YAŞLILARA DEĞER VERMEK
Reklam
Seher Türker

Seher Türker

YAŞLILARA DEĞER VERMEK

İçinde yaşadığımız zaman,her gün birtakım yenilikler getiriyor ve insanların yaşam biçimini değiştirerek yeni bir yöne doğru gidiyor. Günümüzdeki gençlik geçmiş yılların, hatta yakın zamanın gençleri değil. Teknolojinin etkisinde,başka türlü bir yaşam anlayışı içindeler.

                Dünle bugünün yaşayışını karşılaştıracak olursak,göreceğimiz en büyük fark ,yaşlılara göre ayarlanmış olan dünkü dünyanın hızla kaybolduğu gerçeğidir. Bu günün gençleri gezmek , eğlenmek,teknolojinin getirdiği bütün yeniliklerden faydalanmak istiyorlar. Çünkü daha özgür olarak akıllarına ne gelirse onu yaşamalarını hoş gören bir devrin çocuklarıdırlar.

                Kendilerinden önceki anne babaları veya daha önceki nesil ise, gençlerin bu durumuna uyamamanın üzüntülerini çekiyorlar veya uymaya çalışsalar da zorlanıyorlar.

                Gençlerin mümkün olduğu kadar erken yaşta , ailelerinin evinden uzaklaşıp ,kendi başlarına yaşamaya eğilimleri, üniversiteye gidince aile kontrolünden kurtulmak, böylelikle gençlerin dünyasında,yaşıtlarıyla bir arada yaşamak arzusundan doğmaktadır.

                Her nesil kendi yaşamı içinde yaşlanır.Her şeyi gençlerin yaşamına hizmet edecek şekilde hazırlarken,.yaşlılara da yenilikler sunarak yaşama hakkı tanınması ve dertlerine çareler bulunması gerekir.

                Bugün  bilhassa yaşları ileri gitmiş ihtiyarlar , toplumumuz içinde ne yazık ki en yakınlarına bile ağır ,tahammül edilmez bir yük gibi görünüyor. Geçenlerde yolda yürürken , caddenin karşısından, elinde baston ,üzerinde çok yıpranmış kıyafetler ,ayağına büyük gelen yırtılmış lastik bir terlikle beli bükülmüş ağır ağır yürüyen ihtiyar bir amca gördüm. Yanına gidince kızarmış gözlerle yüzüme baktı acı acı gülümsedi.”nasılsın” dedim,zor anladı ve gözlerinin çok az gördüğünü,kulaklarının da zor duyduğunu söyledi. Biraz harçlık verdim.”Oğullarım var ama yanlarına sığmıyorum”dedi.Çok üzüldüm “bu şekilde niye yola çıktın,zor yürüyorsun karşıya nasıl geçeceksin “ dedim. Anladı mı bilmem yürümeye devam etti.

                Bu günkü sosyal yaşamımızın önemli meselelerinden biri olan yaşlıların yaşam kalitesini yükseltmek ve son günlerini huzur içinde ,sağlıklı ,mutlu geçirebilmelerini sağlamak için acilen gerekli girişimlerde bulunmak gerekiyor.Maddi durumları yetersiz olan bazı yaşlılar ,bazen yakınları yanında da itibarlı olmuyor, son yıllarını çok mutsuz ve bakımsız geçiriyor.

                Her gün artan sosyal yardım kurumlarının bu konuyu önemseyerek,yaşlıların insan gibi bakılabilecekleri huzurevlerinin sayısını artıracak gayret içinde olmaları ve toplumumuzun içindeki bu sıkıntıyı iyileştirmek için takipçi olmalarını istiyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar