Afad'da neler oluyor?
Reklam
Özlem Köpçü

Özlem Köpçü

Afad'da neler oluyor?

04 Ekim 2017 - 10:38

Evet, Afad’da neler oluyor. Daha önceki Müdür Mustafa Bey görevinden alındı yerine Erzurum İl Müdürü Zafer Özcan getirildi.

Öncelikle şunu yazmak istiyorum; kraldan çok kralcı olarak geçinen bazı memur ve şef düzeyindeki isimleri beğenmedikleri il müdürünün altını oymak ve göndermek için her şeyi mubah sayıyorlar. Hani ünlü takımlara giden teknik direktörler, fazla antrenman yaptırıyor, temposu yüksek çalıştırma programları uyguluyor ve izin vermediği için takım içindeki futbolcular başkaldırabiliyor, teknik direktörün gitmesi için maç kaybedebiliyorlar.

Son yıllarda Kahramanmaraş’taki Afad’da buna benzer şeyler oluyor gibi…

Birkaç yıl öncesine kadar AFAD Kahramanmaraş’ın gündeminde hiç yoktu. Suriyeli sığınmacıların gelmesi, özellikle de Ak Parti Milletvekilimiz Veysi Kaynak’ın AFAD’dan sorumlu Başbakan Yardımcısı olması bu kurumun önemini giderek artırdı.

Kaynak’ın Afad’dan da sorumlu Başbakan Yardımcısı olması Kahramanmaraş’a devasa bir tesis kazandırmasına neden oldu. Bazı taraflar eleştirse de Bakan Yardımcılığında Türkiye’nin en büyük cezaevlerinden birinin Kahramanmaraş’a yapılmasını sağladı. Cezaevi yapımıyla övünmeyelim diyebilirsiniz ama bu cezaevi faaliyete geçtikten sonra Kahramanmaraş’a en az aylık 10 bin kişinin girip çıkması demektir. Yıllardır özlemini duyduğumuz ve her platformda dile getirdiğimiz polis okulu ve acemi birliğinin getirisinden daha çok bu yarı açık cezaevinin getirisi olacağına inanıyorum.

İkincisi dev eser ise AFAD’dan sorumlu olur olmaz Türkiye’de birkaç noktaya kuran AFAD tesislerinin Kahramanmaraş’a yapılmasını sağladı. Burada da Türkiye’nin birçok ilinden gönüllü veya kadrolu birimlerin gelip eğitim görmesi, yine esnafın işine yarayacaktır.

Dönelim tekrar AFAD’a;

Kaynak’ın Başbakan Yardımcısı olmasının ardından AFAD Kahramanmaraş İl Müdürlüğüne Erzurum İl Müdürü Zafer Özcan getirildi. Bunda hiçbir beis yok, geldikten sonra eski Müdür Mustafa Gültekin tekrar dönmemesi için her şey yapıldı. Şimdi eski Müdür Gültekin’in fetö kapsamında göz altına alındığı iddia edildi. Gazetemiz bunu teyit ettiremedi.

Özcan’ın gelmesinin ardından tabiki yakın çalışma ekibinde değişikliğe gidecektir, buna kimse karışamaz. Fakat müdürün tavır ve davranışlarında sorun olduğu da gelen bilgiler arasında. Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Sayın Ahmet Özdemir bir kampanya başlattı, fitne ve fesadı, dedikoduyu ve gıybeti bitirmek için kendi bedenini ortaya koydu. Bu desturdan yola çıkarak özellikle çalışanlarına ‘ben buranın ağasıyım, ben buranın horozuyum’ diyerek tavır koyduğu iddia edilen Zafer Özcan’ın bu tavrını araştırmaya bile gerek duymadım.

Eğer öyle dediyse oraya ağa olmak için değil milletin hizmetkarı olmak için geldiğini de bildirilmesi kanaatindeyim. Sayın Valimizin ve siyasilerimizin bu ağaya bir cevap vermesi gerekir. Geldiği günden beri çalışma adına bir başarı duymadım. Ayrıca Milyonlarca lira para dönen bir yerde Özcan gelene kadar bir şey yoktuda şimdi neden bazı iddialar ortaya atılıyor. Ateş olmayan yerden duman çıkar mı?

Önceki günkü işten çıkartılma meselesine gelince;

Bunu Kahramanmaraşlı hiçbir müdür yapamazdı. Yani hiç kimseye haber verilmeden kapının önüne koyamaz. Çünkü yarın bir gün Kahramanmaraş caddelerinde habersiz bir şekilde kapının önüne koyduğu evine ekmek götürenleri gördüğü zaman kafasını yere eğerdi.

Erzurum’dan gelen bir il müdürün bu konunun umurunda olduğunu zannetmiyorum. Bence Zafer Özcan’nın biraz daha dikkatli olması lazım.

Afad’da 5-6 yıldır çalışan insanlar önceki gün Konteynır Kent önünde toplanarak işten haksız şekilde çıkartıldıkları gerekçesiyle eylem yaptı. Bazılarına bizzat sordum; gerçekten haber etmediler mi? Evet, çalışanların iddiasına göre işten çıkartılışları için haber vermemişlerdi.

Şöyle bir empati yapın, kendinizi o işçi kardeşlerimizin yerine koyun. Sabah evden çıkıyorsunuz, işyerinin önüne geldiğinizde ‘hop durun, içeri giremezsiniz, çünkü işten çıkartıldınız.” Nasıl bir psikolojiye sahip olursunuz düşünsenize? Bir taraftan işinizi kayıp ediyorsunuz, diğer taraftan düzeniniz bozuluyor ve en diğer taraftan onurunuzu düşünmeden, hiçbir açıklama yapmadan sizi kapı önüne koyuyorlar.

Allah’tan işçiler Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Özdemir gibi bir siyaset beyefendisini ziyaret etti de mağduriyetleri gideriliyor.

İşten çıkartılma nedenlerini öğrendik ama şık olan bunu onlara tatlı bir dille anlatmaktı. Sanki intikam alırcasına, milleti galeyana getirircesine yapılan hareket yanlıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar