KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ
Reklam
Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ

11-21 Ekim tarihleri arasında Kahramanmaraş Fuar Merkezi (KAFUM)’da kapılarını açtı.   

Beşinci kez görücüye çıkan, Uluslararası Kültür ve Kitap Fuarı yine her kesimin ilgisini çektiğini düşünüyorum. 200’ün üzerinde yerli ve yabancı firmaların stantlarına ilginin fazla olması bekleniyor.

100 aşkın stantta 237 yayın evi 180’i aşkın şair ve yazarın yanı sıra 200’ün üzerinde de yerel yazarlarımız katılacaktır. Genel olarak da 400’ün üzerinde yazarın yer alması bekleniyor.

Daha önceki fuarlarda belli kitap şirketlerinin stantlarını görmüştük. Bu kez daha çok isim yapmış şirketlerin ve yazarların yer alacak olması çok hoş. Farklı, görüşlerin, farklı kültürlerin; belli bir görüşün değil her türlü görüşü temsil eden kitapları bulmak keyif verici olacaktır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün fazlasıyla yansıdığı fuarlara birçok ünlü yazarlarda gelerek imza gününe katıltılacaklar. Sağ, sol, muhafazakâr ve liberal yazarların bulunması ziyaretçilerin ilgisini de oldukça artıracaktır. Her standın ayrı bir ilgi görmesi bekleniyor. Bu durum Kahramanmaraş’ımız için sevindirici olacaktır.

Bir, iki ay içerisinde birçok etkinliğe ev sahipliği yapıldı. Kitap fuarına gösterilen ilgi, diğer fuarlara ve festivallere o kadar gösterilmedi. Umarım bu yılda öyle olur. Acaba Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un bu fuara daha fazla sahip çıkmasıyla mı olmuştur? Onu da tam olarak kestiremiyorum.

Fuarın esas amacı insanlara kitap okuma alışkanlığını kazandırmak. O yoğunlukta satın alınan birbirinden değerli eserlerin okunması birinci amaç olmalıdır.

Yoksa evde bir kütüphanem olsun düşüncesi ön plana çıkarsa; tabi ki çok emek ve fedakârlık edilerek açılan fuarın hiçbir değeri olmayacaktır.

Geçmişle bugünü, bugünle geleceği buluşturan ve insanlara geniş bir ufuk açan da kitaplardır kuşkusuz. Bu nedenlerle kitabın uygarlığın gelişimini ve çağdaş insan olunmasının da çok önemli işlevi vardır.

İlk insanlar bile kalıcılığın kitaplarda olacağını anlamış olmalıdır ki, sözlü ifadeden yazılı ifadeye geçerek kendilerini geleceğe taşımışlar. Ve uygarlık tarihini başlatmışlardır. Kitabın kalıcılı olduğunu şu atasözü daha çok önemini artırmıştır. “Söz uçar yazı kalır.”

Şimdi esas meseleye geliyorum:

Ülkemizde birçok resmi bayramlar vardır. Dini bayramları ayrı tutuyorum.

İşin ilginç tarafı;  Kahramanmaraş halkı her sosyal etkinliği kolay kolay benimsemez ve sahip çıkmaz. Kitap fuarını sahiplenmesi; insanların aynen 12 Şubat Kurtuluş Bayramını sahiplenmesiyle eş değerdedir.  

Kahramanmaraş en çok 12 Şubat Kurtuluş Bayramına sahip çıkar. Çünkü Kahramanmaraş 1920 Yılında o günün şartlarında Modern Fransız ordusuna karşı 22 gündüz 22 gece savaş vererek kurtuluş savaşını kazanmıştır. Bunun için atalarının mücadelesine sahip çıkar her Kahramanmaraşlı. Dolayısıyla da her yıl kutladığımız bayramı, yeniden yaşar ve yaşatır.

Kahramanmaraşlının sahip çıktığı etkinlikler her zaman coşku içerisinde geçmiştir.

Buna benzer sosyal ve kültürel etkinlikler çok önem arz etmektedir. Çünkü yapılan yatırımlar insanlara yapılan yatırımlardır. Daha doğrusu gençliğe yapılan yatırımlardır. Belki geri dönüşü biraz gecikebilir ancak: Mutlaka bilgi olarak dönecektir. Okuma alışkanlığı kolay elde edilemiyor. Okuyan insan karşısına ışık saçan insan demektir.

Ben yetkililerin yerinde olsam; kitap fuarı ve buna benzer sosyal etkinliği, yılda bir değil, daha sık yapma imkânı sağlarım.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar