Birkaç yıl içerisinde turizmde patlama olabilir
Reklam
Özlem Köpçü

Özlem Köpçü

Birkaç yıl içerisinde turizmde patlama olabilir

Evet, inanılması güç ama bu bir öngörü.

Bu öngörünün temelleri ise son 5-6 yıldır, tarihe, kültüre, doğaya yapılan yatırımlar ve turistik projeler.

5-6 yıl öncesine kadar her zaman yakındığımız konuların başında kente gelen turistlerin sadece dondurma yemek için uğradığını, şehirde kalmayıp tekrar gittiğiydi.

Dünde hala öyle, çok nadir şehri ziyaret edip bir gün kalanlar. Çünkü birkaç yıl öncesine kadar kendi misafirimiz gelse bile kaleden öteye götüremiyorduk.

Yanı başımızdaki Osmanlı’nın en büyük 5 çarşısından biri olan Kapalı Çarşı, her zaman içimizde olduğu için turist çekeceğini düşünmüyorduk. Bu algı eskisi kadar katı olmasa da hala devam ediyor.

Önceki gün televizyonda Erciyes Kayak Merkezinin haberini izledim. Bu kış Erciyes’e kayak yapmak için 2 milyon turist gelmiş. Bunların büyük bir çoğunluğu ise yabancı ve Rusya’dan. Kayseri-Rusya arası direkt uçak seferleri de başlamış.

Biliyorsunuz Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes Kayak Merkezine çok büyük yatırım yaptı. Hala da yatırım yapmaya devam ediyor.

Sonrasında Mardin’in haberini takip ettim. Mardin’de son iki yılda turist sayısının 600 bini bulduğunu bunun da 237 bin kişisinin konakladığını okudum. Düşünsenize şehir ekonomisine ne katkılar yapıyorlar.

Artık deniz turizminin bitip, doğa, kış, kültür ve tarih turizminin başladığı bu günlerde Kahramanmaraş’ın da bu yönüyle dünyada eşi benzeri olmayan bir şehir olacağına inanıyorum.

Uzun yıllardır dilimize pelesenk yaptığımız turizm artık bizimde kapımızda. Şimdi onu içeriye almanın zamanı geliyor.

Tabiki altyapı çok önemli. Son 5-6 yıldır turizm altyapısında Kahramanmaraş çok önemli mesafeler kat etti. Gerek otel yatırımları, gerek Büyükşehir Belediyesinin turizm alanındaki projeleri gerekse ilçe belediyelerin restorasyonları gerekse Turizm Bakanlığı ve Vakıflar Bölge Müdürlüğünün çalışmaları.

Öncelikle taze olduğu için Kayak Merkezinden başlayalım. Kentin son 40 yıldır gündeminde olup Kahramanmaraşlıların da bilmediği bir alanı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç geldiği günden beri üzerinde durduğu kayak merkezi projesini hayata geçirdi.

Geçen hafta sona havalarında iyi gitmesiyle en az 30 bin kişi kayak merkezini ve 7 kuyular bölgesine akın etti. Başkan Erkoç önce bu hizmetten Kahramanmaraşlı hemşerilerinin yararlanmasını sonrasında ise gelen turistlerin bu tesisten yararlanmasını istedi.

Kayak merkezi bu yıl devreye girdi, eksikleri var mı? Mutlaka olacak, fakat süre geçtikçe daha iyi oturacak, yeni pistler yapılacak. Ben Kahramanmaraş’taki kayak merkezinin Akdeniz bölgesinde kayak yapılacağının da bir göstergesi olacağına inanıyorum. Aslında bölgeye bir otel yapılması gündemde, bunu da ya özel sektör ya da Büyükşehir Belediyesi yap-işlet-devret modeliyle yapacak. İlk başta Bungalov evlerin yapılması gündemdeydi fakat Başkan Erkoç denetimlerinin güç olacağı nedeniyle bunu otele çevirdi. Hem şehrin ekonomisini düşünen hem de geleneklerini düşünen bir yol olan otel fikri bize de sıcak geldi.

Artık bizimde bir kayak merkezimiz var, ardından restorasyonu biten Kapalı Çarşı, Demirciler çarşısı gerçekten dokusunu bozmayan Kahramanmaraş’ı tarihi bir mekan olarak gösteriyor.

Sadece yabancı değil yerli turistlerin de gelip hayran olduğu o bölge konak restorasyonlarıyla da ayrı bir hava katacak. O bölgede sayısız konak yapılarak kentin turizm potansiyeli artırılacak.

Germenicia’ya gelince, yıllardır taban mozaiklerinin gün yüzüne çıkması için kendi çapımızda yırtınıyoruz. Allah dönemin Valisi Mehmet Niyazi Tanılır’dan razı olsun. Neden mi? Birçok insan bilmez ama o mozaikler ilk 1997 yılında kaçak kazı sonucu çıktı. Dönemin yetkilileri gidip o kaçak kazı yapılan yeri mühürleyerek 10 yıl üzerini kapattı.

Kültür adamı olarak lanse ettiğimiz dönemin Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır, bu mozaiklerden haberi olur olmaz, Kahramanmaraş’ın turizmdeki kurtuluş reçetesini yazarak bir hamle başlatmıştı. Hem Özel İdare’ye, hem Belediyeye hem de iş adamlarına birkaç tane ev satın aldırarak kazı çalışmalarını başlatmıştı. 1997 yılında ortaya çıkan mozaikler 10 yıl sonra Vali Tanılır’ın girişimleriyle bu şehrin tekrar gündemine oturdu.

O günden beri çok büyük mesafe kat edilemedi ama yine de Milletvekilleri ve dönemin Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın girişimleriyle 50’yi geçkin ev istimlak edildi. Şimdi bir çok yerde kazı çalışması yapılması bekleniyor.

Kazı çalışması yapılan alanlar insanların ziyaretine açıldığında bununda iyi tanıtılmasıyla Kahramanmaraş’a sayısız turistin geleceğini zannediyorum.

Şuana kadar turizmle ilgili çok hamleler yapıldı, çalıştaylar gerçekleşti, toplantının ardında bir çok mesele unutuldu. Şuan turizmin asıl aktörleri tarafından bir platform kurulda. Ramada Plaza Hotel Genel Müdürü Mehmet Turan’ın Platform başkanlığını yaptığı, yıldızlı oteller ile turizm acente yetkililerinin üyeliğini yaptığı bu platformun gösterdiği yol haritasına uyulursa uzun sürelerde alınacak yolların kısa mesafeye indirileceğini düşünüyorum.

Dahasın da ise sağlık açısından hem Döngele hem ılıca termal turizmin göz bebeği olmuş durumda. Üç din tarafından kutsal görülen ve mahkeme kararıyla Afşin’de olduğu kesinleşen Eshab-ı Kehf mağarası da turizme değer katacak aktörlerden bir tanesidir.

Andırın’da bulunan 13 kalenin restorasyonunun yapılarak bir rink halinde yol yapılması kente turist akışını sağlayacak en büyük etkenlerden biri olacaktır.

Bunun yanında uğur böcekleri, başkonuş, yavşan yayları doğa turizmine hitap edecek ana aktörlerdir.

Bundan birkaç yıl önce Samsun’a giderken Amasya’ya uğramıştım. Şehrin batı yamancındaki mezar evleri dikkatimi çekmiş, 275 basamak çıkarak o mağaralara bakmıştım. İçinde hiçbir şey yoktu ama o görüntü beni oraya çıkartmaya yetmişti.

O mezarlardan Kahramanmaraş’ta da var. Çukurhisar bölgesinde bulunan kaya mezarlar tanıtılmaya ve bakıma ihtiyacı var.

Aslında gerek Turizm Bakanlığından gerekse Büyükşehir Belediyesinden bir isteğim daha var, Çukurhisar Bölgesindeki kaya mezarlar düzenlenirken, eski Hitit yolunan da eskisi gibi tahtalarla desteklenerek yapılması doğa yürüyüşçülerin çok dikkatini çekecektir. Eski Hitit yolu olarak reklamının yapılması inanıyorum ki; Kahramanmaraş’a gelen turist sadece dondurma yemek için değil 1 hafta kalacak şekilde kendini ayarlayacaktır.

Bu işler büyük meblağlar yaptığı için her kurumun üzerine çok gidemiyoruz. Biz Kahramanmaraş olarak turizme yatırım yapılmasını istiyoruz. Çağlayancerit, Göksun, Afşin, Ekinözü, Andırın ilçeleri de kendi doğa güzelliklerinin turizme açılmasını istiyor. Artık turizmde büyük bir gelir olduğunu herkes biliyor.

Bugün ekonomisi güçlü ülkeler dünyada söz sahibi oluyor, aynı şehirlerde olduğu gibi. Gelen turistler o şehrin kültürüne zenginlik katıyor. Şu geri kafalılığı bırakmamız lazım, tabiki geleneklerimizden ödün vermeden gelen turistleri velinimetimiz olarak görmemiz lazım. Onları dışlamamamız lazım. Gelen turistleri iyi ağırlayıp memnun edersek kent ekonomisine yapacakları katkı tabana yayılacaktır.

Bu kent sanayi kentidir, sanayi kenti şehri zengin gösteriyor fakat bu zenginlik tabana yansımıyor. Tabana yansıması bence turizmle olur. Gelin hep birlikte yetkililerimize destek olalım turizmin önünü açalım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar