ÇOCUK EĞİTİMİNDE AİLENİN SORUMLIULUĞU
Reklam
Mustafa KALLİ

Mustafa KALLİ

ÇOCUK EĞİTİMİNDE AİLENİN SORUMLIULUĞU

   Çocuk ailenin çiçeği ve meyvesidir.  Evlenmenin ve yuva kurmanın bir amacıda çocuk yetiştirmektir. Çocuk, ekmek ve su kadar sevgiye ve şefkate muhtaçtır. Çocuk en iyi ailede, anne ve babanın yanında yetişir. Çocuğun yetişmesi için en mükemmel ortam mutlu bir aile yuvasıdır. Evlenmenin, aile yuvası kurmanın bir gayesi de sağlıklı ve sağlam bir nesil yetiştirmektir.

  Aile müessesesi aynı zamanda eğitim ve öğretim yuvasıdır. Çocuk, beşeri münasebetleri, insani davranışlar, ahlaki değerleri, dini inançları, sosyal ilişkileri en iyi ailede öğrenir. Çocuklarına, bilgi veren, edep ve terbiye öğreten anne ve baba aynı zamanda birer öğretmendirler.

     Bir ağacın, bitkinin kendinden beklenen verimi alabilmek için bakıma, uygun ortama ve elverişli iklime ihtiyacı olduğu gibi çocuklarında sağlıklı, bilgili ve eğitimli olmasına beden ve ruh sağlığı bakımında yetişmesine ihtiyaç vardır.

   İslam, çocukların eğitiminden birinci derece anne ve babayı sorumlu tutmuştur. Onların iyi bir insan iyi bir vatandaş olması için çalışmasını istemiştir.

  Kuran-ı kerimde Lokman suresinde, “Hz. Lokman ile oğlunun eğitimi bir baba ile oğlu arasında örnek bir diyalog gerçekleşmiştir. “Lokman, "Sevgili oğlum" (dedi), "yaptığın iş bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa, bir kayanın içinde saklansa veya göklerde yahut yerin dibinde bulunsa yine de Allah onu açığa çıkarır. Kuşkusuz Allah her şeyi bütün gizlilikleriyle bilir, O her şeyden haberdardır. Yavrucuğum, namazını özenle kıl, iyi olanı emret, kötü olana karşı koy, basma gelene sabret. İşte bunlar, kararlılık gerektiren işlerdendir. Gurura kapılarak insanlara burun kıvırma, ortalıkta çalım satarak yürüme; unutma ki Allah gurura kapılıp kendini beğenen hiçbir kimseyi sevmez. Yürüyüşünde ölçülü ol, sesini yükseltme; çünkü seslerin en çirkini eşek sesidir."[1]

   İnsanların ilahi bir cezadan korunmalarının yolu, çocuklara din ve ahlak eğitimi vermektir. Ayet-i kerime.  “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.”[2] Buyrulmuştur.

Peygamberimizde bu hususta ; “Kendinizi ve aile fertlerinizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyunuz.” [3]Buyurmuştur.

  Ailede eğitim sorumluluğunun geçerli metodu sürekli örnek olmaktır. Çocuk ve genç nasihatten ve örnek davranışlardan etkilenir. Bu bakımdan büyükler küçüklere örnek olmalıdır.

  Ailede eğitim sorumluluğunun diğer bir boyutu da çocuk ve gençlere kötü örnek olacak çevredeki kişilerden uzak tutmaktır. Atalarımızın “Ev alma komşu al “ “üzüm üzüme baka baka kararır.” Sözleri son derece önemlidir.

    Ailede anne-baba, abi ve ablalar, aile bireyleri yaşantı ve davranışları ile küçüklere örnek olmalıdır. Çocuklar sözden çok davranışların etkisi altında kalırlar. Bu bakıdan büyükler yanlış hareketlerde bulunmamalıdır. Çocuklardan istenen her davranışların, büyükler tarafından yapılaması şarttır. Yalan söyleme diyorsa, kendisinin de yalan söylememesi gerekir.

 Anne ve babanın yalan söylemesi, ikiyüzlülük yapması, içki ve sigara içmesi ve kumar oynaması, başkalarının haklarına saygı göstermemesi çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yapar. “ Biz bunları yapıyoruz, ama bunlar kötüdür, sen yapma” gibi sözler problemi çözmez ve tesir etmez. Söylenen söz yerine getirilmelidir. Ayet-i kerimede; “Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niye söylersiniz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah katında çok sevimsiz bir davranıştır.”[4] Buyrulmuştur. Diğer bir ayette ise;” Aile fertlerine namazı emret, sen de bunda kararlı ol.”[5]

  Ashabını terbiye ederken eğitimci özelliğini sergileyen Peygamberimiz ; “Yedi yaşına geldiği zaman çocuğa namaz kılmasını, on yaşına geldiği zaman da oruç tutmasını emredin “[6] buyurmuştur.

  Çocuğun eğitimi için okul çağını beklemek, okulun başarısını tehlikeye atmak demektir. Okul çocuğun duygularını davranışlarını bilgi ile somutlaştıracaktır. İyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı,güzel ve çirkini, faydalı ve zararlıyı  teorik ve pratik olarak öğrenecektir.

   Çocuklar ve gençler bir milletin geleceğidir. Ümidi ve istikbalidir. Yarınları kendilerine emanet edebileceğimiz bir gençlik ne kadar iyi yetiştirilirse, dinine,vatanına ve milletine ne kadar bağlı kalırsa, ülke geleceğinden o kadar emin olunabilir. Gençlerini milli ve manevi değerlerle eğitmeyen ve terbiye etmeyen bir millet, sonunda birçok sıkıntılara katlanmak zorunda kalacaktır.[1] Lokman Suresi,16-19

[2] Tahrim,6

[3] Tirmizi,Birr

[4] Saf,2-3

[5] Tâhâ,132

[6] Ebu Davud, salat

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar