GÜN BUGÜN..
Reklam
Niyazi KARA

Niyazi KARA

GÜN BUGÜN..

Her yeni başlangıç heyecan verir insana. Hayatımızda, çoğunu unuttuğumuz öyle heyecanlı başlangıçlar var ki… Mevzu bahis ettiklerimiz genellikle şahsî ilklerdir. Bir çocuğun okulda ilk günü, bir avukatın ilk savunması, yeni bir dükkanın ilk siftahı ve daha sayabileceğiniz onca başlangıçlar.

Diğer yandan, insan hafızasından silinmeyecek, kuşaktan kuşağa hatta asırdan asra heyecanı süregelecek başlangıçlar vardır. Yekvücut olmuş, millet olma kavramını sinesinde kemale erdirmiş  olanların başlangıcıdır bu.  Düşünsenize; atının üstünde, kefeni sırtında bir komutan Anadolu’nun kapılarını yurt etmenin heyecanıyla ilk adımını atıyor. Sonra, asırlar sonra bir ulu komutan “Ya sen beni alırsın ya da ben seni” diye sesleniyor Bizans ülkesine. Çağlar değişiyor. Gün geliyor “Son Ordu’nun”   muhteşem Çanakkale’si.  Neredeyse hâlâ sesini duyar gibi olduğumuz son emir: “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!”   

Bugün;  şanlı geçmişin bize emanet ettiği her dem  taze başlangıçların yenileriyle sürdüğünü müşahede ediyoruz. Gücünü muhteşem zamanların özleminden ve üzerine aldığı nizam-ı alem bilincinden olduğunu biliyoruz.

Bugün; yarınlarına hayaller kurularak bir çocuk doğuyorsa bu topraklarda, sabah evden çıkanın akşama döneceğine dair –mukadderat bakidir- bir şüphe yoksa, her sabah yeni başlangıçlar olabiliyorsa insanlara, bunun ardında milletçe devlet olma bilincindendir. Bu bilinç öyle dupduru belirmez insanda. Her daim diri ve zamana yenilmeden derinlerde varlığını sürdürür insan hafızasının. Çünkü burada oluşacak bir şüphe hali o andan itibaren her şeyin değiştiğinin, değişeceğinin ilk sinyalidir.

Bugün; güneş üzerimize doğarken yüzümüzde gülümsemeler oluşuyorsa, yağmurun  yağışı sadece bereket olarak adlandırılıyorsa, çocuklarımız ve gençliğimiz için ümitvar isek, işte bundandır.

Allah bu milleti aziz ve muzaffer kılsın.

Zamana yenilmemesi gereken iki kelimelik bir cümle sorumluluk sahiplerinin hafızasından hiç çıkmamalıdır. Ne zaman bu cümle dile gelse anlaşılır ki son kertedir.

“Gün, bugündür.”

Muhabbetle..

     

  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar