Ak Partili Habibe Öçal kimdir?
Reklam
Mesut TUĞRUL

Mesut TUĞRUL

Ak Partili Habibe Öçal kimdir?

Biliyorsunuz, Kahramanmaraş tarihinde ilk kadın milletvekilini Ak Parti listesinden 2011 yılında meclise gönderdi.

Şimdi ise 2011’de açılan kapıdan bir bayan milletvekili Habibe Öçal yine meclise girecek.

Ak Parti davasının kurucusu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan dünyadaki mazlumların sesi olmuş, onlara umut vermişti. Önceki gün sosyal medyada gördüğüm gibi Suudi Arabistan’da az Türkçe bilen otobüs şoförü de Cumhurbaşkanımızın ismini öğrenmiş, selam gönderiyordu.

Bu sevgi sadece Suudi Arabistan’da değil, tüm İslam coğrafyalarında yankılanıyor.

Dönelim Ak Partinin kadın adayına

Genel Başkanının izinden giden bir isim olarak dikkat çekiyor Sayın Habibe Öçal.

İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilen Sayın Öçal’ın özgeçmişi başarılarla dolu olduğunu gördüm. Ülkemizin yardımseverliğini, mazlumların sesi olduğunu dünyanın bir çok yerinde ülkemizi temsil ederek gösterdi.

Kadınlarla ilgili, mültecilerle ilgili, mazlumlarla ilgili, İslam formuyla ilgili, Türk çocuklarına yönelik eğitimlerle ilgili yurt dışında onlarca programa katılmış, daha bunun gibi birçok konuda ülkemizi Birleşmiş Milletlerde temsil etmiş bir isim olarak dikkat çekiyor.

Şimdi 21 saat ayakta durarak Kahramanmaraş’ın tüm bölgelerini karış karış geziyor. Geçmişte ülkemiz adına, Cumhurbaşkanımız adına, insanlık adına yaptığı hayırlı görevlerin bugün meyvesini bugün topluyor. Vatandaşla buluştuğunda vatandaş onunla sohbet etmekten usanmıyor, Habibe hanımın ülkesiyle ilgili, memleketiyle ilgili ve geçmişte yaptığı çalışmalarla ilgili sohbetine doymuyor.

Meclise girdiğinde daha büyük imkanlarla insanlık adına neler yapabileceğini siz düşünün, Kahramanmaraş’ın gurur tablolarından biri olacağına inanıyorum.

Sayın Öçal’ı tanımayanlar ön yargılı olabilir fakat özgeçmişini okuduğunda ya da Sayın Öçal’la kısa bir sohbet ettiğinde yüreğindeki o insan sevgisini, ülke ve memleket sevgisini görür.

Sayın Öçal’ın yaptığı işlerden kısa söz etmek gerekirse; Sayın Öçal Milli Eğitim Bakanlığı kökenli. Savaştan kaçarak ülkemize gelen Suriyeli göçmenlere yardım için başrolü oynayarak kampanya başlatan isim. Kilis’te terör örgütü PYD’nin saldırılarıyla ilgili stratejik bir rapor hazırlayarak Sayın Cumhurbaşkanına sundu. Gaziantep’teki hain terör saldırısında yine sorumluluk aldı ve basın açıklamasını bizzat kendi yaptı. Daha geçen yıl ‘Halep’e yol aç’ yürüyüşünde yine en önde olup Suriye’deki savaş mağduru sivil halk için güvenlik koridoru açılmasında emeği oldu.

Lübnan’daki mülteci kamplarını ziyaret ederek gözlem çalışmalarına katıldı, raporunu ise uluslararası kuruluşlara verdi. Suriye’deki işkence mağduru kadınlar için oluşturulan vicdan konvoyunda yer aldı.

İki yıl önce ise ABD’de Birleşmiş Milletlerin bir oturumunda Türkiye’yi temsil etti. 60 kadının statüsü genel kuruluna katıldı. İran’da 7’inci Dünya İslam Formunda, dünyanın bir çok ülkesinden devlet adamının katıldığı programda ülkesini başarı ile temsil etti.

Savaş ve çatışmalarda kadın ve çocukların korunması ile göç sonucu sağlık sorunları alanında yaptığı araştırmayı derinleştirerek kaleme aldığı tebliği ilgili yerlere ulaştırdı.

Malezya’da düzenlenen Dünya Müslüman Kadınlar Zirvesi Ulusal Komite başkanlığı yaptı.

Aslında yazmakla bitmiyor, Sayın Öçal’ı iyi tanımak için ya özgeçmişini okumak ya da 3 dakika sohbet etmeniz yeterli. Dünyanın birçok yerinde mazlum halkın haklarını, İslam coğrafyasındaki insanlarımızın sorunlarını, savaş mağduru kadın ve çocukların sözcülüğünü yapan Öçal’ın kocaman bir kalbinin olduğunu gördük.

Donanımıyla dikkat çeken Sayın Öçal’ın edindiği tecrübe ile sadece Kahramanmaraş’ın değil tüm Türkiye’nin gururu olacağına inanıyorum.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar