"SONSUZ" KAVRAMI ÜZERİNDE DÜŞÜNMEK
Reklam
Mustafa YÜZBAŞIOĞLU

Mustafa YÜZBAŞIOĞLU

"SONSUZ" KAVRAMI ÜZERİNDE DÜŞÜNMEK

Allah dünyadaki her şeyde bir sınır yaratmıştır. Her işin bir sonu vardır. Bu nedenle "sonsuz" kavramını ve Allah'ın sonsuz kudretini anlayabilmek için üzerinde düşünmek ve bilinen bazı ölçülerle kıyas yapmak gerekir.

Ahirette müminler için cennetin, iman etmeyenler içinse cehennemin yaratılması da Allah'ın yaratmadaki benzersizliğini ve adaletini düşünmemiz için birer vesiledir.

Cennet ve cehennem, Kuran'da haber verildiği gibi dünyada yaşanan hayattan çok daha farklı bir yaratılışta olacaktır. Örneğin dünyada daima bozulma, yaşlanma, çürüme, eskime ve tükenme vardır. Oysa cennette her şey sonsuza kadar varlığını sürdürecek, zaman içerisinde hiçbir şey bozulmayacaktır; Allah'ın Kuran'da bildirdiği "tadı değişmeyen sütten ırmaklar" cennetin bu özelliğine dikkat çekilen örneklerden biridir. (Muhammed Suresi, 15) Cennette insan bedeni de yıpranmayacak; yaşlanma asla olmayacaktır. Yüce Allah Kuran'da cennette herkesin yaşıt olduğunu bildirmektedir ve cennet insanları sonsuza kadar en güzel halleriyle, hiç yaşlanmadan, birbirleriyle yaşıt olarak yaşayacaklardır.

Cehennemdeki yaratılış da bambaşkadır. Allah cehennemde, benzeri görülmemiş azap çeşitlerini yaratacaktır. Kuran'da bildirildiğine göre dünyada Allah'ın ayetlerinden yüz çeviren ve herşeyi yaratan Rabbimiz'i inkar edenlerin (Yüce Allah'ı tenzih ederiz), ahirette hiçbir kurtuluşları olmayacak ve bu kişiler cehennemde dehşet verici bir azapla karşılaşacaklardır.

Bizim sahip olduğumuz bilgi sadece Allah'ın izin verdiği kadarı ile sınırlıdır. Allah Katındaki bilgi ise sonsuzdur. Örneğin Allah dünyada insan için yedi ana renk var etmiştir. Biz sekizinci bir rengi zihnimizde canlandıramayız. Bu, doğuştan kör olan birine kırmızıyı tarif etmeye benzer; ne dersek diyelim yine de kırmızı rengi bu kişiye tam olarak ifade edemeyiz. Bu örnek, Allah'ın bizi bu dünyada sınırlı bir kavram anlayışıyla yarattığının bir delilidir. Ancak "Eğer yeryüzündeki ağaçların tümü kalem ve deniz de -onun ardından yedi deniz daha eklenerek- (mürekkep) olsa, yine de Allah'ın kelimeleri (yazmakla) tükenmez. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir." (Lokman Suresi, 27) ayetiyle bildirildiği üzere, Allah sonsuz bir yaratma gücüne sahiptir ve ahirette hem cennet halkı hem de cehennem halkı buna bizzat şahit olacaklardır.

Sonuç: Allah Kadir (İstediğini, istediği gibi yapmaya gücü yeten)’dir

Yazı boyunca anlatılanlar, Allah'ın bize dünyada öğrettiği bilgiler doğrultusunda geliştirilen düşüncelerdir. Ancak burada unutulmaması gereken önemli bir nokta vardır; Allah'ın gücü ve büyüklüğü sınırsız olduğu için anlatılanların hepsinin Allah'ın dilemesiyle O'nun istediği anda gerçekleşmesi mümkündür.

Allah'ın ilmi sonsuzdur. Biz ancak Allah'ın ilminden bize izin verdiği kadarını kavramaya güç yetirebiliriz. Burada iman edenlere düşen önemli görev, Allah'ın büyüklüğünü hakkıyla takdir etmek, O'nun benzersiz varlığı ve yarattıkları üzerinde düşünmek ve anlayışlarının sürekli artması için dua etmektir. Çünkü Kuran'da bu ahlaka sahip müminler, Allah Katından güzel bir karşılık ile müjdelenmişlerdir:

"Ancak onlardan ilimde derinleşenler ile mü'minler, sana indirilene ve senden önce indirilene inanırlar. Namazı dosdoğru kılanlar, zekatı verenler, Allah'a ve ahiret gününe inananlar; işte bunlar, Biz bunlara büyük bir ecir vereceğiz.

Kalın Sağlıcakla…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar