Kahramanmaraş Emniyet Teşkilatını seviyorum
Reklam
Özlem Köpçü

Özlem Köpçü

Kahramanmaraş Emniyet Teşkilatını seviyorum

Kahramanmaraş’ın huzurlu kent olmasının huzurunu ve güvenirliliğini bizzat yaşıyoruz. Huzurlu bir kentin yatırımcısından turistine, öğrencisinden işçisine yani toplumun tüm katmanları için sıcak bir yuva olduğunu da biliyoruz.

İl dışına çıkıp gelen vatandaşlar memleketlerine bir kez daha hayran kalıyor. Ekosuna, tarihine, kültürüne, yaşam tarzına bunun yanında asayişine de.

Meslek büyüklerim anlatır, 1997’li yıllarda Ali Kalkan adında bir Emniyet Müdürümüz vardı. Hala yaşı 40’ın üzerinde olan birçok esnaf, stk ve iş dünyasıyla birlikte gazeteciler de bilir. Bu memlekette iz bırakmak kolay değildir.

Geçmiş dönemlerdeki Emniyet Müdürlerimiz ve ekipleri mutlaka bu kent için her şeylerini ortaya koymuşlardır. Hedeflerinde olduğu gibi halkın can ve mal güvenliğini yasalar çerçevesinde ellerinden geldiği kadar korumuştur. Onları da saygıyla anıyorum.

Dönelim bugünün Emniyetine;

Yeniçağın illeti uyuşturucu; Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Doğan İnci’nin özellikle gençleri zehirleyen uyuşturucu tacirlerine göz açtırmayışı, bu konunun üzerinde hassasiyetle durarak ekibine moral vermesi, KOM Müdürü Yücel Bey ve ekibinin gecesini gündüzüne katarak sokakları taraması bir anne olarak çocuklarımı güven duygusuyla sokağa çıkarmama olanak sağlıyor. Çünkü sokakta torbacı bırakmıyorlar, ensesine çöküyorlar.

Vatandaşların sokakta bire bir muhatap oldukları ekiplerin başında Asayiş ve Trafik geliyor. Ceza yazan trafik memuru tabiki vatandaşa sıcak gelmez. Onu bir tarafa bırakalım, onlar da görevlerini yapmak zorunda, fakat cezayı yazarken bile güler yüzle yazıp uygun lisanla uyarması vatandaşı çileden çıkartmıyor artık.

Asayişe gelince, başımız derde girdiğinde aradığımız 155 imdat hattının akabinde önce asayiş ekipleri gelir. Asayiş ekiplerinin çalışma alanları biraz daha geniştir. Bugün baktığınız zaman vatandaş artık polisten korkmuyor, onların kendilerinin can ve mal güvenliğini sağlamak için olduğunu biliyor. Hani eskiden gelen bir söz vardır; ‘olayı görmeyin şahit yazarlar’ bu söylemler eskide kaldı. Türk polisi o kadar kendini geliştirdiki vatandaşlarla bir arkadaş edasında, öğrencilerle bir ağabey edasında ilişki kuruyor. Mesaisi olmayan hem kanunları hem de kanunlar çerçevesinde vatandaşı koruyan ekipleri gördükçe, huzurum bir kez daha artıyor. Hırsızlığından, yan kesiciliğe, cinayetten ahlak işlerine ve daha sayamadığım birçok konuda, bizler evimizde penceresi açık yatarken bu ekipler gece gündüz şehri tarayarak suçlulara göz açtırmıyor. Asayiş Müdürü Ertuğrul Bey’i ve ekibini de canı yürekten kutluyorum. Aslanlar gibi çalışıp dosta güven düşmana korku salıyorlar.

Bir konuya ayrıca parmak basmak istiyorum;

Burada görev yapan Emniyet Müdüründen Müdür Yardımcılarına, Şube Müdürlerinden amirlere kadar özellikle bir konuda gösterilen hassasiyet, Kahramanmaraş’ın bir evladı olarak beni çok mutlu ediyor. Belki ilgisi olmayan vatandaşlarımız anlayamıyor ama yakın çalışma ekibi olarak gösterilen basın mensupları bunu çok iyi anlıyor. Burada görev süresi tamamlayıp gitmek için çalışmıyorlar, memlekette bir ömür geçirecekmiş gibi hem memleketi düşünüyorlar hem de insanlarını. Bazı hemşerilerimiz bir Maraşlı idareci için; “bu müdür Maraşlı değil, yarın çekip gider, biz yine Trabzon Caddesinde göz göze geliriz. Ona göre memleketine sorumlu olduğunu bil ve ona göre çalış” derler. Bu cümleyi Emniyet’in yöneticileri için söylemek, ihanet olur, onların fedakarlıklarını görmezden gelmek emeklerine saygısızlık olur. Her operasyona, her olaya memleketin bir evladı olarak yaklaşan ve önce şehrin ismini düşünen bu idarecileri hepimizin tebrik etmesi gerek. Hani önceden Maraş ulusal kanallarda nelerle anılırdı? Allah’a şükür onlar artık geride kaldı, kentin ne kadar iyi yönü varsa bugün onlarla ulusalda gündem oluyoruz, artık güzelliklerimiz konuşuluyor. Bunu da şehrini kendi şehri gibi gören idareciler yapar.

Bir de Fetö operasyonlarına dikkat çekmek istiyorum;

Kahramanmaraş Emniyetinin Fetö’ye yönelik Türkiye’nin nokta atışı en yüksek operasyonlarına imza attıklarını yakinen takip ettik. Gerçekten bir insanı silahlı terör örgütüyle itham edip gözaltına alıp sorgulamak, sonra da yanlış olduğunu söyleyip bırakmak. O insandaki ruh halini, etrafının kendisine bakış açısını düşünebilir misiniz? Empati yapmak bile korkutucu dimi, ama Kahramanmaraş emniyeti bu duruma düşmemek için ince eleyip sık dokuyarak yaptığı operasyonlardaki başarı oranları neredeyse yüzde 100’e yakın. Bunun için Doğan İnci Kaptanlığındaki tüm emniyet teşkilatını kutluyorum.

Burada park polisinden, istihbarat servisine, pasaporttan Güvenlik Şubesine her konuda yazmak isterim fakat makalemi uzatmak sıkıcı olur.

Emniyet teşkilatı görevini tabiki yapacak fakat yaparken şehrin hassasiyetlerini de göz önünde bulundurmaları, işte en çok bu tarafı hoşuma gidiyor. Tüm teşkilat sanki Kahramanmaraşlı ve ailelerine iyi bir gelecek ve güvenli bir il bırakmak için çalışıyorlar. Başta geminin kaptanı mütevaziliği ile Emniyet Müdüründen öte vatandaşa bir arkadaş gibi yaklaşan Emniyet Müdürü Doğan İnci ve nezdinde tüm Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Amirleri ve kısacası tüm teşkilatını kutluyor aynı hassasiyetle çalışmalarını temenni ediyorum.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar