KAYAK MERKEZİNE YOĞUN İLGİ
Reklam
Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

KAYAK MERKEZİNE YOĞUN İLGİ

Kahramanmaraş yedi kuyular kayak merkezi iki ay önce açılışı yapılmıştı. Açılır açılmaz olağan üstü bir taleple karşılaştı. İki ay içeresinde 600 bin kişi merkeze giderek kar sevincini yaşadılar. Buraya gelenlerin çoğunluğu merkezden olsa da komşu ilerden gelenlerinde ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Kayak merkezine en yakın merkez Erciyes’te bulunmakta. Buranın uzak olması bizim yedi kuyuları cazip hale getiriyor.

Günü birlik olarak yapılan bu geziler, otellerin doluluk oranını etkilemediği otel CEO’ları tarafından dile getiriliyor. Kayak merkezine hem yerli hem de yabancının oraya günü birlik olarak gelip gitmesi ilimize ekonomik olarak katkısının olmadığını bildiriyor. Esas olanın kayak merkezine gelenlerin günü birlik değil de en azından bir geceyi burada geçirebilmeleri… İşte o zaman hem otellere hem de ekonomiye katkısı olacağı devamlı konuşuluyor.

Şu andaki merkeze olan geziler bu doğrultuda değil. Kayak merkezinin sosyal tesislerinin pek yeterli olmadığı aynı zamanda konaklama içinde hala orada bir yerin bulunmadığı da dile geriliyor.

Diğer taraftan, otel işletmecileri kayak merkezine konaklama tesislerinin yapılmasına karşı duruyorlar.

Önce otellerimizin doluluk oranları beli bir seviyeye gelsin. Ondan sonra kayak merkezine konaklama tesisi yapılamasından yana bir tavır koymaktalar.

 Edinilen bilgilere göre kayak merkezine şimdiden birçok yatırımcı orada konaklama, sosyal tesis ve pist yamak için Büyükşehir Belediyesine müracaatta bulunmuş.

Şimdi yetkililer nasıl bir strateji uygulayacaklarına karar veremiyorlar.

Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali…

Kahramanmaraş’ın olmazsa olmazı turizm… Sanayisi yeteri kadar gelişti. Hala da gelişmeye devam ediyor Organize sanayi bölgesinin sayısı her geçen gün artıyor. Son olarak Tomsuklu İhtisas Tekstil Organize Sanayi Bölgesinde önümüzdeki günlerde arsa dağıtımı yapılıyor.

 Turizme tekrar döndüğümüzde; kayak merkezinin faaliyete geçmesiyle elbette turizm konusunda önemli adımı atmış olduk. Orkis Termal Tesisleri de iç ve dış turizm kapılarını açtı.  Turizm hanesine artı getirecektir. Önemli olan buna benzer tesis sayılarını çoğaltmak olmalıdır. Diğer taraftan otel sayısını artırmanın da pek yeterli olmadığının farkındayız... Daha önce konaklama tesislerinin yetersizliğinden bahsedilirdi! Gelen yabancılar burada kalacak yer olmadığı için komşu illere giderlerdi… Ama şimdi her türlü konfora sahip otellerimiz mevcut. Hem de sayı olarak çok fazla. Bu kez de bu otellerimizi nasıl doldururuz bunun derdine düşmüş durumdayız.

 İsim vermeden çok önemli konuyu zikretmek istiyorum. Birçok konaklama ve oteller satlığa çıkmış durumdalar. Eğer otel sahiplerinin arkadan bir desteği olmazsa otel gelirlerinin gideri karşılamadığı da bir önsezi olarak gündemimizi meşgul ediyor.

Bu tesislerin açılması güzel yatırımlardır elbette, bunlar bacasız fabrika olarak değer buluyor. Ancak arz ve talep birbirleriyle örtüşmediği takdirde maalesef ekonomiye eksi olarak geçiyor.

Şu anda Turizmin “T” sinden başlamış durumdayız. Bundan sonra diğer harflerini de tamamlamamız gerekir . Bu konuda uzmanlaşmış turizm sektörleriyle sıkı bir şekilde istişare ederek bir an önce çözüm bulmak zorundayız. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar