HAYALLERİNİ KENDİN TASARLA VE TERCİH ET
Reklam
Meltem GÜLER

Meltem GÜLER

HAYALLERİNİ KENDİN TASARLA VE TERCİH ET

Üniversite tercih zamanı geldi çattı yine. Sıkça sorulan sorular, defalarca konuşulan konular… Ki bunlar devam edecek süreçler. Önemli olan bilinçli ve mantıklı geçirmek. Sınav sistemi sürekli değişiyor evet sınavlar mı zor yoksa öğrenciler mi yeteri kadar çalışamıyor? Kendi değerlendirmemizi kendimiz yapalım, her şey ortaya çıkacaktır zaten bahaneler arkasına sığınmadan…

Ülkemizin öğrenci potansiyeli çok fazla; tabi ki elemeler olması için bazı sistemler geliştirilmeli. Bu arayış sınav sistemlerinin değiştirilmesinde görülüyor.

Zorlu bir süreç; öğrenciler, öğretmenler ve aileler için evet. Ya gerçekten sınavı ciddiye alıp her şeye rağmen mücadeleye devam etmek gerekiyor ya da normal bir şekilde çalışıldıysa veya çalışılmadıysa karmaşık bir süreç tercih yapacak arkadaşları bekliyor olacaktır.

Tercih sürecinde öğrencilerden olumlu sonuçlar alanlar da olacak alamayanlarda örneğin; ilk yılında gidecek olanlar, ikinci yıla kalacak olanlar, istediği bölüme gidecek olanlar, öylesine gidecek olanlar vb. sonuçlar olacaktır. Kimisi mutlu, kimisi mutsuz, kimisi belirsizlik ve kafa karışıklığı içinde olacaktır.

İstediği olumlu sonuçları elde edenlere ne mutlu. Ama kararsızlık, kafa karışıklığı yaşayan öğrenciler aile desteklerini almalı ve rehber hocalara danışmalılar. Böylece seçimlerini en azından daha rahat düşüncelerle yapacaklardır.

Dayatılan meslek seçimleri ile değil de; mutlu bir şekilde çalışacağınız, severek okuyup, mesleğini severek yapacağınız bir bölüm seçmeniz daha verimli olacaktır. Hayal ederek bölüm ve meslek seçebilirsiniz. Motivenizi ve isteğinizi de arttırmış ve tartmış olursunuz.

Ha diyelim ki kötü bir bölüm geldi ya o bölümde en iyisi olmak için çabalayın ya da öylesine gideceğim diyorsanız da en azından gittiğiniz şehrin ve üniversitenin güzel olmasına bakın. Üniversite hayatı yaşarken bir yandan da hayata hazırlanmış olursunuz.

Tüm bu söylediklerimizden sonra kafanızı rahatlatıp sakin ve araştırarak seçiminizi yapın. Yazdığınız bölüm içinize siniyor mu sizi mutlu ediyor mu? Eğer mutlu hissediyorsanız tercihlerinizi belirleme durumuna gelmişsinizdir. Tam da o anda tercihlerinizi belirlemeye çalışın. Aksi halde listeye baktığınız da aklınızda yeni soru işaretleri oluşuyor, kaygılarınız tavan yapıyorsa, mutlaka bir rehber uzman desteğiyle tercihlerinizi son haliyle şekillendirin. Ve tekrar bir belirsizliğe düşmeden son hali ile teslim edin.

Hangi mesleği yazarsanız yazın, iyisiyle kötüsüyle bu sizin kararınız olsun. O zaman şanlısınızdır. Çünkü kendi özgür iradenizle karar vermiş olacaksınız. Keşke kendi bildiğimi veya istediğimi yapsaydım diye pişman olmayacaksınız. Kendi geminizin kaptanı siz olun ve rotayı belirlemek size ait olsun.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar