NATO Türkiye'yi ilk kez yüzüstü bırakmıyor! (2)
Reklam
Tamer ÜSTÜNER

Tamer ÜSTÜNER

NATO Türkiye'yi ilk kez yüzüstü bırakmıyor! (2)

15 Mart 2018 - 09:25

NATO aslında “North Athlantic Treaty Organization”  cümlesinin kısaltmasıdır. Bazı uluslar 1949 yılında kendi aralarında yeni bir birleşme ve dayanışma örgütü kurdular. NATO aslında II. Dünya Savaşı’ndan sonra SSCB’nin (Rusya) yayılmacı politikalarına karşılık oluşabilecek tehlikelere karşı önlem almak amacıyla 4 Nisan 1949 yılında başta  Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, İngiltere, İzlanda, Hollanda, Belçika, İtalya, Danimarka, Norveç ve Portekiz kurdu. Tabi ki resmiyette kuruluş amacı bu ülkelerin kendi aralarında kendi güvenliğini sağlamaktır. Daha sonra NATO’ya 1952 yılında Türkiye katıldı. Bugün NATO’ya üye 16 ülke mevcuttur.

Türkiye’nin NATO’ya üyeliği kolay olmamıştır. Çünkü Avrupa ülkeleri Türkiye adaylığına karşı çıkıyor sadece ABD destek veriyordu. Türkiye Kore Savaş’ında gösterdiği başarı sayesinde bu oluşuma 3 yıl sonra tam üye olmuştur.

NATO ne zaman Türkiye’den yardım istedi Türkiye anında destek oldu… 

NATO 1955’te Bosna-Hersek’e, 1999 yılında Kosova’ya, 2001 yılında Makedonya’ya, 2004-2011 yıllarında Irak’a, yine 2011’de Libya’ya ardından Afganistan’a Türkiye’den askeri güç istemiştir. Türkiye her zaman NATO’nun yardım çağrısına destek olmuştur. Ama NATO aynı hassasiyeti Türkiye için gösterebilmiş midir?

Türkiye bugüne kadar NATO şemsiyesi altında güvendeyiz zannediyordu ama işin gerçek yüzünün böyle olmadığını bu teröristler ile girdiği savaşta iyice gözlemlemiştir.

Türkiye-NATO ilişkilerinde ilk kriz 1964’te çıkan Kıbrıs krizi Türkiye’nin NATO’ya bakışında değişimlere neden olmuştur. Kıbrıs’a müdahaleyi düşünen Türkiye’nin NATO ve ABD’den beklediği desteği görememesi ve bu konu hakkında ABD başkanından aldığı tehdit içerici mektup Türkiye’nin büyük bir hayal kırıklığına uğramasına neden olacak. İkinci kriz Türkiye Cumhurbaşkanının resmini atış poligonunda hedef yapmaları…Üçüncü kriz Suriye’de teröristlere karşı tek başına mücadele eden Türkiye’yi yardım istemesine rağmen NATO yardıma gelmemiştir. Yani NATO şemsiyesi bizim için meğer çoktan delik deşik olmuş… 

Yine NATO Türkiye’nin ülke bütünlüğünü tehdit eden envayi terör gruplarına karşı üyesini yüz üstü bırakmıştır. Hey NATO bu nasıl ortaklık? 

Sizin yazdığınız 5.maddeye bakın! Ne yazmışsınız çok yüzlü insan müsveddeleri; Üye ülkelerden birine yapılan tecavüz, tamamına yapılmış kabul edilir (5. madde). Hey NATO artık varlığını ve objektifliğini sen sorgulatıyorsun!

ABD’de gerçekleştirilen 11 Eylül 2001 saldırısıyla ABD hem kendi politikasını hem de üyesi olduğu örgütlerin konseptini değiştirerek uluslar arası terörizm, demokrasi, insan haklarına yönelmiştir. Bu yeni konseptten de etkilenen NATO’nun yeni konsepti de uluslararası terörizm, demokrasi, insan hakları olmuştur.

ABD ve NATO üyesi ortak ülkeler Türkiye’nin en üst perdeden NATO terör ile mücadelemizde neden yalnız bırakıyor sorusuna cevap veremiyor. Ama bu NATO ülkeleri Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Hollanda, Belçika, İtalya, Danimarka, gibi bu ülkeler terörist yandaşların teröre destek mitinglerine her türlü izni veriyorlar. Yine bu ülkeler terörist yandaşların masum Türk halkına karşı her türlü saldırısını destekleyici niteliktedir. Türklere ait camileri kundaklamaları karşısında bu NATO üyesi ülkelerin emniyet güçleri ne yapıyor? Güvenlik güçleri terörist yandaşlarını mı kolluyor yoksa masum Türk halkını mı? Bunların niyetleri belli! Türkiye’ye zarar vermek! Aslında bizlerin NATO’dan yardım beklemesi beyhude. Çünkü bu terör örgütlerini kurup kurup Türkiye’ye karşı saldırtanlarda bunlar. Bakın Afrine! Kilometrelerce uzunluklarda, 2500-3000m rakımlı dağlara bile kule ve tüneller kazan hem de NATO standartlarında kurşun geçirmez kalınlıkta tüneller yapan ahmak teröristler olamaz her halde? Bu tüneller hem insan hem de araçları gizleyecek boyutlarda olması bu terör sevici devletlerin işi olsa gerek! Bu ülkeler ki Suriye, Irak’ta yaşayan milyonlarca Müslümanları yurtlarından etmediler mi? Akdenizde yüzbinlerce Suriyeli ve Iraklı insanlar boğularak can vermedi mi? Yine bu ülkeler değil mi mülteci konumuna düşürdükten sonra ülkelerin kapılarını, sınırlarını bu masum insanların yüzüne kapatmadılar mı? Hem insanları yurtlarından et hem de bu insanları mülteci olarak bile yurduna alma! Bu nasıl insanlık hey NATO üyesi ülkeler! Bu nasıl vicdan Avrupalılar?

NATO yeni konseptin; uluslararası terörizm, demokrasi, insan haklarıydı ne oldu? Türkiye’nin terör ile mücadelesinde bu konseptin gereğini neden yapamıyorsun? Çok mu acizsin hey NATO.

Türkiye bu NATO’nun iki yüzlülüğünden sonra kendini çek edecek ve B,C ve D planlarını devreye sokacaktır. Çünkü bu NATO veya AB ülkelerin artık alenen Türkiye’ye karşı terör oyununu açık net şekilde oynadığı aşikardır. Bu ülkeler ile yapılan bir çok milli savunma amaçlı uzun menzilli ve Füze Savunma Sistemi Projesi Aşama-B Sözleşmesi, Türk Hava Yolları A.O ile Airbus S.A.S arasında Mutabakat Zaptı ve diğerleri çöpe atılmalıdır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar