EMPATİ KUR SEMPATİ KAZAN
Reklam
Meltem GÜLER

Meltem GÜLER

EMPATİ KUR SEMPATİ KAZAN

Zor kararları empati kurmaksızın alıyorsak, kısa vadede istediklerimizi daha kolay elde edebiliriz ama aynı zamanda kızgınlık ve güvensizlik ortamı da yaratmış oluruz.

 Eğer kararımızdan etkilenecek kişilere şefkat ve empati ile yaklaşırsak güven ve anlayış ortamı yaratırız. Bu yaklaşımla, onların endişelerini daha ustaca ve duyarlılıkla yönetebiliriz. Güven ve anlayış ortamında herkesin sorununu çözebilecek yaratıcı yollar da bulabiliriz ya da en azından bazı endişeleri büyük ölçüde yatıştırabilir ve hafifletebiliriz.

Zor kararlar yine alınmalıdır; ama eğer insanlar size güvenirse, yüreğinizin doğru yerde olduğunu hissederse ve verdiğiniz kararın bütüne yararlı bir karar olduğunu anlarsa, büyük olasılıkla onların da onayını kazanmış olursunuz. Daha da iyisi güven sağlandığında, bu güvenle uzun vadeli güçlü iş ilişkilerin temelini de atmış olursunuz. Böylece hem kısa vadede hem de uzun vadede kazançlı çıkarsınız.

Empatide önce anlamaya çalışılır, sonra hissedilir, daha sonra da çözüm üretilir. Anlamaya çalışmak yargılamaktan farklıdır. Yargılamada suçlama vardır; doğru veya yanlış, iyi veya kötü tarzında hüküm çıkarılır. Yargılama, muhakeme ve hüküm çıkarmayı kapsar. Bunun sonucunda da etiketleme olur. Mahkemede kişi yargılanır, haklı veya haksız şeklinde hükme varılır. Empatide hüküm yoktur, ön bilgi vardır. Hükme vardığı an, empatiyi yapmadan bitirmiştir. Yargılama, bütün empatinin sonucunda ortaya çıkması gereken bir durumdur. Eğer yargılamadan kastedilen akıl yürütme ise, insan hayatıyla ilgili karar verirken sadece mantıkla hareket etmiyor, “seviyorum, sevmiyorum, nefret ediyorum, nefret etmiyorum” gibi duygusal kararlar da veriyor.

Empati de önemli olan mantık ve duyguyu aynı anda kontrol etmek ve adaletli düşünceli karar vermektir. Karşımızdakinin duygu ve düşüncelerini düşünerek daha sağlıklı ve içten iletişimler kurarız.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar