Üç Aylar İsrâ ve Mirâç
Reklam
Mustafa KALLİ

Mustafa KALLİ

Üç Aylar İsrâ ve Mirâç

      Üç aylar yeni bir manevi hamle devresidir. Ay takvimine göre 7.8.9. aylar olan Recep, Şaban, Ramazan ayıdır. Recep ayı, İslamiyet ten öncede Arapların kan dökmeden barış içinde yaşadıkları aydır. Hz.Muhammed (s.a.v)  üç aylar hakkında : “Recep Allah’ın, Şaban  benim, Ramazan  da ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur. Ramazan ayı da oruç ayıdır.

      Üç aylar her yıl tekerrür eden, büyük bir imkan, kıymetli bir fırsattır, uygun bir zamandır.

MİRAÇ KANDİLİ

   Üç aylardan olan Recep ayının yirmi yedinci gecesidir Bu sene Cuma’yı Cumartesine bağlıyan gece Miraç Kandilidir.

   Miraç, peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in bir gece Mescid-i, Haramdan(Mekke) Mescid-i Aksa’ya(Kudüs), oradan da yüce Allah’ın huzuruna yükseldiği mübarek bir yolculuktur.

      Miraç, Recep ayının 27. ci gecesidir. Hz. Muhammed’in Mescid-i Haram’dan yani Kâbe’den, Kudüs’teki  Mescid-i Aksâ’ya İsrâ’sı (gece yürüyüşü)  ve oradan Yüce Allah katına yükselişine Miraç denir. Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmıştır.

      Hz. Muhammed’e (s.a.v) verilen en büyük mucize Kuran-ı Kerim’dir. İsra ve miraç da mucizedir.

      Mucize : Peygamberler tarafından gösterilen ve bir benzeri  insanlar tarafından yapılamayan, beşer gücü üstünde,harikulade,tabiat üstü bir hadisedir.

      İsrâ : Gece yolculuğu yapmak. Miraç:Yüce makamlara yükselmektir.

      Kuran-ı Kerimin 17.ci suresi İsrâ suresidir. “Kulu Muhammed’i bir gece  Mescid-i Haram’dan, kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir.” [1] Buyrulmaktadır. Peygamberimiz bir gece uyur uyanık halde iken  kalbi, manen yıkanarak, göğsü hikmetle doldurulmuş, Burak adı verilen binitle, Mescid-i Haramdan , Mescid-i Aksa’ya götürülmüştür. Buradan Cebrail melegiyle dünya semasına yükselmiştir. Oradan “Sidre-i Münteha” ya ulaşmış (Cebrailin gidemediği) burada beş vakit namazı miraç hediyesi olarak getirmiştir. Bu bakımda namaz mü’minin miracıdır. Sidre-i Münteha’dan  sonra Burak’ı değiştirip, Refref binitine biniyor. Yüce Allah’ın huzuruna çıkıyor.

Üç Kutsal Mescid

1- Mescid-i Haram: Mekke de, içerisinde Kâbe bulunur.

2- Mescid-i Âksa: Kudüs de, Müslümanların ilk kıblesi

3- Mescid-i Nebi: Medine de, Hz. Peygamberin “Ravza-ı Mutahhara”sı bulunur. Peygamber mescididir.

Miraç Hediyeleri

      Miraç yolcuğu sonunda Yüce Allah Resulü Kıyamete kadar kalıcı bazı hediyeler getirmiştir.

1- Bunların en önemlisi beş vakit namazdır.

2- Peygamberimizin ümmeti içerisinde, ne kadar günahkâr olursa olsun, Allah(c.c)’a ortak koşmayan(şirk koşmayan) kimselerin cezalarını çektikten sonra cennete gideceği müjdesi.

3- İçerisinde Müslümanlara müjdenin olduğu, Bakara Suresinin son iki ayeti.

   Bu duygularla okuyucularımın, Miraç kandilini tebrik eder, bu gecede yapılacak duaların kabulü ve bütün İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine, akıtılan kanların durmasına, acı ve gözyaşının, şiddet ve terörün yerine huzur ve barışın gelmesini yüce Allah’tan niyaz ederim.[1] .İsra suresi,1.ayet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar