GELECEK KAYAK MERKEZİNDE
Reklam
Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

GELECEK KAYAK MERKEZİNDE

Kahramanmaraş’ın en prestijli projesi olan yedi kuyular kayak merkezinin resmi açılışı yapılmadı.

Resmi açılışı yapılmamasına rağmen binlerce kişi, yediden yetmişe yedi kuyular bölgesini doldurdu.

Kayak merkezinin en büyük şansı, yakın yerlerde buna benzer bir merkezin olmaması. En yakın Kayak Merkezi Erciyes’te bulunuyor. Oranın uzak olması yedi kuyuların önünü açıyor.

Uludağ’dan sonra en çok karın kaldığı yer olarak biliniyor. Nisan sonuna kadar karın kaldığı başka bir yerin olmadığı söyleniyor.

Bu artıları üst üste koyduğumuz zaman bir hayli iddialı bir projeden bahsedebiliriz..

Artık bundan sonra iş adamlarımız, gerekli yatırımları yapmaları gerekiyor. Birçok tesislere gerek duyulması öncelik teşkil etmektedir. 

Cumartesi-Pazar günü giden insanlarımıza Belediyenin açmış olduğu küçük bir yerde suçuklu ekmek ikram edilmesi de uzun vadede yeterli değil.

Büyükşehir Belediyesinin konaklama ve restaurant için yapacakları ihalede doğru karar verip inisiyatifini kullanarak işi yapacak olan müteşebbislere öncelik verilmesi gerekecektir. Aksi takdirde Bunun ne kadar sakıncalı olduğu örnekleriyle göz önünde bulunuyor. 

Kısa bir örnek; Muhsin Yazıcıoğlu parkında bulunan restaurant büyük rakamlarla ihaleye verildi. Alan işletmeci büyük yatırım yaparak işletmeye açtı. Sonunda kiraların altından kalkamadığı için kapatmak zorunda kaldı.

Bunlardan ders çıkartarak işin ehline verilmesi hem merkeze hem de turizme hizmet edecektir. 

Turizmde 2023 hedeflerine ulaşmak için, gereken dönüşüm stratejisi kapsamında kısa, orta ve uzun vadeli tedbirler almalı, turizm sektörü bu şekilde bir eşiği hem fiziksel dönüşüm hem de kapsamlı dönüşüm olarak gerçekleştirmelidir. 

Bu da yetmez 12 aya yayılma sürdürülebilir turizm önceliğimiz olmalıdır.

Ne yaparsanız en iyisini yapmak zorundasınız. Ancak bu işletmecinin işini iyi bilmesi ile mümkündür. 

Şunu da belirtmekte fayda var: Kayak merkezine bu ilgi yoğun şekilde devam etmesi halinde, Yap işlet devret modeli ile bir yatırımcıya teleferik hattını kayak merkezine kadar yapma imkânını elde ettirebilir.

Diğer taraftan bir önemli konu daha var: İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, geçen gün yaptığı açıklamada Germenicia’nın kısmi olarak ziyaretçilere açılacağı müjdesini verdi. Turizm adına iyi bir gelişme olacaktır. Bu şekilde turizm kültürü gelişecek hem kayak merkezi hem de Germenicia üst üste geldiği zaman turizm konusunda cazibe merkezi olması kaçınılmaz olacaktır.YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar