En güzel ismi Başkan Erkoç koydu.
Reklam
Özlem Köpçü

Özlem Köpçü

En güzel ismi Başkan Erkoç koydu.

Tarihi olmayan milletlerin geçmişi olamayacağı gibi geleceği de olamaz. Tarihine sahip çıkmayan bir milletin hangi durumlara düştüğü de aşikardır.

Yıllardır tarihi saptırıp bize yutturmaya çalışanların ne halde olduklarını düşünemiyorum bile.

Osmanlının tüm dünyaya adalet dağıtmak için atlarını dörtnala sürdüğü bir dünyada, geçmişimizden bi haber yaşamışız. Bazı kendini bilmez yabancı misyonerlerin ‘Barbar Türkler’ lafına neredeyse inanmışız.

Okumayan bir toplum olarak tarihi diziler bize gerçek tarihimizi anlatıyor. Tabiki haremi öne çıkaran diziler hariç.

Bugün TRT’de devam eden Diriliş-Ertuğrul dizisi çocuklarımıza kadar tarih bilincini aşılamış. Bırakın bizleri çocuklarımız bile Osmanlı devletinin geçmişini öğrenmek için hem internete hem yazılan kitaplara başvuruyor.
Geçmişimizi bilmezsek, nereden geldiğimiz bilmezsek, atalarımızın yaptıklarını bilmezsek karakterimizi neye göre şekillendirirdik.

15-20 yıl öncesine kadar Sultan Abdulhamithan’la ilgili ‘kızıl sultan’mı ‘ulu hakan’mı’ tartışmaları sürüyordu. Tayyip Baba iktidara geldi ve Osmanlı’nın toprak kaybetmediği padişahı olan Abdulhamit’in ulu hakan olduğunu tüm toplum gördü.

Hakkında bilmeden konuşanlar ise konuşturlarından utandı, utanmayanlarda ise zaten artniyet vardı.

TRT’de başlayan Abdulhamithan’la ilgili dizi reyting rekorları kırıyor. Okumayan Türk toplumu tarihini dizilerden öğreniyor.

Aslında makalede ne yazacaktım yazı nereye geldi.

Uluhakan İslam Halifesi Abdulhamithan’ın ismine Kahramanmaraş’ta bir cami inşa edildi. 1992 yılında temeli atılan devasa cami göğsümüzü kabartıyor.

Yıllardır Çukurova kavşağı olarak bilinen kavşağın ismi değişmedi, köprülü kavşağa hakettiği isim verildi. Abdulhamithan Kavşağı..

Çukurova Elektrik Anadolu Lisesinin bulunduğu kavşakta olması nedeniyle okulun ismini alan kavşak artık bundan sonra Abdulhamithan olarak anılacak.

Bunun da baş mimarı tarihe, ecdadına, milletine vefa gösteren ve büyük önem veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un eseridir.

Bence başkan Erkoç harika yaptı, o kavşağa ulu hakan’ın ismini vererek belki de küçük bir vefa örneği gösterdi.

Tebrik ediyoruz…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar