EXPERTİZLER NE KADAR GÜVENİLİR?
Reklam
Ömer Faruk SALMAN

Ömer Faruk SALMAN

EXPERTİZLER NE KADAR GÜVENİLİR?

Günümüzde araç alım satımı yaparken, en çok tercih edilen yöntemlerden birisi de araca expertiz raporu almak oldu. Ancak bu yöntemin güvenilirliği internet üzerinde ve ikinci el araç satıcıları arasında bir tartışma konusu oldu.

İnternet üzerinden yapacağınız küçük bir araştırma ile expertiz raporu alan kişilerin yaşadıkları sorunlarla ilgili örneklere ulaşabilirsiniz. Tanıdığım bir ikinci el oto alım satımı yapan bir arkadaşın iddiasına göre, kendisi ikinci el bir otomobili yaklaşık 60 bin lira civarında ücret karşılığında, expertiz yaptırmadan, sadece ustasına göstererek satın almış.

Aracı satışa çıkarttığında müşterisi ile expertiz yaptırmaya gitmişler ve motoru yüzde 63 çıkmış. Bu durum üzerine müşteri aracı almaktan vazgeçmiş. Aradan biraz zaman geçtikten sonra farklı bir müşteri çıkmış. Bu müşteri ile farklı bir expertize gitmişler. Burada yapılan tespitler sonrasında aracın motoru yüzde 90 çıkmış. Müşterisi aracı satın almış.

Aynı araca kısa süre içerisinde iki farklı expertizin bu şekilde raporlar vermesi sonrasında oto alım satımı yapan bu arkadaş kendisi için expertizlerin güvenilirliğini yitirdiğini her yerde söylüyor. Bu işi yıllardır yapan kişiler, araç konusunda usta olmuş durumda. Aracın dış yapısına baktığında boyalı ve kazalı parçalı tespit ediyorlar. Motor durumu ve iç düzenek içinde ustalara başvurarak yardım aldıklarını belirten arkadaşlar, işini iyi yapan expertizlerinde olduğunu belirtiyor ancak bu hususta çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.

Konu ile ilgili olarak danıştığım Galericiler ise, Genellikle sanayideki tanıdık ustaların tercih edilmesini gerektiğini belirtti. İlla ki expertiz raporu isteyenler için ise bilindik ve tavsiye edilen bir expertize gidilmesi gerektiğini söylüyor.       

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar