KİMYASAL SİLAHLAR VE SURİYE
Reklam
Ramazan YUMŞAK

Ramazan YUMŞAK

KİMYASAL SİLAHLAR VE SURİYE


                Gündem de yine kimyasal silahlar var. Esad kimyasal silahlarla kendi halkını vuruyor. Bu gaddarlık ve canilik karşısında iyi kalpli Batı Dünyası sessiz kalamaz ve bu nedenle de en büyük şekilde cezalandırılmalı. Türkiye’den birçok kişi de yapılan bu kimyasal saldırı sonucunda ABD ve diğer Avrupa ülkelerinin yapmış olduğu saldırıyı destekledi. Hatta bu karşılığı yetersiz görenler bile oldu. Aman Allah’ım ABD düşmanı herkes ABD ve ordusunu alkışlıyor.

Bu nasıl bir dünya bu nasıl bir âlem!  Anlamakta zorluk çekiyorum. Daha önce aynı senaryoları onlarca kez izlememize rağmen hala bu filmlere inanan insanların olması beni ziyadesiyle üzüyor. Çünkü daha önceki örneklerde de gördüğümüz gibi çeşitli bahanelerle Libya lideri Muammer Kaddafi de devrildi. Evet, tartışmasız diktatördü ama dünyadaki tek diktatör de değildi. Onun devrilmesinin bahanesi diktatörlüğüydü. Gerçek sebep ise Kaddafi’nin ABD ve Batı karşıtı biri olması ve batının Kaddafi’yi dizginleyememesiydi. Bu nedenle onun diktatör olması suçtu ve bu diktatörün devrilmesi gerekiyordu.

İkinci olarak, Mısırın devrik lideri Mübarek de diktatördü. Ama o batı yanlısı biriydi. Batı ondan memnundu ama halk memnun değildi. Halkın isyanına sert müdahalesi onun da sonunu getirdi ve batı geçici olarak halk iradesi karşısında devrilmeliydi. Devrildi ve hapse atıldı. Seçimleri kazanan Müslüman kardeşler iktidar oldu ancak onlarda batı karşıtı olduğu için muktedir olamadı. İktidar olan ancak muktedir olamayan seçilmiş lider Mursi devrildi ve o da hapse atıldı. Böylece eski Türkiye’de yapılan şeyler Mısırda da tekrarlandı. Erbakan’da iktidar olmuştu ama muktedir olamadığı için muktedirler tarafından devrilmişti.

En büyük ve en meşhur diktatör ise Saddam’dı ve o kötü adamdı. Daha önceleri çok iyiydi, kötü değildi. Halepçe katliamı olmuştu ama yine de iyiydi. Çünkü o ABD’nin düşmanı İran’ında düşmanıydı. Yani ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur’ felsefesi işletildi. Arada da İran’a karşı kullanılıyordu ve bu çok güzel oluyordu. Fakat ne oldu ise Petrollerden nemalanamayan veya istediği fiyata alamayan batılılar, Saddam’ın diktatör olduğunu gördü. O bir diktatördü, hatta ve hatta kimyasal silahlara sahipti. Saddam’ın petrolleri elinden alınmalıydı, pardon Saddam kimyasal silahları birilerine karşı kullanmadan durdurulmalıydı. Bu nedenle ikinci körfez savaşı başladı. Bu savaşta da ABD’nin en büyük destekçisi yine Müslüman ülkelerdi. ABD bomba attıkça alkışlayanlar Iraktaki ölümlere yaşa var ol, ABD! diyenler hep Müslüman kardeşlerimizdi.

Şimdi de ortalıkta ABD tarafından Suriye’de kimyasal silah olduğu haberi yayıldı. Buna Müslümanlar gülmeliydi ama bu işi en fazla ciddiye alanlar Müslümanlar oldu. Oysa Müslümanların ‘Biz sizin kimyasal silah kullanıyor, dediğiniz ülkeleri ve liderleri gördük!’ demeliydik. Biz bu filmi daha önce de izledik bu film aldatmaca demesi gerekiyordu. Fakat onlar ABD’nin bu tutumuna alkış tuttu. Yapılanlara karşı Müslümanların tepkisi ‘Esad kimyasal silah kullanmış ise onun ayrıca cezalandırılması ve uluslararası mahkemelerde yargılanması sağlanmalı. Hatta bu güne kadar yaptığı zulümler nedeniyle de hesap sorulmalı ve en ağır şekilde de cezalandırılmalı’ olmalıdır. Ama bu ceza bombalarla Suriye halkına verilmesin. Suriye’deki savaşı körüklemesin denmelidir.

Artık Müslümanların derin uykularından ve tatlı hülyalarından uyanma zamanı gelmedi mi? Bu uyku devam ettiği sürece başımızdan savaşın ve ölümün eksik olmayacağının farkında değil miyiz? Artık uyanık olmak ve gerçekleri görmek zorundayız. Ölen de, birbiriyle savaşanda Müslümandır. Kâfir dediğiniz ülkelerin Müslümanları bombalamasını alkışlamak da neyin nesi oluyor. Silkinip kendimize gelmeliyiz.

Allah aşkına, çeşitli bahanelerle devrim, hak hukuk adı altında iç savaş çıkartılan şu Müslüman ülkelere bir bakın. Bu ölümler bize yetmiyor mu? Müslümanların daha ne kadar ölmesini veya öldürmesini bekliyoruz?

Eğer sorun diktatörlük ise en büyük diktatör sudi Arabistan kralı değil mi? 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar