ÜNİVERSİTE HEYECANI
Reklam
Ömer Faruk SALMAN

Ömer Faruk SALMAN

ÜNİVERSİTE HEYECANI

Üniversite sınavına giren adaylar için Salı günü tercih dönemi sona erdi. Milyonlarca genç üniversite hayalleri için tercih yaptı. Liseden mezun olup, ilk defa üniversiteye gidecek olan gençlerin yaşadığı en büyük sıkıntı kendileri ile ilgilenecek bir rehber bulamamak oldu.

Çeşitli kurumlar ve Üniversiteler, hatta milli eğitim bu konuda çalışmalar yaptı. Öğretmen evi altında öğrenciler için çok güzel yönlendirme çalışmaları yapıldı. Ancak bu sayının arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Gençlerin yaptığı en büyük hatalardan birisi, tercih sıralamaları oluyor. Puan ile Tercih sıralamasının ayarlamasını yapmaya bilemedikleri için sorun yaşıyorlar. Bu konu ile ilgili olarak şahit olduğum bir kaç örnekte mevcut. Tercih yapmak için öğretmenlerine danışan bir kaç lise öğrencisinin, öğretmeni ile yaptığı tercihten memnun kalmadığına şahit oldum. Merak ediyorum, bu tercihi yapan öğretmen neden o sırada öğrencisine her şeyi detaylıca anlatmadan yapar ki?

Öğretmeni tutmuş ikinci öğretim yazmış. Çocuğun iddiasına göre kendisinin bundan haberi yok. Öğretmeni falan bölümü yazıyorum demiş ama ikinci öğretim olduğunu, hatta açıklama kısmında yer alan BK. kısmını açıklamamış. Hal böyle olunca da öğrenciler danışmanlık konusunda eksik kalıyor.

Bu konuya kendimden de örnek verebilirim. Çünkü üniversite tercihimi ilk olarak 2014 yılında yaptım. O dönem tercihler ile ilgili olarak yeterince konuya vakıf değildim. ÖSYM'nin sitesinden, internetten araştırmalar yaptım. Puan ve Sıralama arasındaki farkı birçok arkadaşımın çözemediğini ve sıralama yerine puana göre tercihlerini sıraladığını, hal böyle olunca da yanlış tercih yaptıklarını fark ettim.

Tabi ki, benim düşüncem her öğrencinin puanları ve sıralaması yerine mesleki ve teknik becerilerine göre yerleştirilmesi durumunda çok daha başarılı olabileceğidir. Maalesef mevcut düzen ve durumda böyle bir şey henüz mümkün değil. Üzerinde çok fazla konuşulabilecek derin bir konu bu.

Çocukluğumdan beri sorguladığım bir şey vardı. Neden Milli Eğitim Müdürleri öğretmenlerden oluyor da, Bakanlar öğretmen olmuyor? Neden bu sektörün içinden olmuyor derdim. Başkanlık sistemine geçilmesi ile birlikte Milli Eğitime de eğitim sektörünün içerisinden birisi olan Ziya Selçuk'un atanması yerinde düşündüğümü doğruladı. Temennimiz, ülkemizdeki eğitim sisteminin eksiklerinin bir an önce kapatılmasıdır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar