Böbrek Yetmezliğinde Beslenme
Reklam
Nesrin Çapar

Nesrin Çapar

Böbrek Yetmezliğinde Beslenme

   Merhabalar, bu hafta sizlere “böbrek yetmezliğinde nasıl beslenilmeli?” kısaca anlatmak istiyorum. Çevrenizde, ailenizde veya iş yerinizde böbrek yetmezliği problemleri yaşayan, diyalize giren tanıdıklarınız olabilir veya siz böbrek yetmezliği yaşıyor olabilirsiniz. . Birçok hastalıkta olduğu gibi böbrek yetmezliğinde de beslenme hastalığın seyrini yavaşlatan, yaşam kalitesini artıran bir unsurdur. Böbrek yetmezliğinde kanda sodyum, potasyum ve fosfor düzeyi çok önemlidir. Bu nedenle fosfor ve potasyumdan zengin besinlerin tüketimi sınırlandırılır. “Böbrek yetmezliği durumunda dört besin grubundan tüketebileceğimiz besinler ve uzak durmamız gereken besinler nelerdir?” gelin bir göz atalım.

Et Grubu

      Et grubu besinler günlük protein ihtiyacımızı karşılar. Proteinler vücudumuzda kullanıldıktan sonra bazı atık maddeler oluşur.  Bu maddeler vücut için zararlıdır ve sağlıklı kişilerde böbrekler tarafından idrarla dışarıdan atılır. Böbrek yetersizliği varsa bu maddeler yeterince dışarı atılamaz ve kanda birikmeye başlar. Ayrıca et grubu besinler fosfor içeriği yüksek besinler olduğundan dolayı dikkatli tüketilmesi gerekir. Bu nedenle protein kaynağı besinler tüketilirken diyetisyeninizin verdiği porsiyon miktarını aşmamalısınız.

      Tercih edebileceğiniz et grubu besinler: dana eti, kuzu eti, tavuk, hindi, soya fasulyesidir.

      Tüketmeniz sakıncalı olan besinler ise: Sucuk, salam, sosis, pastırma, jambon, beyin, böbrek, dalak, karaciğer, işkembe, kuru baklagillerdir.

Süt Grubu

      Süt grubu besinler protein ve kalsiyum ihtiyacımızı karşılar. Böbrek  yetersizliği durumunda süt grubu besinlerin de fazla tüketimi sakıncalıdır. Çünkü tıpkı et grubu besinler gibi fosfor ve protein kaynağı olduğu için porsiyon miktarı aşılmamalıdır

      Tercih edebileceğiniz süt grubu besinler: Yoğurt, tuzsuz peynir, çökelek, lor peyniri, süttür.

      Tüketmeniz sakıncalı olan besinler ise: Süt tozu, kaşar peyniri ve otlu peynirdir.

Ekmek Grubu

      Ekmek grubu besinler günlük enerji ihtiyacınızı karşılar. Bu grup karbonhidrat yani şeker kaynağı olmasına rağmen az miktarda protein de içerir. Tahıllardan tam taneli tahıllar potasyum içeriği yüksek olduğu için böbrek yetmezliği yaşayan hastalarda rafine tahıllar tüketmesi önerilir.

      Tercih edebileceğiniz ekmek grubu besinler: Pirinç, makarna, beyaz ekmek türleri (tuzsuz), beyaz undan yapılmış hamur işleridir.

      Tüketmeniz sakıncalı olan besinler ise: Bulgur, mısır, mısır unu, tarhana, patates, tam taneli tahıllardır.

Sebze Ve Meyve Grubu

       Sebze ve meyveler vitamin ve mineral kaynağı olduğu halde potasyum tuzunu fazla içerdiği için böbrek yetersizliği yaşayan hastalarda porsiyon ciddi anlamda kısıtlanır. Fazla tüketmek kanda potasyum değerini artırarak problemlere neden olur. Sebzeleri pişirmeden önce haşlayıp suyu süzülerek yemek yapılmalıdır. Bu besin grubunu tüketirken diyetisyeninize danışmalısınız.

    Tüketmeniz sakıncalı olan besinler: Enginar, pancar, mantar, kereviz, domates, salatalık, ıspanak, pazı, asma yaprağı, semizotu, karalahana, bakla, tatlı kabağı, maydanoz, sarımsak, börülce, kuşkonmaz, hurma, muz, kavun, avakado, nar, kivi, yenidünya, kurutulmuş meyvelerdir.

    Bunlar dışında yemekleri tuzsuz tüketimi önemlidir. Böbrek fonksiyonlarınız tam yerine getiremediği için sıvı kısıtlaması yapılabilir. Bu kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Sağlıkla Kalın. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar