RADAR SAYFALARI YASAL MI?
Reklam
Ömer Faruk SALMAN

Ömer Faruk SALMAN

RADAR SAYFALARI YASAL MI?

Sosyal medyada radar noktalarını paylaşarak takipçi kazanan sayfalar işi ticarete döktü. Sayfalarına reklam alarak kazanç elde eden sayfa yöneticilerinin yaptığı davranış ne kadar doğru? Trafik cezalarının arttığı şu günlerde, özellikle hız limiti konusunda ciddi bir çalışma yapıldı. Ancak radar noktasını paylaşan bu sayfaların yaptığı bu davranış ne kadar yasal?

Eskiden radar cezasından kurtulmak isteyen sürücüler araçlarına radar cihazı taktırarak, radara yaklaştığını anlıyor ve yavaşlayarak radardan kurtuluyormuş. Bu cihazı kullanmanın cezası olunca, insanlar pek tercih etmiyor.

Ancak günümüzde Radar sayfaları, sosyal medya üzerinden radarların yerini bildiriyor. Hemen her gün radar kontrol noktalarını ve saatlerini paylaşan bu sayfalara bir yaptırım uygulanmaması ise ayrı bir merak konusu. Sosyal medyanın insan hayatında kapladığı yer hızla büyüyerek yayılıyor.

Öyle ki, insanların hayatını kolaylaştıran her şey sosyal medya üzerinde mevcut. Doğru kullanılmadığı takdirde sosyal medya başınıza büyük dertler açabilir. Bu konu insan hayatı olunca, konu çok daha farklı yerlere gider.

Trafikte yapılan radarla hız kontrolü, rutin uygulamalar, trafik çevirmeleri pek çok sürücü için caydırıcı bir etken oluyor. Özellikle son yıllarda kurallara uymayan sürücülere yapılan cezai yaptırımların artması, sürücüleri trafikte daha da dikkatli olmaya itiyor. MOBESE kameraları ile yapılan denetimlerde telefonla oynayan, emniyet kemerini takmayan sürücülere cezai yaptırımların uygulanması sürücüleri trafikte daha dikkatli ve duyarlı hale getirdi.

Radar sayfaları yöneticileri sosyal medya üzerinde açtıkları, radar, trafik yol durumu sayfaları ile  hem takipçi kazanıyor hem de radar noktalarını paylaşarak insanların sadece o noktada yavaşlamasını, diğer bölgelerde yine hız yapmasının önünü açıyor. Sürücüler bu noktada radar yok düşüncesi ile hız limitlerine uymuyor ve trafik kazaları meydana geliyor. İstatistiklere bakıldığında durumun ne kadar vahim olduğu ortadadır. Bu işin sadece dışarıdan görünen yönü. Bunun birde arka planı var. Radar noktalarını paylaşarak sosyal medyada takipçi kazanan bu sayfalar işi ticarete dökmüş durumdalar. Bazen sayfa takipçilerinin mesajları, bazen WhatsApp gruplarından veya her hangi bir şekilde öğrendiği radar noktasını paylaşan sayfa yöneticisi bu yöntem ile her geçen gün takipçisini arttırıyor. Yüksek takipçiye ulaştıktan sonra ise bu sayfaya çeşitli reklamlar alarak kazanç elde ediyor. Kazanç elde etsin de yasal yollardan etsin.

Trafik cezalarının arttı ve hız limitlerini aşanlara yazılacak cezalar belirlendi. Özellikle şehir içinde 50 kilometre hızı geçmenin cezası 235 TL'den, 1002 liraya kadar çıkmışken, bu sayfalar hakkında da yasal işlem yapılması gerektiği kanaatindeyim.

Yani işin özü şu, ''Emniyet Genel Müdürlüğünün kurallarını ihlal ederek Radar noktasını paylaşıyor ve bu yöntem ile takipçi kazanıyor. Sonra sayfasını pazarlayarak oraya bir de reklam alıyor.'' Radar noktası paylaşmanın yasal olmadığını düşünüyorum. Bu sayfa yöneticilerinin yaptığı bu durum yasal değil ancak yıllardır bu şekilde paylaşımlar sürüyor.

Yetkililer konu ile ilgili bir önlem alıyor mu? Bir yaptırım uyguluyor mu? Bunlarda merak konusu...

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar