Bakanımızdan isteğimizdir
Reklam
Mesut TUĞRUL

Mesut TUĞRUL

Bakanımızdan isteğimizdir

Heyelan bölgesinde olan Gayberli, Hacı Bayram Veli ve Malik Ejder Mahallelerinin dönüşümünü sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Kahramanmaraş’ın istekleri bitmedi. Bugün Kahramanmaraş’ta bakanlığının çalıştayına katılacak olan Sayın Bakanımız Özhaseki’den isteğimizdir.

Sayın Bakanım, Kahramanmaraş sizi çok seviyor. Aynı coğrafyanın insanlarıyız ve asırlardır komşuluk yapıyoruz. Öncelikle Kayseri’yi Kayseri yapan ve şehircilik alanında dünyanın en modern ve örnek illeri arasına soktuğunuz için sizinle gurur duyuyoruz. Çok şükür Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un çalışmasıyla Kahramanmaraş’ta modern şehircilik anlamında zirveye doğru ilerliyor. Erkoç başkanın çok çalışmasıyla aradaki mesafe kapanacaktır inşallah.

Bakanlığınızın yaptığı hizmetleri, eksikleri ve planlanan hizmetlerini masaya yatıracağınız Çalıştay Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş’ın gururu Sayın Mahir Ünal’ın eseridir. Türkiye’de ilk defa çalıştayları Kahramanmaraş’ta başlattı ve tüm iller bizi örnek alarak kendileri de yapmaya başladı. Biz çalıştaylardan çok verim aldık, en iyi verimi de sizin bakanlığınızdan alacağımızdan inancımız tamdır.

Bu yazdıklarım mutlaka çalıştayda konuşulacaktır, buradan kamuoyu adına, memleketimizin geleceği adına birkaç istekten bahsetmek ve kentin deprem riskini size arz etmeyi uygun buldum. Siz ve bürokratlarınız tabiki bunları daha iyi bilirsiniz; Kahramanmaraş birinci derece deprem bölgesindedir. Deprem bilimcileri Türkiye’nin en tehlikeli bölgesinin Kahramanmaraş olduğunu, nüfus yoğunluğunun fazla olmadığı için genellikle Marmara depremi üzerinde durulduğunu belirtiyor. Nüfus yoğunluğu az diye biz bu memleketin insanları değil miyiz? Deprem bilimcileri her 400 yılda bir olan Kahramanmaraş’taki depremin 504 yıldır meydana gelmediğinden söz ediyor. İnanın korkarak yaşıyoruz, neden mi korkuyoruz; Dönemin Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen bir toplantısında; ‘bir il düşünüki, 6,5 depremde yüzde 70’i yıkılır’ sözü hala hafızalarımızda.

Allah razı olsun Gayberli bölgesinde yüzlerce ev bakanlığınızın girişimi ile yıkıldı ve insanların hayatlarını kurtardınız. Aynı hassasiyeti göstermenizi memleketim adına, ailem ve çocuklarım adına istirham ediyorum. Kahramanmaraş’ın zeminin sıvılaşmaya müsait olduğunu tüm jeologlar biliyor. Hem deprem riski, hem sıvılaşmaya müsait bir zemin varken kentin içerisinden geçen diri fay hatları üzerine 13-14 kat binalar yapılıyor. Eski imar planı maalesef bunlara izin veriyor.

Biz Kahramanmaraş’taki kentsel dönüşüme daha çok ağırlık vermenizi rica ediyoruz. Türkiye’deki kentsel dönüşüm, şehirciliğin mimarı olan zatıalilerinizin Bakanlığa gelmesiyle hız kazandı. Her yıl 200 bini İstanbul’da 300 bini Anadolu’da olmak üzere 500 bin konutu dönüştürüyorsunuz. Ana bulvar üzerinde altında dükkan olmayan yıkılıp altına dükkan düşürmek için yapılan binaları lütfen kentsel dönüşümden saymayın, onlar rantsal dönüşümdür. Verilen rakamlar sizi yanılmasın. Kahramanmaraş’ın acilen kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Büyükşehir Belediye Başkanımız belediye imkanlarınca bir taraftan il geneline hizmet ağı kurarken diğer taraftan da kentsel dönüşümle ilgileniyor ama bütçesi yetmiyor.

Her yıl Kahramanmaraş’ta bin 500 ev dönüşüme girse 5-10 yıl içerisinde depreme dayanıklı hale gelir. Yoksa küçük bir sarsıntıda milyarlarca lira kaybımız olur, can kayıplarının vebali de kime kalır bilmiyorum.

Kahramanmaraş’ta 6-7 yıl önce geçen imar planını lütfen kontrolden geçirin. Kentin içerisinden geçen diri fay hatları üzerine 1 metre temel açılarak 13-14 katlı binalar yapılıyor. Zemin yok kat çok.

Ayrıca geçen yılın sonuna doğru Konya, Ankara ve Kayseri’deki üç bölgeyi kentsel dönüşüm ve gelişim alanına soktunuz. Konya örneğini vermek istiyorum. Konya'nın Derbent ilçesindeki bazı bölgelerin 'Konya Derbent Aladağ Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi' olarak tespit ve ilan edilmesi kararı alındı ve resmi gazete yayınlandı.

Germenicia bölgesi için hem belediyemiz hem de Ak Parti Genel Başkan Yardımcımız Mahir Ünal ellerinden geleni yapıyor. Onlarca ev istimlak edildi fakat yetmiyor. Germenicia bölgesini de Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilan edip bakanlığınızın tasarrufu ile hem oradaki çürük evleri yıkarsınız hem de dünyanın en büyük mozaik alanını ortaya çıkartırsınız. O zaman bu memleket yıllarca, asırlarca sizi hatırlar.

Ayrıca, kentin atık su arıtma tesisine de verdiğiniz desteği biliyorum. Tesis çalıştığında Aksu nehri ve sır barajı da kötü görüntüden kurtulacaktır.

Memleketimize devasa bir bina kazandırdınız, Allah razı olsun yaptığınız hizmetlerden dolayı. Fakat en büyük isteğimiz kentsel dönüşüm ve Germenicia bölgesinin bir an önce ayağa kalkmasıdır.

Sizi çok seviyoruz Sayın Bakanım lütfen isteklerimize kulak verin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar