Ahmet Özdemir neden aday gösterilmedi?
Reklam
Özlem Köpçü

Özlem Köpçü

Ahmet Özdemir neden aday gösterilmedi?

Önce Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek gerekirse, Özdemir çok iyi bir il başkanıydı. Bunu tüm kalbimle söyleyebiliyorum.

Özdemir, siyasete Veysi Kaynak’ın ekibinde başladı. Fatih Erkoç’un İl Başkan Yardımcılığında siyasetini sürdürdü.

2015 Aralık ayından beri il başkanlığını başarı ile yürüten Özdemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı kongreye saatler kala aday olmayacağını açıkladı.

Bu haber  geçen hafta Cuma günü akşam saatlerinde duyuruldu. Siyasette teamüller gereği bu şok dalgası oluşturan haberi hiç kimse beklemiyordu.

Sonuçta Ak Parti Genel Merkezi birlikte kongre yapacağı il başkanlarına tarih veriyordu, gidin il kongrenize hazırlanın. Özdemir’inki de aynı böyle olmuştu, teşkilat başkanı Mustafa Ataş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da geleceği uygun bir zamana göre kongre tarihini ve saatini vermişti.

Ne oldu, Rahmetli Süleyman Demirel’in ‘siyasette 24 saat çok uzun bir süredir’ sözü gerçek mi oldu? Yoksa Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘hiç kimsenin yeri garanti değildir, son anda her türlü değişikliğe hazır olun’ mesajı mı verdi. Bu mesajı gerektirecek hangi hadise cereyan etti.

Özdemir’in aday gösterilmemesiyle ilgili 189 çeşit komple teorileri üretildi. Kimisine göre son gece Erdoğan’ın önüne istihbarat bir belge koydu, kimisine göre milletvekilleri Özdemir’i şikâyet etmek için randevu istedi ve şikâyet etti, kimine göre mahkemeden gelen bilgiye göre aday gösterilmedi, kimine göre farklı gruplara hizmet etti, kimine göre bilmem ne? Bu komplo teorilerini uzadıkça uzadı.

Yalnız Özdemir’i tanıyan, bilen ve ona güvenen yüzbinler bu komplo teorilerinin hiç birinin olmadığını da çok yakından biliyor.

Evet, son gece Özdemir’e düzenlenen operasyon vicdanları yaraladı. İnanın ‘keşke bana yapılsaydı bu kadar üzülmezdim’ diyenlerin sayıları belki de onbinlere ulaşır.

Şimdi; ‘Özdemir neden aday gösterilmedi? Makalenizin cevabını verin’ diyebilirsiniz. Bir gazeteci olarak her ne kadar Ak Partide yaşananlar kendi deyimleriyle ‘bu bir aile içerisinde yaşanan gelişme’ dense de, aldığım sağlam kaynaklardan edindiğim bilgileri sizle paylaşacağım.

Son gün ne istihbarat Cumhurbaşkanının önüne bir belge koydu, ne de farklı guruplara veya mahkemeden gelen belge buna engel oldu. Bunların hiç biri doğru değil.

Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı tüm Ak Parti Milletvekillerimize telefon açarak Kahramanmaraş’ı istişare etmek istediğini söyler. Bir milletvekilimiz dışında tümüne ulaşılır. O milletvekilimiz toplantıya yetişemez.

6 milletvekili Cumhurbaşkanımızla toplantıya girer. İçerde konuşmalar bir birini izler. Cumhurbaşkanımız ‘neden Kahramanmaraş’la ilgili milletvekilleriyle istişare yapılmadı’ diye birilerine kızar. Sonra yapılan oylamada Ömer Oruç Bilal Debgici Milletvekillerinin oyunun çoğunluğunu alarak yeni İl Başkanı olarak görevlendirilir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Ömer Bey’i arayarak görevi tevdi eder. O gün İl Başkanlığı için adı geçen Onikişubat İlçe Başkanı Fırat Görgel’in de gerekirse güçlü bir il Teşkilatı kurulması için ilde olmasını ister. Fakat Görgel’in başarılı bir ilçe başkanı olduğu ve yerinde kalmasının daha iyi olacağı söylenir. Sonra taraflar ayrılır.

Orada yaşanan olayın kısa özeti ve gerçeği de budur. Eğer Özdemir’le ilgili Cumhurbaşkanımıza farklı ve aleyhte bir bilgi veya belge gitseydi kongre salonunda tutup elini kaldırmazdı. Bu böyle biline.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar