SEÇİM ÖNCESİ TEMAYÜL YOKLAMASI
Reklam
Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

SEÇİM ÖNCESİ TEMAYÜL YOKLAMASI

Geçtiğimiz hafta Ak Parti 104 aday adayı ile temayül yoklamasını gerçekleştirdi. Yapılan yoklama genel merkeze gönderildi.

Bilindiği gibi Ak Parti Genel Merkezi’nde Kahramanmaraş’ın 100’ü aşan aday adayının değerlendirilmesi yapılıyor.

Önceki seçimlerde olduğu gibi,  birçok aday adayı kendisine direk genel merkez tarafından müracaat etmesi için telefon geldiğini, bazılarının da büyük ısrarlar üzerine aday adayı olduklarını hep duyduk. Sonuç olarak torpili olanlardan hiç birinin listede yer almadıklarına şahit olduk.

Aynı konu da yine torpil söylentileri havada uçuşuyor. Bakalım talih kuşu kimin başına konacak? Karar listesi, 21 Mayıs’ta yüksek seçim kuruluna verilmeden önce öğrenmiş olacağız.

Ak Partinin mevcut 7 milletvekilinin olduğu düşünüldüğünde, nasıl bir sonuç çıkacağı önceden belli.  “Siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır.” Diyen Rahmetli 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in söylemleri nasıl sonuç verecektir?

Parlamenter sistemden, başkanlık sistemine geçeceğimize göre, vekillerin eskisi gibi etkili olamayacağı söylenmekte. Yine de donanımı olan, işi bilen ve çevresi olan bir vekilin elbette ülkesine ve iline faydası olacaktır.

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki kongrede geleceğe dönük taahhütlerini “Yenilemek” üzerinden tanımladığı konuşmalarının önemli bölümünde; demokrasi, özgürlükler ve kuvvetler ayrılığına vurgu yapmakta. Parti kimliğinin siyasi yolculuğunun kavramlar üzerine tanımladığı hep bu konulardı.

Diğer taraftan:

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Sn. Muharrem İnce de nazik bir duruş sergiliyor. Tüm Cumhurbaşkanı adaylarını teker teker ziyaret etti. Son olarak Cumhurbaşkanı ile Ak Parti Genel Merkezinde bir araya geldi. Erdoğan’la 45 dakika süren ziyaretten sonra Muharrem İnce: “Dertleştik.” vurgusu yaptı. Uzun bir aradan sonra lider ziyaretleri hem söylemleri hem de ortamı yumuşatması açısından özlemi çekilen gelişmelerdi.

Bu gelişmelerin sonucunu şu şekilde izah etmek mümkündür. Türkiye ‘de iç barışı, esenliği, demokrasiyi, insan haklarını, iç huzuru ve istikrarı pozitif olarak etkileyecektir.

Seçim nedeniyle gerilimin yükselmesi ne kadar beklense de unutmayalım, son tahlilde; önümüzde düşman kuvvetler değil, aynı ülkenin partileri ve değerli insanları arasında seçim söz konusundur.

Cumhur ittifakı ve Millet ittifakı ile tüm partilerin TBMM’de yer alması ve hiç bir oyun boşa gitmeyip mecliste değerlendirilmesi uzun yıldan bu yana özlemi çekilen bir sorundu.   Ülke içerisinde ve dış ülkeler tarafından eleştirilerle karşı karşıya kalıyordu… Sonuç olarak demokrasinin tam olarak tecelli ettiği bir meclise de kavuşmuş olacağız.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar