YÜZLEŞME
Reklam
Niyazi KARA

Niyazi KARA

YÜZLEŞME

19 Mart 2018 - 09:24


Geçmiş zamanlardan bu yana süregelen  ve hiç değişmeyen bir olgudur, insanın kendi gerçeğini öğrenebilme çabası. Hayat bulan her cana nasip olmasa da bir farz-ı kifaye olarak devam eder. Bunda en önemli  sebep, kesrette vahdet oluşu noktasıdır.  Bu mevzuda nasipkâr olanların vazifesi  ulaşabildikleri sırları ifşa etmektir. En başta emanetçi olduklarını bilirler. Ki, ilim emanettir.  Emanetin sahibi cümle insanlıktır.

 

İnsanın sırlarını çözmek alemin sırını çözmekle eşdeğerdir. Bütün bir alem akleden insanda mevcuttur. Bu, her şeyden önce fikrî düzeyde mümkündür.  Hâl böyleyken iş başladığı noktaya rücu eder. Yani kişinin şahsına…

 

Bugün,  adamakıllı yalnızlaşmış, sözüm ona özgürleşmiş bireylerin en büyük çıkmazı bir anlık  ayıklıkla kendisine sorduğu, “Ben aslında kimim ya da neyim?” sorusudur. İşte bu bir başlangıçtır.  Yüzleşmenin başlangıcı… Avam, daha çok dış dünyanın meşgalesi ile oyalandığından bu  mecraya oldukça geç gelmekte veya hiç gelemeden ömrünü tüketmektedir. Lakin, sorumluluk sahasına adım atmasıyla bu sualle karşılaşıp  ömrünü çözüme adayanlar hem kendi sırlarını keşfe hem de avamın derdine derman olmaya memurdur.

 

Yüzleşme kavramı, biraz soğuk biraz zorlayıcıdır. Haklı olduğundan emin olanlar yüzleşmeden çekinmez hatta ısrar bile edebilirler. Gel gör ki yüzleşmenin en çetini şahsın kendisi ile yüzleşmesidir. İşte bu noktada başlar asıl yiğitlik. Kendisi ile yüzleşmekten kaçınan insan en kötü ihtimalle ikiyüzlülüğe mahkum eder kendini. Kimse bilmese de o bilir.

 

Kendi gerçeğini öğrenebilme yolunda yüzleşmeden çekinmeyenler her daim gelişme ve değişme üzeredir. İşte hakiki hayat –dünya için- budur. Kişileri, kendileri ile yüzleştirme doktorları her geçen gün rağbetini artırmaktadır. Her ne kadar dışarıdan gözlem ve anlatımlarla yapılmaya çalışılan bu yüzleşme en nihayet özün özünde meydana gelmektedir. İster fert, ister bir kurumsal işletme ve nihayet bir devlet yapısı olsun, yüzleşme;  korkulardan kurtulmadır,  hayatı yenilemedir, kendi gerçeğini , gücünü fark etmedir, bilmedir.

 

Afrin şehitlerine, gazilerine ve kahramanlarına selam olsun.

Muhabbetle..         

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar