TÜRKOĞLU BELEDİYE BAŞKANI OSMAN OKUMUŞ, İLKLERİ GÜNDEME...
Reklam
Mustafa Okumuş

Mustafa Okumuş

TÜRKOĞLU BELEDİYE BAŞKANI OSMAN OKUMUŞ, İLKLERİ GÜNDEME TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR

Ne zaman Türkoğlu ilçesine yolum düşse, kendimi bir sanat etkinliği içinde buluyorum. Yöre insanı ve bir kültür adamı olarak bundan mutluluk duyduğumu ifade etmeliyim. İki hafta önce Prof. Dr. Durmuş Öztürk’ün Türkoğlu Belediye meydanındaki Gâvur Gölü fotoğraf sergisinin açılışına katılmıştım. Sergideki yılların özenli emeği, birikimi, birbirinden ilginç geçmişteki flora ve fauna cennetine tanıklık eden tablolarda nostaljik bir doyum alanı yakalamıştım.

          Serde Gâvur Gölü sulak alan sevdası var ya… Onlarca yıldan beri bu sevdayı dillendiren ben ve benim gibi doğa sevdalıları… Derdimizi sağır sultana duyurduk ama yetkili ve ilgililere, sorumlulara duyuramadık, bir türlü… Bu gölü kurutanlar, Gâvur Gölü anısına bir sulak alan oluşturulması için gölün en düşük kotunda yer alan 1211 parseldeki 3780 dk. (dönüm) alanı, toprak tevzi programının dışına alarak hazineye tescil etmişlerdir. Bu arazinin amacı doğrultusunda kullanılması için hiçbir yasal engel olmadığı halde, ilgili ve yetkililerin uygulamaya geçmemesi anlaşılır gibi değil… Yoksa sorun siyasi erkte mi düğümleniyor? Sorusu takılıyor, insanın aklına… Siyasilerimizden uzun vadeli geleceğe dönük projelere duyarlılık göstermelerini bekliyoruz. Baştan beri bu arazi, bir köyün işgalinde. Buna göz yumanların geleceğe karşı ağır bir vebali üstlendiklerini düşünmek bile istemiyoruz.

          Dileğimiz o ki dünya ekosisteminde önemli bir kuş göç yolu üzerinde bulunan ve yoğun bir kuş popülasyonunu ağırlayacak olan, bu projenin bir an önce gündeme alınarak gerçekleştirilmesidir. Yalnız kuşlar için değil, balıklar için de önemli bir yaşam alanı oluşacak. Bu arada yakın arazilerin taban suyu beslenecek, çere ekolojisi, ekonomisi ve turizmine olumlu yansımaları olacaktır.

         Hafta sonu ise, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş’un öncülüğünde, Ressam M. Akif Orçan’ın organizasyonunda bu sene üçüncüsü düzenlenen ulusal ve uluslar arası ressamların katıldığı, resim çalıştayının bir haftalık sanatsal ürünlerinin, belediye hizmet binası salonunda açılan sergisini takdir ve beğeniyle izledik.

      Resim ve fotoğraf sanatları, güzel sanatların ikizleri olarak görülebilir. Böyle de olsa, fotoğraf sanatının oldukça yeni ve teknolojinin desteğinde son zamanlarda önem kazandığı gerçeği göz ardı edilemez. Oysa resim sanatı, insanlıkla yaşıttır.  Hiçbir güzel sanatın olmadığı, insan estetiğinin henüz keşfedilmediği, tarih öncesi ( Prehistorya) Mağara döneminde ilkel de olsa resim sanatı vardı. Bu dönemin ilk zamanlarında vücut dilinin yanında, resmin çok yaygın görsel bir dil işlevi yaptığını biliyoruz. O günlerden günümüze kadar varlığını sürdüren mağara duvar resimleri bu savın en önemli tanıklarıdır.

          Kuşkusuz, uygarlık geliştikçe estetik alanımızı doyuma ulaştıran güzel sanatların sayısı da artmıştır. Bu bağlamda tüm güzel sanatlar evresel bir uğraş alanıdır, diyebiliriz.

Sanat uygar ulusların, kentlerin ruhudur. Nasıl ruhsuz bir insan düşünemezsek, sanatsız bir uygarlık da düşünemeyiz. Vatan kavramı ile bu değerleri ifade ettiğimizi unutmayalım. Bu yüzden ki her millet üzerinde yaşadığı yurdu vatanı olarak algılar, ona toprak altı ve üstüyle sahip çıkar. Çünkü orada tüm değerleriyle geçmişi vardır.  “Vatan gibi diyar, ana gibi yar olmaz” Atasözünün içeriği de budur.

           Ayrıca güzel sanatların bu ikizi, zamanı durduran, geçmişle geleceği buluşturan bir işlevselliğe de sahip olduğunu düşünüyorum. Zaman- zaman kartpostallarda, fotoğraf albümlerinde geçmişe yolculuk yapmamız, nostaljik bir alanda avunmamız da bu yüzdendir, demeye çalışıyorum.   

          Bu vesileyle Türkoğlu 3. Resim Çalıştayına katılan tüm ressamlarımızı, düzenlemeyi yürüten ressam M. Akif Orçan’ı yürekten kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum. Keza bu sanatsal etkinliğe öncülük ve ev sahipliği yapan ve hep ilklere imza atan çağdaş ufuklu, Türkoğlu ilçe Belediye Başkanı Sayın Osman Okumuş’u                 

bu örnek yaklaşımları nedeniyle kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar