ANNELERLE BAŞBAŞA
Reklam
Mustafa KALLİ

Mustafa KALLİ

ANNELERLE BAŞBAŞA

 Anneler, ailenin, toplumun ve şahsiyetli milletin kaynağıdır. Anneler sadece “anneler gününde” hatırlanmamalı her daim hatırlanmalıdır. Çünkü onların evlatları üzerinde çok hakları vardır. Onlar her daim saygıya ve hürmete layıktır. “Cennet’te annelerin ayağı altındadır.”

   Anne karnındaki çocuk, sadece fiziksel oluşum neticesinde gelişmez. İnancın ve şahsiyetin, eğitimin temeli ilk olarak anne karnında başlar. Hepside aile ocağında, ana- baba eğitimi ile bir çizgiye, düzene girer. Çocuk küçükken eğitilir. Ağaç da yaş iken eğilir.

   Bir anne, çocuğunun çok yaramaz ve hırçın olduğundan yakınıyorsa, onun manen doyup doymadığına bakmalıdır. Maddi ihtiyaçları yanında manevi bilgiler de verilmelidir. Maddi gıda yanında manevi gıdalar da verilmelidir. Allah, Peygamber, din, iman da öğretilmelidir.

   Anneler çocuklarını tenkit edeceği yerlerde, başarı cümleleri kullanmalıdır. Sen yapabilirsin, sen becerebilirsin demelidir. Başladığı her işin bitirilmesi gerektiğini, başka çocuklarla mukayese ederken küçümseyerek değil, övgü ile bahsetmelidir.

Anneler, her an kendini yetiştirmeli, geliştirmeli, okumalı ve kendini kontrol edip bilgilerini tazelemeli, bildiklerini çocuklarımıza öğretmeli ve uygulatmalı ki ,şahsiyetli Müslüman-Türklerin anaları olma gururuna erişmelidir.

Sevgilerin en yücesi,Anne sevgisidir

Annelik, dünyanın en yaşanılası, en muhteşem lütuflarından biri olarak biliniyor ve anneler aldıkları tüm övgüleri, fazlasıyla hak ediyor. Çünkü çocuklar anneleriyle kurdukları güvenli ilişkilerle kendilerine ve çevrelerine güvenmeyi ya da kurulan yetersiz temaslarla kendilerine ve çevrelerine güvenmemeyi öğreniyorlar. Bu da onların ileride çevreleriyle kuracakları ilişkilerin temelini belirliyor.

HERKESİN BİR TANE ANNESİ VAR!

     Bizleri doğuran, doyuran, sağlıklı bir şekilde büyüten, evlatları uğruna canını bile hiçe sayan, dünyadaki en iyi ve vefalı kimsedir, anneler. Bir annenin ve anneliğin gerçek değerini anlatmaya yetmez cümleler.
Çünkü hayatta değerli ve güzel olan şeylerden yüzlerce hatta binlerce olabiliyor, pek çok çiçek, kardeş, teyze, hala, kuzen, arkadaş hatta can yoldaşı ama dünyada herkesin bir tane annesi oluyor.
    ÇOCUK GELİŞİMİNDE ANNENİN ROLÜ

    Annenin kalbi ve koşulsuz sevgisi her çocuğun okuludur adet. Bambaşka duygular içeren bu eşsiz okul, ilk andan itibaren çocuğun yaşamında büyük etkilere sahiptir.Dolayısıyla, anne olmak sadece çocuk doğurmak değil, aynı zamanda onu hayata hazırlamak olarak da biliniyor. 
    Çocukların gelecekte özellikle ruhsal açıdan başarılı ve sağlıklı olabilmeleri için anneleriyle olan iletişimlerinin süreklilik içerisinde dengeli, sevgi dolu ve uyumlu devam edebilmesi gerekiyor. Kişilik gelişiminin yapılanmasının temeli anne karnında başlayıp, çocukluk döneminde atılıyor. Bir annenin bebeği ile olan iletişimi anne karnında başlıyor.
     Annenin ruhsal durumu, yakın, sıcak ve duyarlı sosyal çevrenin varlığı, aile ve eş ilişkileri; çocuğun annesi ve sosyal çevresiyle güvenli bir bağ oluşturmasına ön ayak oluyor.
    Bir ailede anne olmazsa, o ailede büyüyen çocuklar gölgede kalmış meyveler gibi olgunlaşamazlar, naçar kalırlar.
    Gelişim süreci içinde anneler, çocuklarının, bilişsel ve sosyal alanlarda edindikleri bilgileri içselleştirmelerinde aktif rol oynuyorlar. Bu süreçte annenin sevgisini dengeli, sürekli ve tutarlı bir biçimde vermesi, en az çocuğun beslenmesi için gerekli olan besin maddeleri kadar önem arz ediyor. Diğer en önemli şey, annenin çocuğuna verdiği bakım ve çocuğu ile geçirdiği süre değil, geçirilen sürenin niteliği, annenin duyarlılığı, koşulsuz sevgisi, ilgisi ve cesaretlendirmesi önem arz ediyor.

      Çocuklar gelecekte anneleri onları ne yaptıysa o oluyorlar, mantığı hayata geçiyor. Dolayısıyla, ilk günden itibaren çocuk ile karşılıklı etkileşimde bulunmak, bakımını, beslenmesini, korunmasını ve sevgi ihtiyaçlarını karşılamak için bir annenin gösterdiği olağanüstü çabaları, sadece anneler gününde hatırlamak yerine, hiç ama hiç unutmamak gerekiyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar