ÜNİVERSİTEDEN HABERLER
Reklam
Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

ÜNİVERSİTEDEN HABERLER

Kahramanmaraş konumu itibariyle biraz içerde kalmış, otobandan uzak ama ulaşımda son yapılan yatırımlarla ulaşım işini de çözmüş, yalnız Kayseri yolunun yapımı devam ediyor.

Sanayide gelişmiş ama kendisini tanıtım noktasında bir hayli gerilerde kalan bir iliz. Ne kadar uğraşılırsa tanıtım ve turizm konusunda bir mesafe kaydettiğimiz söylenemez.

Sosyal, kültür, eğitim, tarım, ulaşım, turizm vb. gibi işleri de tamamen KSÜ, sanayi işbirliğine bağlıyoruz.  Geçtiğimiz hafta, ilk kez ticaret ve sanayi odası meclis toplantısını üniversitede yaptı.  Meclis toplantısından sonra; KSÜ Rektörü Prof.Dr. Niyazi Can, KMTSO yönetim kurulu başkanı Serdar Zabun, Meclis Başkanı Hanifi Öksüz, ÜSKİM müdürü Doç.Dr. Mustafa Şekkeli, Teknokent Müdürü Prof.Dr.Mahit Güneş ve meclis üyeleri katıldılar. Yapılan konuşmalardan sonra soru cevap sırasında, Üskim Müdürü  Doç.Dr. Mustafa Şekkeli,   ve Teknokent müdürü Prof.Dr.Mahit Güneş   . Kurumları ile ilgili bilgiler verdiler. Teknokent müdürünün yalnız yazılımdan kaynaklandığı başarı yeterli bulunmayarak. Yeni bir buluş yaptınız mı? Sorusuna sert cevap veren Şekkeli; Toplantının içeriği birden bire değişti. Bundan on yıl önce olsa belki ne gibi yeni bir buluş yaptınız? Sorusunun elbette karşılığı olmazdı.

Ama Artık Türkiye’de birçok üniversitede buluşlar yapılıyor.  Örneğin: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesinden Prof.Dr. Özlem Er. Kanserle mücadele konusunda yeni aşı ve kanser, daha dokuya geçmeden kan testi ile kanda teşhis edilebilir kanısını buldu. Bu yöntem İnsanlar daha kanser olmadan kanserin oluşma durumunu önceden anlamamızı sağladı.

İşte bizim istediğimiz AR-GE çalışmasına ağırlık vererek buna benzer buluşlara imza atılmasıdır. Üniversitelere bunun için Üskim ve Teknokent kurulmuş. Bu işler kızmakla olmuyor… Bul bir şeyler senin ismini dünyaya tanıtalım. Her şeyi dışarıdan ithal ettiğimizden sık sık krizle karşılaştığımız da ortada.

Ekonominin her alanda öne geçtiği günümüzde üretken nesiler yerine, tüketen nesiler yetiştirmenin sıkıntılarını hep birlikte çekiyoruz.

Bugün hayattan kopuk, bir el becerisi, meslek pratiği veremediğimiz, milyonlarca üniversite ne umdum, ne buldum yaşıyor. Onlarca yılın sonunda üretemeyen, tüketen bir nesil yetiştiriyoruz. Belli bir yaştan sonra beklentilerine ulaşamayan bu gençlerin bir mesleğe, işe ve beceriye sahip olması zorlaşıyor.

Sonuç olarak eğitimi üretkenleştirmeden borç ekonomisi dâhil hiçbir sorunumuzu çözemeyiz. Her alanda olduğu gibi eğitimde de uzun soluklu üretkenliğe dönük uygulamaları, geç kalmadan başlatmalıyız. Bunun başında üniversiteler geliyor.

+++

Basın olarak bizimde görevlerimiz bulunmakta. Kamu adına görev yapıyoruz. Üniversite ne gibi başarılara imza atıyor? Üniversitenin ne gibi eksiklikleri var? Basının üzerine düşen görevler bu iki kalemle bitmez. Ama ben kısa kesiyorum. Biz bunları haber yaparak gerekli yerlere bildirmek durumundayız. Eğer bunları yapamazsak basın basınlıktan çıkar, yalnız görev yapmayan bir basın önümüze çıkar. Bunun da ne kamuya ne insanlarımıza ne ülkemize ne de üniversiteye yararı olur.

Başta Rektör Niyazi Can mutlak ve mutlak üniversiteyi aldığı yerden çok daha ileriye taşımak istiyorsa;  basınla birlikte çalışması ve basınla iyi diyaloğa girmesi gerekecektir. Bundan önceki rektörlerin tamamının hiçbir zaman basınla yakınlık kurmadıkları da bir gerçek. Ne zaman bir sıkıntıya girseler işte o zaman basın toplantısı yaparak soruları cevaplıyorlardı.

Bundan önceki Rektör Durmuş Deveci ’de bizim bazı sorularımıza “Şeytan taşlamaktan vakit bulamıyoruz.” demişti. Tabi bunlar geçiştirme laflardan ibaret. “Biz şeytan taşlayan rektör değil; aldığı bu üniversiteyi araştıran, geliştiren, teknoloji üreten, ürettiği teknolojiyi satabilen bir üniversite haline getirmesini istiyoruz.” Üskim ve Teknokent de bunun için kurulmuştur.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar