BİTMEYEN BEKLENTİLERİNİZLE MÜCADELEYİ TURİZMLE KOLAYLAŞTIRIN
Reklam
Meltem GÜLER

Meltem GÜLER

BİTMEYEN BEKLENTİLERİNİZLE MÜCADELEYİ TURİZMLE KOLAYLAŞTIRIN

Stresli ve yoğun çalışmalarla geçen hayatlar, kent hayatının sorumlulukları, trafik ve bunaltan şehir havası, gelecek kaygıları, bitmeyen hayallere ulaşma çabası vs. daha birçok yorucu beklentiler…

İnsan sosyolojik bir varlıktır. Kendinin farkına varmış ve bilinçli bir yaşama sahip olma gayesini taşıyan insanlar kendini mutlu edebileceği ve psikolojik olarak rahatlayabileceği, huzurlu ve eğlenceli yaşam alanlarına ihtiyaç duyarlar. İşte bu ihtiyacı karşılayabilecekleri en güzel ortamı turizm onlara sağlamaktadır.

Huzuru bulacağı, zihnini ve bedenini rahatlatacağı ortam kişinin tercihine kalmıştır. Tercih edebilecekleri alternatif turizm seçeneklerine bir göz atacak olursak; sağlık ve termal turizmi, kış sporları turizmi,  yayla turizmi, yat turizmi, av turizmi, dağcılık turizmi, akarsu turizmi, deniz turizmi, doğa turizmi seçenekleri genel olarak tercih edilmektedir.

İnsan psikolojisini sakinleştiren, rahatlatan, sorun ve sıkıntılardan sinir ve stresten kurtaran ve daha çok tercih edilen turizm çeşitleri; deniz ve doğa turizmi olarak biliniyor. Deniz turizmi size hem doğayı hem de eğlenceyi gönlünüzce yaşayabileceğiniz bir ortam sağlamaktadır.

Doğa turizmi ise, şehir hayatından, stresinden uzakta mavi ve yeşille iç içe ferah bir alanda olmanız için idealdir. Diğer turizm çeşitleri genel de hobby olarak yapılmaktadır. Bazıları hariç. Dinlenmek ve eğlenmek için ise en çok tercih edilen seçenekler; doğa ve deniz turizmi, hem zihnen hem bedenen yenilenmeniz için oldukça iyi seçeneklerdir.

Turizm genel olarak, faydası olan bir sektördür. Hem insanlar için hem de ülke için bunlardan bir kaçına değinecek olursak şöyle ifade edebiliriz: Ülkeye döviz girdisini arttırmaktadır. İşsizlik sorununu azaltır. Vergi gelirlerini arttırır. Milli gelir seviyesinin artmasını sağlar. Geçici olarak yer değiştirmek insanların monotonluktan kurtulmasını, yenilenmesini, farklılıklarla insan psikolojisinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Yine ülke için faydalı olacak bir diğer özelliği de tarihi değerlerin ve doğal alanların korunmasını ve gelişmesini sağlar. Evrensel boyuttaki getirileri arasında sayacağımız önemli durumlardan bir tanesi olarak farklı kültür de insanların birbirlerini tanımalarını, kaynaşmalarını, sağlamakta, karşılıklı kültürel etkileşimlere neden olarak ön yargıların yıkılmasını sağlayabilir. Bu da dünya barışının artmasını sağlar.

Ülkemiz turistik değerleriyle tam bir turizm ülkesi. Bu avantajı verimli bir şekilde kullanabilmek için doğru tanıtım ve ülke reklamını iyi yapmak lazım. Dünya pazarında turizm alanında ön sıralarda yer alabilecek kadar önemli bir potansiyele sahip ülkemiz. Ülkemizin turizm potansiyelini duyurarak, anlatarak, ülkemizin turistik değerlerini iyi tanıtıp, dünya çapında pazarlayarak, yabancı uyruklu vatandaşları ülkemize çekerek, turizmin getirilerinden yararlanabiliriz.

Ülkemize kazandırdıkları için tabi ki bu işe ticari boyutta bakmamız gerekiyor. Ama turizm sektörü hem maddi hem manevi boyutta iyileştirme etkisi olan bir sektördür. Ülkemizin değerlendirildiğinde insan yaşamına pozitif değerler katacak, cennet güzelliğinde yapılara sahip. Bu durumdan maddi yarar sağlarken insana iyi gelen manevi boyutları paha biçilmez olabiliyor.

Toplum olarak hareketli gündemlere sahibiz. Buna maddi manevi kaygılarda girince bunalımlar yaşanabiliyor. Sinirli ve stresli profiller ortaya çıkabiliyor. O yüzden kendinize ve ailenize ya da sevdiğiniz kimler varsa? Bazen vakit ayırın… Neden mi? Bence daha tazelenmiş psikolojilerle daha sakin ve stressiz bir şekilde mücadeleye devam edebileceğinizi düşünüyorum. Ta ki… Diğer bir turizm aktivitenize kadar…

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar