REKTÖR NİYAZİ CAN DÖNEMİ
Reklam
Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

REKTÖR NİYAZİ CAN DÖNEMİ

13 Nisan 2018 - 11:17

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde, bir süre önce Durmuş Deveci’nin yerine Eğitim Fakültesi eski dekanı Prof.Dr. Niyazi Can atanmıştı.

Gazete ekibi olarak yeni rektörümüze hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Kendisi son derece insancıl ve nazik bir yapıya sahip ve bizde çok olumlu izlenimler bıraktı.

İnsan yaşamında sevgi sözcüğünü günlük olarak sık sık kullanırız.  Ama bir eğitim kurumunun daha da ötesi bir üniversitesinin başındaysanız eğer bu daha da önem kazanmaktadır. Kuşkusuz sevgi salt insanlar arasındaki ilişkilere özgü bir kavram değildir. Yaşamın tüm boyutlarını kapsar. Geniş bir yelpaze de doğa ve nesnelerle de bağlantılıdır.

Sevgisizliğin olduğu yerde insanı insan yapan tüm erdemler daha baştan ölü doğar. Kişiler salt kendi egolarını öne çıkarırlarsa orada insanlıktan, toplumsallıktan ve toplum barışından söz etmek mümkün değildir. İnsanımıza, ulusumuzun mayası olan temel değerleri benimsetmek, bu güzel erdemleri kişiliklerine sindirmek, davranışlarına yansıtmanın pek kolay olmayacağını da biliyorum. Ne var ki; birliğimizin, bütünlüğümüzün, çağdaşlaşma ve uygarlaşma isteğimizin gerçekleşmesi için başka bir çözüm yolu olduğunu da sanmıyorum.

İşte en önemli konuya geliyorum; o da eğitimdir. Eğitim uzun vadeli bir olgudur. Bu olgunun en etkin öğesiyse sevgi ve şefkattir. Eğitimde sevginin rolü yadsınamaz.

Eğitim çağındaki nesiller onların elinde şekillenir. Kişilikleri ile bütünleşir. Bu nedenle sevgiyi öne çıkartmak eğitimin temelini kapsamaktadır.

O nedenle; sevilen, güvenilen her eğitimci öğrencisinin beğenilme isteğini diri tutar. Derslere ilgileri artar. Çalışma ve başarı eğilimi gelişir.

Yukarda bahsettiklerim ilköğretimden başlar, üniversiteye kadar gider. Üniversitede aldığı eğitimle devam eder. Çünkü öğrenmenin sonu yoktur.

Başta sevgiyi, şefkati öne çıkartan bir rektörse eğer… İşte o zaman o kurumda dirlik, birlik ve başarı kendiliğinden gelir.

O kurumda hem akademisyenler, hem de öğretim görevlileri vb. huzurluysa; öğrencilerde mutlu olarak eğitimlerini alarak gerçek hayata adım atarlar.

Bizim geleceğimizin gençlerimiz olduğunu bilmek zorundayız. Biz burada ahbap- çavuş ilişkisinden bahsetmiyoruz. Ülkemizin geleceğinden bahsediyoruz.

 Eski rektör Durmuş Deveci‘nin dönemi bittiği için bizim önceliğimiz geçmişi irdelemek değil, gelecekle olmalıdır.

KSÜ’ye sahip çıkmak hepimizin görevidir. Çünkü hem gençlerimiz söz konusu, hem de ülkemizin, ilimizin, ekonomik sosyal gelişiminden söz etmekteyiz.

Yeni Rektör Niyazi Can, KSÜ´de 37 bin öğrencinin eğitim gördüğünden bahsetti. Şunları ekledi: “Artık bundan sonra sayı değil “nitel” olmalıdır.”

Yeni kurulan Diş Fakültesinden bahsetti… Üniversite sanayi işbirliğinden bahsetti… Teknokent ve Üskim’den bahsetti.

Bazı fakülte binalarının yetersiz olduğunu ve akademisyenleri buraya çekmek için lojman konusunu da TOKİ ile temasa geçerek çözmek istediklerini dile getirdi. Eğer yeni rektörümüzün iş adamları, sanayici, STK, siyasetçiler, bürokratlarla vs. iyi bir diyalog kurmaları halinde ihtiyaç duyulan binaları hayırsever vatandaşlarımız ve iş adamlarımızın adının verilmesi kaydıyla çok kısa zamanda yaptırıp teslim ederler.

İş adamı ve sanayici Kadir Kurtul İlahiyat Fakültesini tek başına yaptırdı ve KSÜ’ye teslim etti. Bunun devamını getirmek çok zor değil. Hepsi iyi diyalogtan ve ortak paydadan geçmektedir.

Kahramanmaraş insanı dinine önem verdiği kadar eğitime de önem verir. Çünkü her şeyin başı eğitimden geçmekte olduğunu bilir. Ve bu bilinci her zaman canlı tutar.

Son söz olarak Sayın Rektör Can’a buradan küçük bir seslenişte bulunmak istiyorum;  İnsanlardan, bürokratlardan, siyasetçilerden, iş adamı ve sanayicilerimizden, basından ve sosyal medyadan uzak durmamaları ve hep birlikte istişare içerisinde bulunmalarını arzu ediyorum.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar