Yetiştirilen Nesillere Kazanılması Gereken Değerler
Reklam
Mustafa KALLİ

Mustafa KALLİ

Yetiştirilen Nesillere Kazanılması Gereken Değerler

Şehitlik bir değerdir. İnançsızlık, insanda dünya sevgisi ve ölüm korkusu vatanı için ölmeyi engeller.

    Peygamberimiz en çok Uhut Savaşında henüz 18 yaşında şehit olan Hanzala ile ilgileniyor. Sahibini bulup hanımına onu anlat diyorlar. Hanımı da “ biz yeni evlenmiştik, zifaf gecesinde idik. Savaş emrini duyunca yıkanmaya fırsat bulamadan hemen cihada gitti.” Diyor Peygamberimiz, “  Onu melekler yıkıyor, Cennete götürmeye hazırlanıyorlardı.” Buyuruyor.

   Hayber Seferinde Yahudi’nin çobanı Esved, Peygamberimizi merak ediyor. Yanına geliyor, sade bir kimse gibi görüyor ve Müslüman oluyor. Peygamberimiz, sana sahibinin emaneti olan koyunları bırakıp ta gel diyor. Esvet bunu yapıyor. O savaşta şehit oluyor.  Peygamberimiz, O’nu görünce yüzünü çeviriyor. Kendine niye yüzünü çevirdiği sorulunca, “ Ben onu Cennette iki huri ile konuşuyorken gördüm. Onu utandırmamak için yüzümü çevirdim.” Diyor.

    Amerika’da 20 milyon Kızılderili katlediliyor. Soy kırımı yapılıyor. Üstelik kovboy filmlerinde de alkışlatılıyor.

   Irak savaşında Alman muhabir Amerikan pilota soruyor. Savaşa gidiyorsun ne hissediyorsun?  O da, “ Antalya’da Türk kızlarının üstünde ne hissedeceksem, Müslümanların üzerine bomba atarken de onu hissedeceğim.” Diyor.

    Mısır’da mezarını Firavun mezarına benzetilen Enver Sedat’a şehit diye kitabe yazdırıyorlar.  

    II. Dünya Harbinde cepheden toptan ricat eden Rus askerleri durdurabilmek için Stalin, cephelerde seyyar kiliseler kurmak zorunda kalmıştır.

   1958 de Fransız askerleri Marsilya Limanında, kadın ve şarap dururken harbe gitmeyiz diye isyan etmişlerdir.

  1967 de Mısır- İsrail Harbinde cepheye sürülen Mısır askerlerinin cephesine Nasır ve Ümmü Gülsüm’ün resimleri konmuştur.  Seyyyit Kutub’u şehit ettiklerinde kimse üzülmezken, Şarkıcı Ümmü Gülsümün öldüğünde milyonlar ağlamıştır. 

  1974 Kıbrıs barış hareketinde Rumlar askerlerin kaçmaması için tanka askerleri zincirlemişler, Türkiye de ise askerlik şubelerinin önde savaşa gitmek için uzun kuyruklar oluşturmuşlardır.

  Bugünde  terör yuvası olan, vatanımıza göz diken hain düşmanları temizlemek için “ Zeytin Dalı” hareketinde Mehmetçiklerimiz başarı göstermektedir. Duyarlı vatandaşlarımız ve gençler, savaşa katılmak için askerlik şubeleri önünde sıraya geçmektedirler.

  İslam inancındaki şehitlik ve Gazilik ruhu, Türklere zaferler kazandırmıştır.

AYDIN GEÇLİK 

    Aydın gençlik okumalı, bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü okumak beynin gıdasıdır. Okuyarak zihni aydınlığa ulaşabiliriz.

    İnsanın düşünce dünyasına ilk konması gereken bilgi, Kur’an Bilgisi olmalıdır. Çok bilgilerde ondan çıkmıştır. Dini ve manevi değerler(Şehitlik ve Gazilik gibi) gençlere kazandırılmalıdır.

    İmam- Gazali, “Kuşluk vakti Müslüman olan bir kimse için öğle vakti girdiğinde öğle namazının nasıl kılması gerektiğini öğrenmesi Farz-ı Ayındır.” Diyor.

Okurken de şunlara dikkat edilmelidir:

1.Gelişi güzel zaman öldürmek için okunmamalıdır.

2. Düşünerek, sentezlere vararak okunmalıdır. Uyku getirmek için değil.

3.Okuduklarımızdan, kazandıklarımızı biriktirmek lazımdır. Bilgi ve fikri birikim olmalıdır. Buda unutmamak için not tutarak ve yazarak sağlanır.

4. Öğrendiğimizi arşivlemek gerekir. 15 yaşında okuduklarımızdan, 40 yaşında faydalanmalıyız.

  İmam-ı Şâfii, Muvatta adlı eseri 5 yaşında ezberlemiştir. 15 yaşında fetva vermeye başlamıştır.

İmam-ı Malik,15 yaşında ders vermeye başlamış,

İmam-ı Buhari, Sübyan mektebinde iken15 bin hadis ezberlemiş, eser vermeye başladığı zaman henüz yüzünde sakal çıkmamıştır.

 Fatih sultan Mehmet, 21 yaşında İstanbul’u feth etmiştir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar