YERLİ TURİSTTE ÖNEMLİYMİŞ!
Reklam
Meltem GÜLER

Meltem GÜLER

YERLİ TURİSTTE ÖNEMLİYMİŞ!

Yoğun ülke gündemi, yaşanan siyasi, sosyal olumsuz olaylar ülkemizin dış turizm talebini düşürmüştür. Yabancı turistler can, mal güvenliğinden, ailelerinin güvenliğinden, endişe ettikleri için ülkemize giriş çıkışları azaltmış durumdalar.

Kapanan oteller, boş sahiller, plajlar, turizmde yaşanan kayıplar bu alandaki işletmeleri tedirgin etmekte. Bu durum daha da kötüye gitmeden çözümler üretilmeli. Uygulamaya koyulduğunda getirisi olacak en iyi çözümlerden bir tanesi; yerli turistin ülke turizmine ilgisini attırmak.

Turizmde kriz dönemi yaşanıyor diyebiliriz. Yabancı turistler ülkemize gelmek zorunda değiller; ama yerli turistimiz kendi vatandaşımız olduğu için tatillerini ülkelerinde geçirebilirler. İşte bu ihtimali arttırmak için yerli turistin turizme olan talebini arttırmalıyız.

Yabancı turistin çok geldiği, turizm sektörünün çok iyi işlediği dönemlerde; yerli turist ihmal edildi. Nasılsa kendi insanımız, az gelir getirir gibi düşüncelerle yabancı turiste ilgi daha yoğundu ve yerli turist birazda dışlanmış gibiydi. Hâlbuki bize daimi olarak kalacak turistler; kendi ülkemizin turistleridir.

Yerli turistimizin kıymetini bu süreçte anladık. Ve bu zorlu süreçte ancak onların turizm sektörünü canlandıracağını da biliyoruz. Yerli turiste karşı ilgi, alakayı ve imkânları arttırmalıyız. Yalan yanlış fiyat veya paketlerle kandırmamalı ve kişiye göre değil, adaletli turizm aktiviteleri sağlamalıyız.

Günümüzde artık yerli turisti de ülke de tutmak zor. Neden mi? Yerli turist dışlanarak geçirdiği uzun dönemlerde keşfetmeye başladı. Farklı ülkeler görme isteği oluştu ve daha sosyal, aktif bir şekilde yurt dışı tatillerine yöneldiler. İç turizme olan talebi arttırmak için, dış turizm olanaklarından daha iyi imkânlar sunulmalı.

Yerli turiste yapılan haksızlıkların ve yanlışların düzeltilmesinin tam vakti.  Kendi turistimizin değerini bilmeliyiz ve karşılıklı destek içinde maddi- manevi ülkemizin gelişimi için çabalamalıyız. Turizm sektörünün sıkıntılarını kendi içimizde halletmeliyiz. Ülkemizdeki sorunlar çözüldüğünde tekrar iç ve dış turizmi arttıracak alternatifler geliştirilmelidir.

“Kenetlen ve Kazan”: Bu düşünce bir ülkenin her alanda gelişimi için fayda sağlamaktadır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar