Varsa Yoksa Tek Adam… Liderlik…
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Semra Üstündağ

Semra Üstündağ

Varsa Yoksa Tek Adam… Liderlik…

07 Eylül 2017 - 14:04

Başkanlık referandumu yapıldığından beridir muhalefet tek adam siyasetiyle hükümete yükleniyor. Muhalefetin tek adam endişesi bir bakıma doğru bir endişe… Neden diye soracak olursanız? Geçmişte Mustafa Kemal Atatürk tek adam politikası ile siyaset yapmış ve Atatürk’ten sonra yüz yıl lider çıkaramamış bir ülkeyiz. Bizim gibi elli iki etnik unsuru bir arada yaşayan bir toplum, tek adamlıktan muhakkak ki endişe duyar.

Tek adamlı siyaset yapmak doğru mudur? Bana göre Milenyum Çağı’’ında tek adamlı siyaset veya politika yapmak doğru değildir. Başkanlık Sistemi henüz tamamıyla hayata geçmediğinden, şu an için, tek adamlı bir siyaset yapılması kaçınılmazdır. Türkiye’nin yakın siyasi tarihine ve Ak Parti’nin on beş yıllık iktidar mücadelesine baktığımız zaman, yaşanan bu sürecin başka türlü olması da imkânsız gibi görünüyor. Sayın Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın bu süreçte tek adam olmasından daha doğal bir şey olamaz.

Bakınız Platon ne demiş… ‘’ Karanlıktan korkan bir çocuğu kolaylıkla affedebiliriz, hayatta ki gerçek trajedi yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır…’’  Sol muhalefet maalesef her şeyin bir anda ve tamamıyla kendilerin istedikleri gibi olmasını istiyor. Geçmişe saplanıp kalmak, tamda bizim muhalefetin işi… Bırakınız artık o eski tahammülleri…

Türkiye Yeni Çağ’a geçiş sürecini yaşıyor. Eski alışkanlıkları bırakmak zordur. Bunu biliyoruz. Ne var ki bırakılması gerekiyor. Tek adam tek adam diye boş bir politika izlemek, boş çene çalmak veya şikâyet etmek yerine, Başkanlık Sistemine nasıl katkı sağlayabiliriz? Gibi… Bir politika izlense daha rasyonel olmaz mı?

Liderliğe gelince… Bütün dünya ülkelerine baktığımız zaman, birçok ülkenin lider çıkartmakta zorlandığını görüyoruz. Lider çıkartma sorunu bütün dünya ülkelerinde var.

Örneğin: geçmişe bakınca birçok başarılı lider, yeni bir sistem kurmuş, ilerleyen yıllarda lider vefat edince sistem tıkanıp kalmış… Demek ki sorun sistemi kurmakla bitmiyor… Sistemin sorunsuz işleyebilmesi için iyi lider yetiştirmekte gerekiyor.

İyi lideri kim yetiştirecek? diye soralım mı?

Örneğin: muhalefet parti liderleri gelecek kuşakları düşünerek kendi partilerinin içinden liderlik vasfı taşıyabilecek kapasitede olan kişileri yetiştirebilirler.

Sayın Cumhurbaşkanı kendi partisi içinden veya dışarıdan, ilerleyen yıllarda başkanlık yapabilecek kişileri şimdiden yetiştirmeye başlayabilir. Belki de yetiştiriyordur… Bizim haberimiz yoktur… Bu da ayrı bir konu…

Bütün siyasetçiler biliyorlar ki makam mevki kalıcı değildir. İnsan fanidir. Yapılan iş bayrak yarışıdır. Yeğane kalacak olan ‘’ Türkiye Cumhuriyeti Devleti ’’dir. Yapılan işe profesyonel bakmak gerekir… Ne dersiniz! Gününüz sağlık ve başarılarla geçsin. Hoşça kalınız.

K. Atatürk… Beni övme sözlerini bırakınız, gelecek için neler yapacağız onları söyleyiniz.

K.Atatürk… Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.

  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar