BÜYÜKLERE SAYGI
Reklam
Seher Türker

Seher Türker

BÜYÜKLERE SAYGI

Büyüklere saygı Türk terbiyesinin başlıca prensiplerinden biridir.Sık sık dile getirilen “Büyüklere saygı,küçüklere sevgi “sözü toplumumuzda yerleşmiş bir kuraldır.Bunun” küçüklere , sevgi”kısmı zamanımızda fazla rağbet görürken ,büyüklere saygının günden güne yerine getirilmesi güçleşmekte , gençlerin büyük bir kısmının  büyüklere neden saygı gösterilmesi gerektiğini kavrayamadıkları görülmektedir.

                Bilhassa yüksek tahsil yapmakta olan gençlerin çoğunluğu,büyükleri pek umursamaz bir tavır içindeler.Yeni neslin yüksek tahsil yapma alanı çok genişledi ve bilgi ,teknoloji,vs. yüzünden öğrenme alanları,olanakları eskiye göre çok daha fazlalaştı. Bu gibi sebepler kendilere güveni de artırıyor.Küçük yaşta ,her alanda çok çeşitli imkanları  bulanlar ,bu gün geçmişin küçüklerinin kat kat üstünde bilgiye sahipler. Bu gelişmişlikte kendilerden önceki neslin değişen dünyaya uyum sağlamada zorlandığını düşünmeklerine sebep oluyor.

                Oysaki büyüklere saygı ,onların yüksek bilgilere sahip olmalarının gerektirdiği bir durumdan değil,Dünyaya daha önce gelerek, birçok hadiseleri yaşayıp tecrübeler edinmiş olmalarından

 ders çıkartmaları ve gençlere bunları aktarma isteklerinden istifade etmeleri içindir.

                Her sey okulda öğretilmiyor.Çoğu bilgiler deneme yanılmayla ,gözlemlerle yaşarken öğrenilir. Bu bilgilere tecrübe diyoruz.Hiç okumamış bir ihtiyar belki pek çok şeyin öğretimini almamıştır ama hayatta gençleri tehdit eden , onların hayatlarını perişan edecek tehlikeleri, insanları felakete sürükleyen davranışları, perişanlıklara yol açacak gidişleri çok iyi bilmekte,yaşadığı yıllar içinde bunları gözleriyle görerek öğrenmiş bulunmaktadır. İşte bu sebeple zaman zaman gençleri uyarmak için öğütler vermekten kendilerini alamıyorlarsa, hayat tecrübelerinden gençleri yararlandırmak içindir.

                Büyüklere saygı bizim özümüzde vardır. Onların yaşlarına ,yaşamış oldukları yıllara ,o yıllarda edinmiş oldukları tecrübelere saygı manasınadır.Yalnız gözlemlediğin kadarıyla  yakın çevremizde çoğu gençlerin de nezaketini saygısını inkar etmemem lazım. Bilhassa yıllar sonra bile öğrencilerimin  bana gösterdiği saygı ve sevgi onlarla gurur duymama sebep oluyor. Zaman zaman otobüslerde de gençlerin yaşlılara ve çocuklu kadınlara yer verdiklerini görünce çok mutlu oluyorum .Yarının büyükleri olacak bu gençlerin , bu gün yaşlılara gösterdikleri saygıya gelecekte kendilerinde ihtiyacı olacağını unutmamalarını istiyorum.

                                                                                                                                             SEHER  TÜRKER

                                                                                                                                            

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar