AKIL VE CESARET
Reklam
Seher Türker

Seher Türker

AKIL VE CESARET

Akıl, şüphesiz insan karakterinin en övülmeye değer davranışlarından biridir. Ufak veya küçük ölçüde cesareti olmayan bir insanın, hayatta bir şey yapması mümkün olamaz. Çünkü verilecek kararın gerçekleşmesi cesaret ister. Yalnız yeni bir adım atmaya karar verirken, eski konumdan da olmamak için, cesaretle birlikte aklı da kullanmak lazımdır. Çoğu zaman aklı kullanmadan sadece cesaret göstererek bazı girişimlere kalkışmanın sonunda, mahvolmakta vardır. Bir girişimin sonunu görmek cesaretin değil aklın başarabileceği bir iştir. Onun için aklını kullanmadan cesaret gösteren bir insanın başarı gösterme şansı çok azdır. Ayrıca art niyetli insanların, kendi olumsuz amaçları için onları kullanmalarına da fırsat verilir. Bu tip insanlar akılları kıt fakat doğuştan cesur tipleri, kurdukları tuzaklarla, karşılaşabilecekleri tehlikeleri bildirmeyerek kendi gayeleri ve menfaatleri için kullanırlar.

Akıl kullanmak, iyice düşünüp taşınarak hareket etmek demektir. Düşünme, kavrama, anlama yetisidir. Bir adım atılacağı zaman bu şekilde hareket etmelidir. İnsan olgunlaştıkça akılda gelişir. Akılla cesaret birlikte hareket ederse, başarılamayacak şey yoktur. Aklını kullanarak planlı bir şekilde hareket eden cesur kişi; kararlıdır, ataktır, çıkacak sorunlara karşı dayanıklıdır, risk alır, özgüveni vardır. Bu sebeple de tehdit, beceriksizlik, korku gibi karşılaşacağı durumlarla başa çıkabilir.

Doğuştan gelmeyen özgüven, korku, cesaret, ürkeklik, gözü pek gibi bazı becerileri, çevremizdeki insanları gözleyerek, birlikte geçirdiğimiz zaman içinde onlardan öğreniriz. Yalnız çoğu zamanda içimizdeki bir ses bizi yönlendirir. Bizim için iyi, doğru, başarılı olabilecek bir şeyi veya tehlikeyi, başarısızlığı fısıldar. O zamanda ona kulak veririz.

Yaşam boyu aldatılmak, mutsuz olmak istemiyorsak, çevremizdeki arkadaşlarımızı iyi seçmemiz lazım. Bu da yine akıl kullanarak olur. Her insan kendine bir ideal bir amaç seçmeli ve bunun için aklın ve cesaretin rehberliğinde onu gerçekleştirmek için yürümelidir. Başarılı bir gelecek, bu yolda yürüyenler içindir. Asla yılmadan, azimle, çabayla aklın gösterdiği doğru yola, cesaretle atılmalıdır. İşte o zaman başarı sizi çağırır. Amaca ulaşmak için asla vazgeçmeyeceksin. Cesaret geçmişten, atalarımızdan bize bırakılmış bir mirastır.

                                                                                                                                                             SEHER TÜRKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar