Atatürk: ''Cumhurbaşkanı olmasaydım, Milli Eğitim...
Reklam
Semra Üstündağ

Semra Üstündağ

Atatürk: ''Cumhurbaşkanı olmasaydım, Milli Eğitim Bakanı olmak isterdim.'' Nitelikli insan gücü… Nitelikli insan yetiştirmeyi istiyorsak…

Lise ve dengi okullar da üniversite sınavlarına hazırlanan genç kuşaklara münazara yapmayı yapabilmeyi henüz lise de okurken öğretilmesi gerekiyor. Üniversite kazanan öğrencilerin birçoğu teoride eğitim alıyorlar fakat iş hayatında pratikte –uygulamada başarısız oluyorlar.

Eğitim alan yeni kuşak sevgi ve saygı çerçevesinde birbirleriyle konuşabilmeyi, özgürce fikrini düşüncesini söyleyebilmeyi öğrenmeleri gerekiyor. Sıkılgan içe kapanık özgüveni olmayan gençlikten hayır gelmez.

Birçok öğrenci iletişim sorunu yaşıyor. Ebeveynleri ve eğitimciler ile iletişim kuramadığı gibi kendi kuşağı ile de iletişim kuramıyor. Veya kurduğunu zannediyor. İletişim sorunu üniversiteye hazırlanan öğrenciler için inanılmaz sıkıntılı bir süreç… Bu sorun ebeveynlerin ve eğitimcilerin kalıplaşmış kendi düşünce tarzında çocuk yetiştirmek istemelerinden dolayı kaynaklanıyor olabilir. 

Genç kuşak… Aile baskısı okulda eğitimcilerin baskısı iki taş arasında kalıyor… Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çizmiş olduğu katı okul kuralları ve ağır müfredat… Ayrıca (yadsınamaz gerçek) ilim- bilim- gelişmişlik konusunda geri kalmış ülkelerden olduğumuz için aşırı bir ‘’ders çalış… ders çalış…’’ … genç kuşağın bir çoğunu ders çalışmaktan soğutuyor. Veya uzaklaştırıyor.

Biz gelecek neslin insancıl, nitelikli insan gücü olarak yetişmesini istiyorsak… Baskı dediğimiz kelimeyi -soyut kavram olmaktan çıkarıp hafızalarda unutturmamız lazım. Somut hale dönüştürmeden unutmak lazım…  Özellikle genç kuşağa uygulamaktan vazgeçmek gerekiyor.

Baskıdan vazgeçildiği an çok daha verimli eğitim uygulanır ve…  O hayal edilen nitelikli insan gücü rahatlıkla yetişebilir.  

Nelson Mandela: Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir.

Ne yapacağınızı nerede duracağınızı bilmiyorsanız; varacağınız hedefin bir önemi yoktur.

Türkiye geçmiş yüzyılı -yılları verimi düşük bir genç kuşak yetiştirerek geçirdi. Bu yüzyıl öyle olmasın. Düşünen, fikir üreten, soran, sorgulayan, kendine yeni bir yol çizen, çizebilen, bilgi donanımlı, ne yaptığını bilen, ülkesine varlığı ile katma değer sağlayabilecek milletine faydalı insanlar yetiştirebilelim. Kalıplar kırılsın… Eski teamüllerden vazgeçilsin. Hür ve bağımsız yeni bir gençlik yetişsin… Louis Pasteur: Bilimsel bir eğitim gören bir doktor mükemmel bir teknisyen olabilir. Fakat yalnız hümanist bir eğitim onu bir insan yapabilir… Ne dersiniz! Gününüz sağlık ve başarılarla geçsin. Hoşça kalınız.  

Münazara: bir konu üzerinde, belli kural ve yöntemlere uyularak yapılan sözlü tartışma…

Albert Einstein: Ego= 1 Bilgi… ‘’Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego… Ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego…’’

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar