Esnaf tezgâhlarına turist uğramaya başladı
Reklam
Özlem Köpçü

Özlem Köpçü

Esnaf tezgâhlarına turist uğramaya başladı

Gündem Kahramanmaraş’ta siyaset, malum 24 Haziran’da milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri var.

Ben içiniz dışınız siyaset olduğu için siyaset değil Kahramanmaraş’a gelen turist sayısındaki artışı yazacağım.

Daha birkaç yıl öncesine kadar bacasız sanayi olan turizmden yeteri kadar yararlanamadığımızdan yakınıyor, gerekçe olarak ise konaklama ve tanıtım eksikliğinden söz ediyorduk.

Kahramanmaraş’ta turizm anlamında hareketlenmeler olmaya başladı. Bunu en çok fark eden ise esnaflar. Yeterli mi? Hayır tabiki yeterli değil ama bu bir başlangıç.

Kahramanmaraş’taki oteller hafta içerisinde ortalama yüzde 70 doluluk ortalamasına sahip. Hafta sonu ise yüzde 15-20’lere kadar düşüyor. Bu da demektir ki bu memlekete turist gelmiyor. Hafta içerisindeki doluluk oranı olması ise genellikle pazarlamacı, işi olan insanların gelmesi demektir.

Kahramanmaraş’ta son yıllarda yapılan turizm hamlesi, kenti çıkmaz sokaktan kurtarıyor. Kahramanmaraş’a her gelen insan hayran kalıyor, kendi kendine yakınıyor neden önceden gelmedik diye.

Bu kentin çeyrek asırdır gündeminde olan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un hayata geçirdiği Yedi Kuyular Kayak Merkezini 2,5 ayda 700 bin kişi ziyaret etti. Bu azımsanacak bir rakam değil. Bu 700 bin kişinin en az yüzde 50’si çevre illerden gelenlerdi. Bölgeye otel yapıldığında ben inanıyorum ki; yurt dışından bile kayak yapmaya turistler gelecek.

Konak restorasyonları, kapalı çarşının restorasyonları, demirciler çarsının restorasyonu bu kente bir ivme kattı. Turist artık kültür turlarına yöneliyor. Deniz turizmi şuan ikinci planda kalıyor.

Burada en önemli olay, tur operatörlerinin kenti tanımaması. Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç’un Kültür Dairesinin başına getirdiği bilgi birikimiyle kendine hayran bırakan Cevdet Kabakçı büyük bir şanstır bence.

Kabakçı’da Kahramanmaraş’ın tüm tarihi var, nerede kim ne yapmış hepsi var, Başkan Erkoç’un talimatıyla organizeleri neredeyse sıfır hata ve verimli hale getirerek memleketine sunuyor.

Kabakçı ve ekibi nokta atışı yaparak tur operatörlerine Kahramanmaraş’ın güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor. Kahramanmaraş’a davet ediyor, kentin tarihi ve turistik alanlarını operatörlere gezdiriyor. Geçtiğimiz aylarda yine tur operatörlerine yönelik yapılan bir organizede 25 operatörden sadece birinin geçmişte Kahramanmaraş’a geldiğini söylemesi, diğerlerinin ilimizi bilmemesi ne kadar düşündürücü değil mi?

Bugün o operatörlerin hepsi Kahramanmaraş’ı biliyor ve bu bölgeye tur düzenlemeye başladılar. Yani kent bir dondurma yiyip kent olmaktan çıkıyor. Bunun en büyük örneği ise esnaflar. Artık esnaflar birer ikişer tezgahlarına turislerin geldiğini ve alışveriş yaptıklarını söylüyor. Başkan Erkoç’un da hedefi bu değilmiydi, o kadar yapılan yatırım bu kent halkının ve esnafının bütçesine katkı sağlamak değil miydi? Bunda da başarılı olunuyor.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar