Dulkadiroğlu'nun kentsel dönüşüm projesini destekliyorum
Reklam
Özlem Köpçü

Özlem Köpçü

Dulkadiroğlu'nun kentsel dönüşüm projesini destekliyorum

Biliyorsunuz, Kahramanmaraş birinci derece deprem bölgesi, kentin deprem eşit yılı 400, fakat 500’ü aşkın yıldır kentte 7 ve üzeri deprem olmuyor.

Onun için Türkiye’nin en büyük fay hatlarından biri olan Doğu Anadolu Fay Hattının Gölbaşı ile Türkoğlu segmenti arasındaki 89 km’lik bölümde 504 yıldır 7 ve üzeri deprem olmayışı enerji birikiminin agresifliğini gösteriyor.

Dulkadiroğlu ilçesinin içerisinden geçen bu fay hattının bilincinde olan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, göreve geldiği günden itibaren özellikle kırsal bölgelerinde eksikliği hissedilen tüm altyapı sorunlarını çözdü.

Altyapının tamamlanmasıyla sosyal tesis beklentilerine de cevap vererek, bölgelerin ortak kullanacağı çok amaçlı sosyal tesis yaptı.

Depremin ne zaman olacağını hiçbir teknoloji ve bilim dünyası kestiremezken, bu makaleyi okurken bile gerçekleşebilir. Onun için Başkan Okay’ın kentsel dönüşümle ilgili projesini çok merak ediyordum.

Önceki günkü toplantıda Başkan Okay bu yönde sorulan bir soruya cevap verdi. Aslında şartların olgunlaşıp hazır hale geldiğinde kentsel dönüşüm projesini açıklayacaklarını söyledi ama basın mensupları arkadaşlar başkandan kentsel dönüşüm projesiyle ilgili küçükte olsa bilgi aldı.

Bu bilgilerden yola çıkarak Kentsel dönüşümün kentin en eski mahallelerinden biri olan Divanlı’dan başlayacağını öğrendik. Gerçekten bu müthiş bir gelişmeydi. Başkan Okay’ın anlattığı proje rant değil, kentsel dönüşümün amacına hizmet eden bir uygulama. Başkan Okay Divanlı’yı iki etaba ayırdıklarını birinci etabında evi bulunan vatandaşlarla görüştüklerini, anket düzenlediklerini ve bir sonuca ulaşarak yakında çalışmaya başlayacaklarını söyledi.

Tabiki burada akla ilk gelen yüksek katlı binalar mı olacak? Vatandaş kendi evini kendi mi yapacak? Binlerce evin yıkılıp yeniden yapılması maliyetini kim karşılayacak? Bu tür kafalarda büyük sorular yer alabilir. Anladığım kadarıyla Başkan Okay önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belediyelerin eline güçlendirecek bir yönetmelik çıkarmasını bekliyor. Sonrasında ise harekete geçecek. Yine anlattıklarından edindiğim izlenim; Başkan Okay’ın hedefi vatandaşın cebinden bir para çıkmaması yönünde. Mahallelerdeki yatay yollu yapılaşma devam edecek, yani vatandaş evini istediği tipde istediği şekilde yapılmasını sağlayabilecek.

Kentsel dönüşüm çalışması, Divanlı’daki birinci ve ikinci etabından sonra Sakarya, Duraklı ile Senem Ayşe ve Arslan Bey mahallelerinin bir kısmında uygulanacak.

Bakıldığı zaman olası bir depremde yıkılan evlerin, kaybolan canların, enkaza dönen malların devlete maliyeti daha yüksek. Yani bir deprem olduğunda devlet 10 lira harcarken, depreme önlem olarak evleri yenilemişi 5 lira olarak görülüyor.

Necati Okay bölgesindeki yol işini bitirdi. Parklar, sosyal tesisler, spor kompleksleri, yüzme havuzları ne düşünürseniz onu yaptı. Kamu külliyesini söylemeye hiç gerek yok.

Önce vatandaşlarının yaşam refahına katkı sundu sonra da canlarını kurtarmak için düğmeye bastı. 3,5 yılda Dulkadiroğlu’nu hak ettiği yere getirdi.

Bazı insanlarımızda eleştiri olabilir, fakat eleştiri yaparken de elimizi vicdanımıza koymak gerekir. Dulkadiroğlu Bölgesinde yaşayan insanlarımız bölgesindeki gelişmeyi en yakından bilen insanlardır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar