.

İşte aramızdaki fark budur. Bizde bu şekilde bir alışkanlık olmadığı için. Zaman zaman demokrasi sekteye uğramıştır.

Diğer taraftan:

 CHP tabanının da dünyadaki popülist liderler trendine uygun bir lider arayışı içinde olduğunu söylemek mümkün. Öyle anlaşılıyorki; CHP delegesinin önemli bir bölümü, Kemal Kılıçdaroğlu’nun partiyi daha makul bir çizgiye çekmesinden ve CHP‘yi geleneksel kodlarından saptırmasından çok da mutlu değil.

Gönül isterki ana muhalefet partisi liderinde ‘ben partimi iktidara taşıyamadım, taze kan gerekiyor’  diyerek yarışı rakibine vermesi daha iyi olacaktı…

Tabanın istediği de bu yoldaydı. Taze kan her zaman bulunduğu kuruma heyecan ve başarı getirmiştir.

Onun için başlıkta dediğim gibi “eski hamam eski tas” bu kadar tantanaya ne gerek vardı. Ama yasa gereği elbette zamanı geldiğinde genel seçimlerin olduğu gibi siyasi partilerinde seçimleri yapılacaktır.

Derinden gelen ses partiye yeni soluğun gelmesiydi. Fakat bizim geleneksel olarak gördüğümüz bu anlayış yine değişmedi. Partinin de değişimden mahrum kalması da secim sonuçlarının en fazla %25 seviyesinde kalması da kaçınılmaz oldu.

Muharrem İnce, taraftarlarının bir sözü ile yazıyı tamamlayacağım.

“kazananı değiştirmek için önce kaybedeni değiştirmek lazım”

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar