Toplumsal Yardımlaşma
Reklam
Mustafa KALLİ

Mustafa KALLİ

Toplumsal Yardımlaşma

1.      Mutlaka yerine getirilmesi gereken , zorunlu dini borçlar ( Zekat,fitre,kefaret)

2.      Zorunlu olmayan, sevap kazanmak için yapılan, iyilikseverlik, dini tavsiyeler . (Sadaka, karz-ı hasen, hediyeleşme, vakıflar ve çeşitli yardım kurumları)

1- Sadaka :Farz olan zekât ve vâcib olan fitrenin dışında , Müslümanların yaptıkları yardımlara sadaka denir.

Sadaka, insanların iyilik yapabilmeleri ve Allah’a şükran borcunun yerine getirebilmesi için  birer vesiledir. Kuran-ı kerimde : “Sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe iyilik mertebesine eremezsiniz. Her ne infak ederseniz, hiç şüphesiz Allah onu bilir.” Al-i İmran,92) buyrulmuştur.  

    Sadaka vermek için zengin olmak gerekmemektedir. Maddi ve manevi sadaka olarak ikiye ayırmak mümkündür.

   Maddi Sadaka : Muhtaç bir kimsenin gerekli ihtiyaçlarını karşılamak için ve ona para ve mal ve eşya yardımında bulunmaktır.

   Manevi Sadaka; Zengin fakir herkesin yapabileceği, sermaye istemeyen, her türlü iyi ve güzel davranışlardır. Tatlı dil, iyi niyet, hoşgörü ve dinimizin yasakladığı kötü davranışlardan uzak durmak gibi.

   Peygamberimiz, güler yüz ve tatlı dilin de sadaka yerine geçtiğini bildirmiştir. Ayrıca; Yolda ayağa takılan bir taşın alınıp bir kenara koymak, Yaşlı bir kimseye yardım etmek, eşyasını taşıyıp yardım etmek.Bilmeyene bir şey öğretmek, adres bilmeyene yer tarif etmek gibi davranışlarında sadaka olduğu bildirilmiştir. Ayet-i kerimelerde ise ; “Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, her başağı yüz taneli yedi başak veren bir tohum tanesine benzer. Allah dilediğine kat kat verir. Allah'ın lütfu geniştir, O her şeyi bilir.”(Bakara,261)

    Başkasına sadaka verdikten sonra başa kalkma olmamalıdır. Başa kalkma; çirkin, kınanmış, seviyesiz ve aşağılık bir olgudur. İnsan, yalancı bir üstünlüğü ya da infakta bulunduğu kimseyi küçük düşürmemelidir. Başa kalkma sadakayı, verene de alana da eziyete dönüştürür. Veren için; nefsinde büyüklük ve kibir etkisi bırakmak, kardeşini yanında küçük ve kırgın görmeyi arzulamak ve kalbini ikiyüzlülük, gösteriş ve Allah'tan uzaklaşma ile doldurma bakımından eziyettir. Alan kimseye de; nefsinde yenilgi ve kırgınlık etkisi, kin ve intikamla tepki gösterme duygusunu geliştirdiği için eziyet olmaktadır.  Ayet- kerime de ;

“Mallarını Allah yolunda harcadıktan sonra sadakalarını başa kakmayanlar, onur kırma aracı olarak kullanmayanlar, sadakalarının mükafatını  Allah katında alacaklardır. Onlar İçin korku ve üzülmek de söz konusu olmayacaktır.” (Bakara,262) ve “Tatlı söz ve hoşgörü, peşinden başa kakma ve onur kırma gelen sadakadan daha iyidir.” (Bakara,263)

    “Ey müminler, tıpkı Allah'a ve Ahiret gününe inanmadıkları halde başkalarına gösteriş olsun diye mallarını harcayanların yaptıkları gibi, sadakalarınızı başa kakarak ve onur kırma aracı haline getirerek boşa çıkarmayın. Böylesi, sağanak halindeki bir yağmura tutulunca, çır çıplak kalan toprakla örtülü bir kayaya benzer. Bunlar yaptıkları iyilikten hiçbir şey elde edemezler.” (Bakara,264)

   “Ey müminler, kazandıklarınızın temiz ve kaliteli olanları ile sizin için topraktan yetiştirdiklerimizden sadaka verin, sakın kendiniz göz yummadan almayacağınız, adi ve kalitesi bozuk şeyleri vermeye kalkışmayın.” (Bakara,267) Buyrulmaktadır.

   Hz. Ali de “ Bir Müslüman’ın ihtiyacını karşılamak , benim için yeryüzü dolusu kadar altın ve gümüşün olmasından daha iyidir.” Demiştir.

2- Karz- Hasen :  Başkalarına karşılık gözetmeksizin borç verme

3- Hediyeleşme :  Toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı kuvvetlendiren davranışlardır. Çıkar, menfaat düşünmeden, verilen armağandır. Peygamberimiz ; “Hediyeleşiniz, birbirinizi daha çok seveceksiniz.” Buyurmuştur.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar