EXPO 2023 PROJESİ
Reklam
Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

EXPO 2023 PROJESİ

Kahramanmaraş 12 Şubat Belediyesinin gerçekleştirmekte olduğu EXPO 2023 projesi hayata geçtiğinde ilimiz tanıtın noktasında çok mesafe almış olacaktır. İçerisinde birçok sosyal etkinliğin yapılacağı bu proje ilimiz için son nokta olacaktır.

Herkesin bildiği gibi Kahramanmaraş Büyükşehir olduktan sonra büyük hizmetler elde etti. Turizm konusu yılların ihmaline uğramış, turist ve turizme soğuk baktık. Bizim soğuk durmamız bize bir şey kazandırmadı. Ne oldu? Yerli ve yabancı turistler komşularımıza kadar geldi bizim ilimize ise Kapadokya’dan Nemrut’a giderken dondurma yemeye uğradılar. Hiç konaklamadan doğruca gideceği istikamete doğru yol aldılar. Bizlerde o turistlerin arkasından bakakaldık.

Sonra ne oldu? Baktık ki yabancı gelmeyince kendi yağıyla kavrulma durumunu seçtik. Son yıllarda da kendi yağımız ne bize ne de kavrulmaya yetti.

Bunun farkına en çok Belediye başkanlarımız vardı. Bir taraftan eski hanlar, hamamlar, kapalı çarşı eski tarihi konaklar birkaç müze ve Germenicia tarihi kenti hayata geçirmeye uğraştılar. Yeteri kadar gelişme sağlayamadık… Beş yıldızlı, dört yıldızlı ve çok sayıda yıldızlı otelleri hizmete sunduk. Bu kez de müşteri olmayınca otellerimiz zarar etmeye başladı. Kapanma noktasına gelmedi ama büyük bir kısmı satılığa çıkartıldı.

7 kuyularda kayak merkezi yaptık. Bu bölgemizde hiç olmayan bir merkezdi. En yakın kayak merkezi Kayseri Erciyes’te vardı. Oda bu bölgeye uzaktı. Komşu illerimizden ve yabancı turist çekeriz diye kolları sıvadık. Üç yıldan bu yana kayak merkezi faaliyete geçti.  Yayla turizm için kayak merkezine yakın yerde bungalov evler yaptık. Sonuç olarak yine buralara müşteri olarak herhalde bizler gideceğiz.

Son olarak Kapıçam mesire alanında Türkiye’nin en büyüğü Avrupa da ön sıralarda bulunan Extrem Spor Merkezi yapıldı. Geçtiğimiz günlerde burada işletmeci olan Şahin Balcıoğlu’ndan aldığım bilgiye göre ilgi açısından çok tatmin edici cevap veremedi.

Şimdi tüm ümitlerimiz EXPO 2023’e kaldı. Bu merkez yapımına daha önce başlanmıştı. Uluslararası olan proje kabul görünce şimdi yapımı hızla devam ediyor.

Bu proje uluslararası bir proje nasıl oldu da Anadolu’da bir ilçeye verildi? Sorusu öne çıkabilir. Bu tanıtımın da iyi olması ve ilişkilerinizin son derece içten olması gerekecek. Bu projeyi kabul eden kurum Kahramanmaraş’a kadar gelerek Kılavuzlu’da yapılacak alanı görünce konunun uzmanları hayran kalıyor.  Bunun alt yapısını yapmakta çok önemli bir gelişmedir. Bunda en çok Belediye Başkanı Hanifi Mahçiçek’ in bu işi iyi bilmesi ve başarının ön koşulu olarak görmemiz gerekmekte.

Ancak şunu da unutmayalım.  EXPO 2023 projesi çok prestijli bir proje. Bu projenin gerçekleşmesi de Mahçiçek ’in yeniden Belediye Başkanı olarak seçilmesine bağlı. Eğer bir başkası gelirse sekteye uğrayabilir…

Mahçiçek ’in içerisinde bulunduğu koşular, koşulları değerlendirmede oynadığı rol ve değerlendirdiği fırsatlar açısından çok büyük önem arz etmektedir. Herkesin birden kazanacağı projeden bahsediyoruz.

Açıldığı tarihten itibaren tesislere 180 gün boyunca yurt içinden ve yurt dışından binlerce iş insanı ve şirket gelecektir. Bizim beklentimiz 2 milyon ancak bunun daha çok sayıya ulaşmasını bekleyebiliriz.

Toplumdan aldığı görev ve güçle yeteneklerini birleştiren toplumu zafere ulaştırmasın bilen iyi bir yönetici kararlılık ve zamanlama, yöneticinin iç içe olan özellikleridir. Ne zaman harekete geçilip durulacağı, neyin hangi zamanda yapılacağı, hangi mesajların hangi şartlarda ulaştırılacağını bilmek bir yöneticinin amacına ulaşmasında olmazsa olmaz bir kuraldır. Kararsızlığa kapılan yönetici, hedef ve amaçlarına ulaşmayanlardır.

Bu doğrultuda; çalışmalarının sekteye uğramaması için doğru kararı doğru zamanda tüm ülkeye duyurmuştur. İşte ustalık budur.

EXPO projesi 1851 yılından 2017 yılına kadar 36 ülkede gerçekleştirilmiştir. Sırasıyla şu şekilde tarihlerde yer almışlardır.

1851- Londra (İngiltere)

1862- Londra (İngiltere)

1867- Paris (Fransa)

1873- Viyana (Avusturya)

1876- Philadelphia (ABD)

1878- Paris (Fransa)

1880- Melburn (Avustralya)

1888- Barselona (İspanya)

1889- Paris (Fransa)

1893- Chicago (ABD)

1897- Brüksel (Belçika)

1900- Paris (Fransa)

1904- Saint Louis (ABD )

1905- Liege (Belçika)

1906- Milano (İtalya)

1910- Brüksel (Belçika)

1915- San Francisco (ABD)

1935- Brüksel (Belçika)

1939- New York (ABD)

1949- Stokholm (İsveç)

1953- Kudüs

1953- Roma (İtalya)

1958-Brüksel (Belçika)

1962-Seattle  (ABD)

1970-Osaka (Japonya)

1984-New Orleans (ABD)

1985-Tsukuba (Japonya)

1992-Seville (İspanya)

1993-Taejon (Kore)

1998-Lizbon  (Portekiz)

2000-Hannover (Alm.)

2005-Aichi (Japonya)

2010-Şanghay (ÇHC)

2015-Milano (İtalya)

2016-Türkiye(Antalya)

2017-Kazakistan(Astana)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar