Bu fırsat kaçmaz ( Kadir Gecesi)
Reklam
Yüksel Bozdağ

Yüksel Bozdağ

Bu fırsat kaçmaz ( Kadir Gecesi)

Ramazan ayının  son günlerindeyiz. Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtulma vesilesi olan günlerdeyiz.

Rabbimiz biz Muhammed ümmetine (Salat ve selam ona ve ehlibeytine) merhametinin nişanesi olarak çeşitli sebepler yaratmıştır. Ramazan ayı, diğer bir ifade ile Kur’an ayı olan bu ayın her günü ayrı bir fırsattır biz Müslümanlar için.

Rabbimiz kendisine kulluk etsin diye yarattığı insanlardan, kulluğun gereği olarak kendisini bolca zikretmelerini ister. Bu vazife Ramazan ayında daha bir ehemmiyet kazanır.

Peki Müslüman Rabbini nasıl zikretmeli bu özel günlerde.

Vaktinde kılınan namaz, hakkıyla tutulan oruç, yükümlü ise verdiği zekat ve fıtır sadakası, yaşıyorsa anne ve babasına iyilik ve ihsanda bulunmak, ölmüşlerse dualarından eksik etmemekle, yakın akrabalarından başlamak üzere insanların dertleri ile dertlenip, elinden geldiğince yardımcı olmak, küskün olanların arasını düzeltmeye çalışmak, Kur’an okuyup, anlamaya çalışmak, zaman zaman dünya meşgalesinden uzak kalıp tefekkür etmek, komşuların hal ve hatırını sormak, çocuklarımızla iftar ve sahurda bir arada olup, o anları unutulmaz kılmak gibi.( Çocuklarımızla yaşadığımız bu anlar onların dini hassasiyetlerinin olgunlaşmasında kalıcı etki etmektedir)

Tüm bunları yaparak Rabbini zikreden gönül için hayatının fırsatı bugünlerde gizlenmiş, Müslümanların bu fırsatı değerlendirerek belki de bir daha eline geçmeyecek bu fırsatla Cehennemden kurtulmayı başarması gerekmektedir. Seksen yıllık ibadete bedel olduğu bildirilen Kadir gecesi Ramazanın son on gününe gizlenmiştir. Her ne kadar biz Müslümanlar Ramazanın yirmi yedinci gecesini Kadir gecesi olarak kabül etsekte, bence işi sağlama almak daha doğrudur. Bunun da yolu da  yatsı ve sabah  namazlarını tercihen camide cemaatle kılmaktır. Çünkü Yatsı ve Sabah namazını cemaatle kılan kişi tüm geceyi ibadetle geçirmiş olmaktadır. Teravih nedeniyle zaten yatsıyı camide kılıyoruz, geriye kaldı sabah namazı. Dişimizi sıkıp hiç olmazsa son on günde bunu da başarabilirsek Kadir gecesini garanti olarak yakalamış, seksen yıla bedel o gecenin feyzinden nasiplenmiş oluruz. Yani anlayacağınız büyük ikramiyeyi kazananlardan birisi de biz oluruz. Bir farkla dünyada ki büyük ikramiye kaç kişi tarafından kazanılırsa o sayıya bölünür, Kadir gecesini ihya eden herkes hiç bölünmeden o gecenin feyz ve bereketini tam olarak kazanır.

Yazımızı Rabbimizin kendisini çokça zikreden kullarına olan vadini müjdeleyen bir hadisle bitirelim.

Kiramen Katibin ( insanın hayır ve şerrini yazmakla görevli melekler) dışında Allah’ın insanların bulunduğu mekanları gezen ve zikir ehlini buldukları zaman birbirlerine şöyle seslenen melekleri vardır.

-Buraya gelin, aradığınız burada. Onları kanatları ile sarar, sema ile yer arasını doldururlar. Oradan ayrılıp semaya yükselince Allah (c.c) onlara sorar;

-Kullarımı nasıl buldunuz?

-İlahımız, sana Hamdü,  sena, seni tekbir, seni temcid, seni tesbih ediyorlardı derler.

Allahü Teala tekrar sorar;

-Beni hiç görmüşler mi?

-Melekler; Hayır ya Rabbi

Allahü Teala tekrar şöyle sorar;

-Beni görmüş olsalardı nasıl olurlar dı?

-Melekler; Zatını daha fazla tahmid, tekbir, temcid ederlerdi

Allahü Teala tekrar sorar;

-Benden ne isterler?

-Ya rabbi senden cenneti isterler.

Allahü Teala sorar; Cenneti hiç görmüşler mi?

-Melekler; Hayır yarabbi görmemişler.

Allahü Teala sorar; Onu görmüş olsalardı ne olurdu?

-Daha çok ister ve arzu ederlerdi. Melekler daha sonra şöyle devam ederler. Ya rabbi bu taife Cehennemden korkar ve senden onları cehennemden kurtarmanı dilerler.

Allahü Teala sorar; Onlar Cehennemi görmüşler mi,?

Melekler; Hayır ya Rabbi derler.

Allahü Teala tekrar sorar; Onu görselerdi nasıl olurdu?

Melekler; Ondan kurtarmanı daha fazla ister, Ondan kaçmak için daha çok çabalarlardı.

Bunun üzerine noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah(c.c) meleklere şöyle buyurur.

-Ey meleklerim, şahit olunuz ben onların hepsini bağışladım.

Cümle Müslümanların bağışlanması dileğiyle şimdiden hayırlı bayramlar.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar