SAVUNMASIZ MELEKLERİN SİPERİ OLALIM!
Reklam
Meltem GÜLER

Meltem GÜLER

SAVUNMASIZ MELEKLERİN SİPERİ OLALIM!

Farkındalık ve bilinçlenme artınca toplumsal baskıdan dolayı söylenmeye korkulan, ört bas edilen konular artık ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan en önemlilerden biri de ÇOCUK İSTİSMARI…

İyi niyetli temiz kalpler, kirlenmemiş duygu ve düşüncelerin sahibi ÇOCUKLAR. Kendilerine yapılacaklardan habersiz, saf bir güven ve inançla hayatı yaşamaya çalışıyorlar. İşte tam da o anda fırsat kollayan canilerin kurbanı oluyorlar. Nasıl mı? Olmasını istemediğimiz istismar yollarının farkında olalım ki bu can yakıcı travmalar yaşanmasın hep birlikte DUR! Diyelim.

Duygusal İstismar: Çocuğu aşağılama, küçümseme, bağırma, çağırma, kötüleme, baskı, dışlama gibi çocuğu pasifleştirme tepkileri vermektir. Çocuğun gücünün ve yeteneklerinin üstünde beklenti içine girme, kendi çıkarı için kullanma, bir birey olarak değil de, yönetilebilecek bir nesne olarak görmek çocukların üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Özgüven eksikliği, içine kapanıklık, dikkat bozukluğu, öğrenmede güçlük gibi kalıcı etkileri bulunmaktadır. Daha iyi ve mutlu nesiller için sevgi saygıyla büyütelim çocuklarımızı.

Fiziki istismar: Kendini ifade etme güçlüğü çeken ebeveynler, şiddete daha yatkın oluyorlar. Bu tür durumlarda çocuğa karşı; fiziki yaralama, fiziki şiddet, sağlığına zarar verecek davranışlarda bulunmaktır. Aile içi şiddete maruz kalan çocuklar davranış bozukluğu, sinir, stres yaşamaktadırlar ve geleceğin istismarcıları olma olasılıkları daha yüksek. Anlayıp, anlatabildiğimiz bilinçli, yetişkin bireyler olalım sağlıklı iletişim sağlıklı nesiller oluşturur.

 Cinsel İstismar: Asıl kalıcı ve ciddi hasarlara neden olan istismar çeşididir. Cinsel istismara uğrayan bir çocuk ömür boyu o travmayı atlatamıyor. Cinsel istismara uğrayan kişi genellikle psikolojisi bozuk ve davranış bozukluğu olan bir yapıya sahip olmaya başlıyor. Öfkeli, nefret dolu, bir o kadar yalnız ve çaresiz bir ruh halini alıyorlar.

Cinsel istismarın nedenlerini şu şekilde ifade edebiliriz:

Şiddet ortamında büyüme, baskı ve zorlama özellikle sevgisiz, ilgisiz, şefkatsiz, duygusal yalnızlık çeken bir çocuğun dışarıdan gelen her türlü ilgi hoşuna gidecektir. O yüzden onları anlamalı, dinlemeli, ilgi ve sevgiyle koruyup kollamalıyız ki; savunmasız dünyalarına vahşet saçan yaratıklar zarar vermesinler.

Aile içindeki bireylerin alkol ve madde bağımlısı olması, bilinçsiz düşünce ve tavırlar, yeteri kadar çocuğunun ihtiyaçlarının farkında olamamak, çocuğu dış dünyanın etkisine itecektir. Yanımda kal, güvende ol diyerek sahip çıkalım çocuklarımıza. Ama maalesef bazen ailelerde çocuklarına zarar vermektedirler işte o anda da biz duyarlı insanlar buna kesinlikle insanlık adına, vicdanlık adına müdahale etmeliyiz; sanki bize veya canımıza yapılmış gibi...

Cinsel istismarın dini, dili, ırkı, ismi, cismi, olmaz. Bu bir fikir veya siyasi politikaya göre değerlendirilecek bir konu değil her insanın duyarlı olması gereken insanlık adına tepki verilmesi gereken bir konu.

Çocuklarımızı kendini koruma konusunda eğitmeliyiz. Yabancı veya tanıdık kimselerin kendilerine dokunmalarına, bir yere getirmesine, götürmesine izin vermemeleri gerektiğini anlatmalıyız. Fiziki temasa hayır diyerek, direk ailelerine söylemeleri konusunda uyarmalıyız. İnsanlara karşı mesafeli ve dikkatli davranmaları konusunda bilgi vermeliyiz. Gözümüzün önünden mümkün olduğu kadar ayırmamalıyız. Okulda, evde, yolda daima dikkat edip takip etmeliyiz. Çocuk bizim olsun olmasın bunun önemi yok böyle bir duruma şahit oluyorsak sonucu ne olursa olsun engel olmalıyız İNSANLIK ADINA!

Çocukların Sessiz Kalma Nedenleri:

1)Karşısındakinin tavırlarını sevgi olarak görmesi. İstismara uğradığı bilincinde olmaması. 

2)Duyulursa tepki almaktan, kendisine inanılmamasından korkabilir.

3)İstismarcının tehdidinden korkuyor olabilir.

4)Cinsel konu olduğundan anlatmaya çekinebilir.

Bu gibi sebepleri sıralayabiliriz. Çocuklara istismar konusu aileler tarafından dikkatli bir şekilde veya uzmanlardan destek alarak anlatılmalı ve bilinçlendirilmeli. Kendini korumalı ve bu tür olaylar yaşandığında müdahale etmesi gerektiğini öğretmeliyiz.

İstismar sonucu çocuklarda ciddi kalıcı hasarlar oluşmaktadır. Çocukların her türlü sağlığı için bu konuya tüm vicdanımızla duyarlı olalım. Çocuk istismarı konusunda gerekli, etkili cezaların oluşturulmasını insanlık adına bende bekliyorum.

Hepimiz Sessiz Meleklerin Sesi Olalım! Susma Susturma!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar