KİŞİYE VE TOPLUMA ZARARLI DAVRANIŞLAR
Reklam
Mustafa KALLİ

Mustafa KALLİ

KİŞİYE VE TOPLUMA ZARARLI DAVRANIŞLAR

  1. Zulüm ve Haksızlık

 Zulüm;

Adaletsizliktir.

Hakkı yerine getirmemektir.

Başkalarını ezmektir.

Doğruluğun ve gerçeğin ortaya çıkmasından kaçınmaktır.

  Zülüm ve haksızlık, kişiyi huzursuzluğa iten davranışlardandır. Kişiyi kötülüğe götürür, mutluluktan uzaklaştırır. Çevresinde sevilmeyen ve sayılmayan bir insan haline sokar. Toplumun düzenini bozar. Birlik ve beraberlik ve güven duygusunu ve dayanışmayı sarsar.

 Zülüm ve haksızlık, insanlar arasında kin ve düşmanlık duygularını artırır. Kişilerde öç alma duygusunu uyandırır.

  1. Yalan ve Hile

    Başkalarını aldatmak amacıyla gerçek dışı söylenen sözlere yalan denilir. Dinimiz her türlü yalanı ve yalan şahitliğini yasaklamış ve haram kılmıştır. Ayet-i Kerimelerde ; “ Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niye söylersiniz? “Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah katında çok sevimsiz bir davranıştır.”[1] “…Asılsız söz(yalan)den de kaçınınız.”[2]

    Ayet-i kerimede asılsız söz (yalan) den uzaklaşması gerektiği istenirken aynı zamanda yalan söylemenin büyük günahlardan olduğu belirtilmiş olmaktadır. Kur'an'ın pek çok yerinde daha çok "kezib" kelimesiyle bazan da bu âyette olduğu gibi "kavle'z-zûr" şeklinde anılan asılsız söz söyleme veya yalan, İslâm ahlâk kültüründeki ifadesiyle "ümmü'l-habâis" yani bütün kötülüklerin anasıdır. Çünkü yalan, kötülük ve haksızlıkları, çirkinlik ve edepsizlikleri örtbas etmek için başvurulan bir yoldur. İnsan yalan söyledikçe kötülük işleme cesareti ve alışkanlığı artar. Hz. Peygamber bir hadisinde bu hususa dikkat çekmiştir. İslâm âlimleri Hz. Peygamber'in bir hadisine dayanarak sadece şu üç durumda bilerek yalan söylemeyi caiz görmüşlerdir: Savaşta düşmanı yenmek için; insanların arasını düzeltmek ve barıştırmak için; yıkılmak üzere olan bir aileyi kurtarmak için.

İslam Dinine göre, yalan yalnız şu durumlarda söylenebilir;

  1. Zulüm ve haksızlığa uğrayan  bir kişinin, canını, malını,imanını ve namusunu kurtarmak için
  2. Birbirine dargın olan iki insanı, karı ve kocayı barıştırmak için
  3. Bir hastaya ümit vermek için
  4. Savaşta düşmanı yenmek ve düşmana sır vermemek için

    Yalan her türlü kötülüğün kaynağıdır. Yuvaları yıkar, insanları birbirine düşürür, toplumları çökertir ve huzuru bozar.

  Yalancı herkesi aldatır ama yüce Allah’ı aldatamaz.

Peygamberimiz; Doğruluğa sarılın; çünkü doğruluk iyiliğe,iyilikte cennete götürür.Kişi doğru söylemeye devam eder,daima doğruyu ararsa,Allah katında “sıddîk” olarak kaydedilir. Yalancılıktan sakının, Çünkü yalancılık, kötülüğe, kötülükte cehenneme götürür. Kişi yalan söylemeye devam eder ve yalan söylemeyi âdet ederse, Allah katında “yalancılar” olarak kaydedilir.

Atalarımız da “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar, yalancının evi yanmış, kimse inanmamış.” Demişlerdir.[1] Saf Suresi,2-3. ayetler

[2] Hacc Suresi,30. ayet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar