Bakan Özhaseki bürokratlarıyla çözdürdü
Reklam
Özlem Köpçü

Özlem Köpçü

Bakan Özhaseki bürokratlarıyla çözdürdü

Dün Kahramanmaraş’a Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki geldi. Hani Türkiye’nin en başarılı belediye başkanı seçilen Kayseri eski Büyükşehir Belediye başkanı.

Gerçekten Kayseri’yi modern kent anlamında çok üst seviyelere taşıdı. Bunu yaparken de başarısının sırlarını küçük de olsa salonda anlatma imkanı buldu.

Pür dikkat dinledim. Sayın Bakan 21 Yıllık Belediye Başkanlığı süresince para için Ankara’ya hiç gitmediğini, devasa hizmetler yaptığını ve buna rağmen kasasında da dolu para olduğunu söyledi.

Kayseri tabiriyle ‘Kayseriler yer içer ama masaruf (Masraf) yapmaz’ diyerek salona ince mesajlar verdi.

Sayın Özhaseki’nin Kayseri’yi nasıl Kayseri yaptıklarını anlattığı esnada salonda çıt ses yoktu. Öncelikle Kayseri’yi nasıl haya edileceği konusunda herkesle fikir alışverişinde bulunduğunu belirtti.

Şehircilikte, Turizmde, Sanatta, Sporda, Kültür’de yeşil alanda, bulvarlaşma da gibi 10 başlık altında Nasıl bir Kayseri hayal ediliyor şeklinde tüm kesimle oturup fikir yürüttüklerini ve ortaya çıkan projelerin üzerine gittiklerini anlattı.

Kayseri’nin nasıl turizmden pay aldığını da anlatan Özhaseki; “Kayseri bir Selçuklu şehriydi. Konya’da Selçuklu şehri, diğer illerde Selçuklu şehri. Fikir alışverişi yaptığımız arkadaşlarımızla otururken yanıbaşımızda Erciyes gibi bir cevherin bulunduğunu ve buraya kayak merkezi yapılabileceğini söylediler. Nasıl oluyor dedim? Beni aldılar Avustur’ya da bulunan insburg kayak merkezine götürdüler. Oraya giderken muhalifleri de hatta bana yazan basın mensuplarını da götürdüm. Orada gördüler ve gelir gelmez yapmaya başladık. Hiç kimsede muhalif bir ses olmadı. Kayseri’nin ihracaatı şuan 2 milyar dolara yakın. Yani bin 500 fabrika bu ihracattan taş çatlasa 500 milyon dolar kazanıyor. 400 bin nüfuslu İnsburg’da sordum; sizin yıllık cironuz ne kadar diye; 2010 yılı rakamlarına göre söylüyorum 7,5 milyar dolar. Bu hizmet sektörü olduğu için riskleri de yok, yüzde 50 kar kalsa 3,5 milyar dolar karları var. Bugün Erciyes’e binlerce yabancı turist geliyor.” dedi

Gerçekten harikaydı, belediye bütçesinden para çıkmadan nasıl dev hizmetler yaptığını da anlattı Sayın Bakan Özhaseki, hayran kaldım. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’u da Yedi Kuyular Kayak Merkezi projesinden dolayı bir kez daha kutladım ve gurur duydum.

Bakan’ın Valilik ziyaretinde Genel Yayın Yönetmenimiz Mesut Tuğrul Kahramanmaraş’ın depremselliğine ve riskine dikkat çeken bir soru sordu. Sayın Bakan bunu çalıştayda konuşacaklarını söyledi ama çalıştayda ise kendisi değil bürokratlarının konuşacağını belirtti.

Kendi salondan çıktıktan sonra sorunu olanların bürokratlarıyla görüşebileceğini söyledi fakat kendinden önce herkes salondan çıktı.

Bu nasıl bir çalıştay oldu anlamadım. Diğer çalıştaylara benzemedi. Haberi yetiştirmek için ben gazetemize geldim Belediyedeki ziyarette inşallah daha geniş bir çalışma yapıldığına inanıyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar